Ítélet a németüldözésről

2006. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatvan évvel a történtek után be kell ismerni: súlyos felelősség terheli azokat, akik alig két évvel a zsidók kirekesztése után újra a kollektív büntetés elvét alkalmazták német nemzetiségű honfitársainkkal szemben. Pedig kollektív bűnök nincsenek, csak személyes vétkek léteznek – jelentette ki Schmidt Mária történész. A Terror Háza Múzeumban tartott nemzetközi konferencián a főigazgató arról is szólt, hogy a jó és rossz közötti választás azzal a döntéssel kezdődik: akarjuk-e látni a másik ember arcát.
Úgy tűnik azonban, az európai társadalmaknak – köztük Magyarországnak – hatvan esztendő kellett ahhoz, hogy szembe tudjanak nézni azokkal a bűnökkel, amelyeket a magukat német nemzetiségűnek vallókkal szemben elkövettek a második világháború után. Glatz Ferenc akadémikus tágabb kontextusba helyezte a kérdéskört, amikor azt mondta: a diktatúra mindig köztársaságokból nő ki, ezért nagy a felelőssége a jelen társadalmának, amikor az egységesülő Európában a különböző fajta identitások előtérbe kerülnek.
Kitelepítés természetesen nem csak nálunk volt, sokkal embertelenebb körülmények közt folyt Lengyelországból, Csehszlovákiából a németek úgymond anyaországba történő visszatoloncolása – derült ki Norbert Spannenberg, Gerhard Seewann, Jerzy Kochanowski és Alfred de Zayas referátumából. A szomorú tények azonban Magyarországon is beszédesek: 1946 nyaráig száztízezer főt telepítettek ki, s ez a szám 1948 júniusáig meghaladta a kétszázezret. Kalász Márton, a Magyar Írószövetség elnöke úgy fogalmazott: a kitelepítettek mégis otthonra leltek a hazátlanságban, s munkájuk során kiderült, mit veszített Magyarország azzal, hogy megalázta, bűnösnek nyilvánította s elszakította őket szülőföldjüktől.
A Német sors Európában – sváb sors Magyarországon című kiállítást ma délelőtt tizenegy órakor nyitja meg a Terror Háza Múzeumban Ursula Seiler-Albring, Németország budapesti nagykövete és Heinek Ottó, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.