(kiből lesz politikus...)

Kristóf Attila
2006. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, mi visz rá számos embert arra, hogy eredeti hivatását hátrahagyva a politikusi pályára lépjen. Nyugaton – hiányos ismereteim szerint –, ha nem éppen Cicciolináról vagy más hírességről van szó, a politikai karriernek hosszú előjátéka van. Először egy párton vagy eszmeáramlaton belül kell a feltörekvőnek tudásra, tekintélyre, pozícióra szert tennie, hogy később a főhatalomért folyó küzdelem tevékeny és esélyes részese lehessen. Különleges, szakmainak nevezhető tevékenységről van itt szó, amely számos képesség összessége. Nyilvánvaló, hogy a pozíciókért való harc nemcsak a különböző pártok között, hanem a pártokon belül is folyik, lényegében ez a párton belüli élet termeli és neveli ki azokat a személyiségeket, akik később a „tábor”, esetleg az ország vezetői lesznek.
Ez az előiskola egy olyan szűrőrendszer, amely a rátermetteket emeli ki, s most ne firtassuk, hogy ez a rátermettség miféle emberi jó és rossz tulajdonságok gyűjteménye. A saját tábor vezető politikusait mindenesetre jó, okos, nemes és becsületes embernek tekinti, az ellenfél pedig éppenséggel mindennek az ellenkezőjéről van meggyőződve.
Egy dolog vitathatatlan: a politikus feladata a hatalom megszerzése, megtartása, és az ország érdekeit, továbbá az adott párt ideológiáját preferáló kormányzás. Az ideológia, más szóval az értékrend a választási küzdelem, majd a hatalmi tevékenység során is alapvető szerepet játszik, bár a kormányzás elsődleges feladatának a nép mindig a népboldogítást tekinti, ami anyagi javakkal mérhető. Természetes, hogy a választási harc során minden politikus a közjó elkötelezett szolgájaként lép az emberek elé, saját érdekeit pedig a háttérben tartja.
Ígérni könnyű, jól, eredményesen kormányozni viszont nehéz. A magyar közelmúlt története azt látszik igazolni, hogy a hazai populációt az aktuális kormányok sikere vagy impotenciája szavazópolgárként nemigen befolyásolja, elsősorban azért, mert „szabad sajtónk” tájékoztatási kötelezettségének nem tesz eleget, így a jó és a rossz fogalma nem válhat egyértelművé.
Most egyébként nem a kormányzás mikéntjéről, hanem a kampányról akarok szólni, amelyben különös módon elsikkadt a szocialisták négyévi kormányzati semmittevése és silánysága, és kidomborodott a Gyurcsány-féle büszke baloldaliság lózungokra, illetve a Fidesz stratégiai és taktikai baklövéseire épülő sikeres harcmodora.
Szögezzük le, ami amúgy is le van szögezve: nem a szocialisták győztek, hanem a Fidesz veszített. Lehet, hogy valóban a pénz győzött az igazság felett, de az tény, hogy a pénz ezúttal profizmussal, az igazság pedig dilettantizmussal párosult. Az MSZP eltanulta a Fidesztől azokat a kommunikációs és kampányfogásokat, amelyek elősegítették a jobboldal 1998-as győzelmét, a Fidesz pedig bizonyos spétreakcióval azokra a rossz, népi reflexekre építette stratégiáját, amelyeket 2002-ben a szocialisták kihasználtak és kiheréltek.
A dilettantizmus (nevek említése nélkül) abban nyilvánult meg, hogy a jobboldal egyes botcsinálta politikusai ideológiai harcnak vélték a választási küzdelmet, s olyan „igazságokat” vágytak kimondani, amelyek saját táborukból üdvrivalgást csaltak elő, ugyanakkor a habozókat a Fidesz ellen fordították, az MSZP lustább híveit pedig részvételre serkentették. (Hogy a témánál maradjunk: mintha injekciós tűt böktek volna a kényelmesen elterpeszkedő potenciális MSZP-szavazók hátsó felébe.) Olyan kijelentések hangzottak el, amelyek szilárd kormányzati pozícióban is nagy kockázatot jelentenének, nem pedig a kampány ingoványán. A választási harc során egyértelművé vált a jobboldal „új reménységeinek” politikai iskolázatlansága, a hirtelen és váratlan „karrierek” zsákutcába torkolltak. Azon érdemes elsősorban elgondolkodni: hogyan és miért jönnek létre ilyen karrierek, s miképpen lehetne a természetes kiválasztódást, az egyenlő közösségi esélyek szellemében a valódi politikai tehetségek kibontakozását elősegíteni. Nyilván ez lesz az elkövetkező idők egyik legfontosabb feladata.
Vagy mégsem? Én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.