Ismét eladó a Club Aliga

A tihanyi már elkelt, a Club Aligát pedig ismét meghirdeti a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) a kezelésébe tartozó balatoni volt pártüdülők közül. A kormányzat egyre gyorsabb ütemben szabadulna meg ingatlanjaitól: a KVI-nél most egy 200 milliárd forintos csomag van előkészítés alatt.

Hunyor Erna
2006. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte biztos, hogy május 31-én, azaz e hét szerdán hirdetik meg ismét eladásra a volt balatoni pártüdülőt, a Club Aliga ingatlanegyüttesét – tájékoztatta lapunkat Bardóczy Árpád, a KVI vagyonkezelési főosztályvezetője. A privatizációs pályázatban három ingatlanrész tulajdonjogát, egy ingatlanrésznél pedig a vagyonkezelési jogot kínálják eladásra, mégpedig nem részenként, hanem egyben. A kiírás időpontjáig még egyeztetnek a helyi önkormányzattal, és figyelembe kívánják venni a Balatonaliga Üdülőközössége Egyesület által korábban megfogalmazott igényeket is – mondta a főosztályvezető. A pályázati kiírást többek között a Magyar Közlönyben teszik közzé. A beadási határidő a megjelenés időpontjától számított hatvanadik nap, azaz előreláthatólag július utolsó napja lesz.
A főosztályvezető kiemelte: a KVI idén év végéig mintegy 89 ingatlant kínál eladásra, az éves bevételi előirányzatuk pedig 30 milliárd forint, aminek nagy része az államkasszába folyik be. A bruttó ötvenmillió forintra becsült forgalmi érték feletti ingatlanok részletes listája szintén megtalálható az igazgatóság internetes oldalán. A kínálatban szerepel üdülő, szálloda, irodaház, vendégház, kórház, kollégium, egykori laktanya, sporttelep, strandfürdő, oktatási intézmény, gyermekszanatórium, rádióállomás, állatkórház, ifjúsági tábor és óvoda éppúgy, mint például a sopronhorpácsi volt Széchenyi-kastély. Kiemelhető az ingatlanok közül a budapesti volt Mária Terézia laktanya, a Béla király úti egykori kormányrezidencia vagy az ELTE Ajtósi Dürer fasori ingatlana.
Mint arról korábban lapunk is beszámolt, a Club Aliga privatizációs pályázatát először 2004 őszén írták ki. Akkor még nettó nyolcmilliárd forintot kértek érte, ám ennyi pénzért nem akadt vevő. A következő – ármegjelölés nélkül kiírt – pályázatra már jelentkezett valaki, aki 4,6 milliárd forintot kínált az 55 épületből, fedett uszodából, jachtkikötőből és sportpályákból álló állami vagyonért.
Mivel azonban a bánatpénzt állampapírokban akarta letenni, az üzletet a KVI-nél nem kötötték meg vele. Az eddigi pályázati kiírásokkal kapcsolatban hallatta hangját a Balatonaliga Üdülőközössége Egyesület is. A civil szervezet számtalan helyre eljuttatta írásos véleményét, igényeit a várható privatizációval kapcsolatban. Legutóbb Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek írtak, s erre válaszolt a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára. A levélből kiderült: két komoly potenciális befektetőtől is visszajelzést kaptak, a Club Aliga ingatlanegyüttes iránt több magyar vállalkozó is érdeklődik.
Egy korábban nevezetes pártüdülő már az idén elkelt. A tihanyi ingatlanegyüttesre kiírt pályázatot a CD Hungary Kft. leányvállalata, a CD Service Kft. nyerte meg. A cég mintegy bruttó kétmilliárd forintért veheti birtokba az üdülőkomplexumot. A közel hatvanezer négyzetméteres vízparti területen jelenleg három szállodaépület áll. A KVI 1998-ban egy balatoni turisztikai vállalkozás kezelésébe adta az épületeket, amely a privatizációs előkészületekig télen és nyáron is fogadott vendégeket – tudtuk meg a KVI főosztályvezetőjétől.
Bardóczy Árpád elmondta: a tihanyi volt pártüdülőből most szállíttatják el az ingóságokat annak érdekében, hogy a kiürített épületeket az új tulajdonos birtokba vehesse.

Eladják, majd fizetnek érte. Több mint 200 milliárd forintos bevétele származhat az államkaszszának abból az ingatlancsomagból, aminek értékesítése előkészítés alatt áll a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnál. A Napi Gazdaság tegnap közzétett információi szerint 28 kormányzati szervezet 98 ingatlanjáról van szó. Ezek között szerepelnek az APEH és a VPOP egyes épületei. Olyan ingatlanok értékesítéséről is szó lehet, amiket tovább használ az állam, méghozzá úgy, hogy visszabérli az új tulajdonostól, összesen évi 10-15 milliárd forintért. A bérleti szerződések 5–10 évre köthetők. A konstrukció iránt nagy kereslet mutatkozik a piacon. Más lapértesülések szerint a KVI idén eddig 7,5 milliárd forintos bevételre tett szert az ingatlanok értékesítéséből. Ebből hárommilliárdot tesz ki a fővárosban, az Andrássy úton nemrég eladott Divatcsarnok. Az előkészítés alatt álló privatizációs pályázatok között szerepel számos honvédelmi ingatlan, valamint a Belügyminisztérium egyik logisztikai központja és gazdasági főigazgatósága is. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.