Szinte biztos, hogy május 31-én, azaz e hét szerdán hirdetik meg ismét eladásra a volt balatoni pártüdülőt, a Club Aliga ingatlanegyüttesét – tájékoztatta lapunkat Bardóczy Árpád, a KVI vagyonkezelési főosztályvezetője. A privatizációs pályázatban három ingatlanrész tulajdonjogát, egy ingatlanrésznél pedig a vagyonkezelési jogot kínálják eladásra, mégpedig nem részenként, hanem egyben. A kiírás időpontjáig még egyeztetnek a helyi önkormányzattal, és figyelembe kívánják venni a Balatonaliga Üdülőközössége Egyesület által korábban megfogalmazott igényeket is – mondta a főosztályvezető. A pályázati kiírást többek között a Magyar Közlönyben teszik közzé. A beadási határidő a megjelenés időpontjától számított hatvanadik nap, azaz előreláthatólag július utolsó napja lesz.
A főosztályvezető kiemelte: a KVI idén év végéig mintegy 89 ingatlant kínál eladásra, az éves bevételi előirányzatuk pedig 30 milliárd forint, aminek nagy része az államkasszába folyik be. A bruttó ötvenmillió forintra becsült forgalmi érték feletti ingatlanok részletes listája szintén megtalálható az igazgatóság internetes oldalán. A kínálatban szerepel üdülő, szálloda, irodaház, vendégház, kórház, kollégium, egykori laktanya, sporttelep, strandfürdő, oktatási intézmény, gyermekszanatórium, rádióállomás, állatkórház, ifjúsági tábor és óvoda éppúgy, mint például a sopronhorpácsi volt Széchenyi-kastély. Kiemelhető az ingatlanok közül a budapesti volt Mária Terézia laktanya, a Béla király úti egykori kormányrezidencia vagy az ELTE Ajtósi Dürer fasori ingatlana.
Mint arról korábban lapunk is beszámolt, a Club Aliga privatizációs pályázatát először 2004 őszén írták ki. Akkor még nettó nyolcmilliárd forintot kértek érte, ám ennyi pénzért nem akadt vevő. A következő – ármegjelölés nélkül kiírt – pályázatra már jelentkezett valaki, aki 4,6 milliárd forintot kínált az 55 épületből, fedett uszodából, jachtkikötőből és sportpályákból álló állami vagyonért.
Mivel azonban a bánatpénzt állampapírokban akarta letenni, az üzletet a KVI-nél nem kötötték meg vele. Az eddigi pályázati kiírásokkal kapcsolatban hallatta hangját a Balatonaliga Üdülőközössége Egyesület is. A civil szervezet számtalan helyre eljuttatta írásos véleményét, igényeit a várható privatizációval kapcsolatban. Legutóbb Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek írtak, s erre válaszolt a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára. A levélből kiderült: két komoly potenciális befektetőtől is visszajelzést kaptak, a Club Aliga ingatlanegyüttes iránt több magyar vállalkozó is érdeklődik.
Egy korábban nevezetes pártüdülő már az idén elkelt. A tihanyi ingatlanegyüttesre kiírt pályázatot a CD Hungary Kft. leányvállalata, a CD Service Kft. nyerte meg. A cég mintegy bruttó kétmilliárd forintért veheti birtokba az üdülőkomplexumot. A közel hatvanezer négyzetméteres vízparti területen jelenleg három szállodaépület áll. A KVI 1998-ban egy balatoni turisztikai vállalkozás kezelésébe adta az épületeket, amely a privatizációs előkészületekig télen és nyáron is fogadott vendégeket – tudtuk meg a KVI főosztályvezetőjétől.
Bardóczy Árpád elmondta: a tihanyi volt pártüdülőből most szállíttatják el az ingóságokat annak érdekében, hogy a kiürített épületeket az új tulajdonos birtokba vehesse.
Eladják, majd fizetnek érte. Több mint 200 milliárd forintos bevétele származhat az államkaszszának abból az ingatlancsomagból, aminek értékesítése előkészítés alatt áll a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnál. A Napi Gazdaság tegnap közzétett információi szerint 28 kormányzati szervezet 98 ingatlanjáról van szó. Ezek között szerepelnek az APEH és a VPOP egyes épületei. Olyan ingatlanok értékesítéséről is szó lehet, amiket tovább használ az állam, méghozzá úgy, hogy visszabérli az új tulajdonostól, összesen évi 10-15 milliárd forintért. A bérleti szerződések 5–10 évre köthetők. A konstrukció iránt nagy kereslet mutatkozik a piacon. Más lapértesülések szerint a KVI idén eddig 7,5 milliárd forintos bevételre tett szert az ingatlanok értékesítéséből. Ebből hárommilliárdot tesz ki a fővárosban, az Andrássy úton nemrég eladott Divatcsarnok. Az előkészítés alatt álló privatizációs pályázatok között szerepel számos honvédelmi ingatlan, valamint a Belügyminisztérium egyik logisztikai központja és gazdasági főigazgatósága is. (MN)

Gyurcsány volt felesége mindenképpen felvenné Ukrajnát az EU-ba