Ki cipeli a hátán a gazdaságot?

A magas ikerdeficit, azaz az államháztartási és folyó fizetési mérleg együttes hiánya és a szintén magas adóterhek mellett az alacsony foglalkoztatottság jelenti a gazdaság csapdahelyzetét. Problémát okoz, hogy az aktív népesség egynegyede az állami szektorban dolgozik, így az általuk befizetett adók és járulékok az állam egyik zsebéből a másikba mennek, miközben a privát szférában az átlátható és átláthatatlan jövedelmek közötti különbségek nyomán, s az egyes külföldi vállalatok aránytalan adókedvezményei miatt egyenlőtlen a teherviselés.

Munkatársunktól
2006. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cipelni lehet valamit jó érzéssel, és bele is lehet rokkanni – fogalmazott lapunknak Varga István, az Adófizetők Országos Szövetségének alelnöke, aki hangsúlyozta: miközben a társadalom egy része megrokkan az adóterhek súlya alatt, addig a külföldről idetelepült tőke csekély adózás mellett eurómilliárdokat visz ki az országból jövedelemként. Az államháztartás bevételeinek gerincét a munkavállalóktól származó befizetések adják, míg a vállalatok társasági adója tavaly mindössze 430 milliárdot tett ki, mely a költségvetés összbevételeinek töredék részét jelenti. Az APEH kiemelt adózók igazgatóságának adatai szerint a kedvezményekben részesülő külföldi cégek befizetéseit jelentős mértékű támogatás enyhítette – hangsúlyozta Varga. Hozzátette: míg a pénzügyi adókedvezményeket kapott multik leszorított bérszínvonallal gazdálkodnak, és jövedelmük, megtakarításaik oroszlánrészét külföldre viszik, addig a másik oldalon a magyar munkavállalók nyomott bérszintje miatt ugyancsak szerényebb adóbefizetései állnak.
A teherviselés egyik fő strukturális gondja, hogy a foglalkoztatottak egynegyede az állami szektorból kerül ki, akiknek a teljes mértékben átlátható adó- és járulékbefizetéseit az állam gyakorlatilag az egyik zsebéből a másikba teszi, statisztikailag pedig megtévesztő, hogy a GDP szempontjából a közalkalmazottak munkája is termelőtevékenységnek minősül. A teherviselés egyenlőtlenségei legmarkánsabban a versenyszférában mutatkoznak meg, ahol az átlátható ás átláthatatlan jövedelmek közötti különbségek egyre nagyobbak. A legfegyelmezettebb adófizetőknek tekinthető nagyvállalatok esetében jelentős hányadot képviselnek a legális adómentes juttatások, ugyanakkor a kisvállalkozások és az egyéni vállalkozók körében a minimálbérre történő bejelentés az esetek többségében csupán papírforma. Az adófizetők létszámának 43 százaléka minimálbéren van regisztrálva, mely a befizetett jövedelemadó mindössze 2 százalékát teszi ki. Közel 600 ezer ember pedig egyszerűen hiányzik a rendszerből – fejtette ki Vukovich Gabriella, a KSH volt elnökhelyettese, aki rámutatott: ezek az inaktív lakossághoz tartozó személyek hivatalosan nem tanulnak, nincsenek gyesen vagy gyeden vagy betegállományban, és nem is regisztrált munkanélküliek. Másrészt a költségvetés bevételi oldalán a legjelentősebb tételt a fogyasztáshoz kapcsolódó adók jelentik: itt az egyenlőtlenséget az aktív háztartások inflációja és a nyugdíjasok inflációja közötti olló nyílása jelenti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.