A Spirit és az Opportunity fedélzeti számítógépei ezután alkalmasak lesznek arra, hogy a Mars természeti jelenségeiről készített felvételeken megtalálják a további elemzést érdemlő jellemzőket, és csak az általuk kiszűrt, fontosnak ítélt adatokat továbbítják a Földre – adta hírül a BBC. A roverek eddig sok időt töltöttek el azzal, hogy felhőkre vagy homokviharokra vadásztak. A vörös bolygóról küldött, sokszor semmiféle új információt nem tartalmazó képek kirostálása ugyancsak időigényes feladat volt. A jövő hónaptól működő, intelligens döntésekre képes szoftver segítségével azonban sokkal eredményesebbé válik a munka.
Még ebben az évben hasonló szoftvert kap a bolygó körül 2001 óta keringő Mars Odyssey szonda is, amely a planétát próbálja föltérképezni. A szatellit így az eddiginél gyorsabban reagál majd a felszíni változásokra, képes lesz kimutatni a hőmérséklet változásában mutatkozó anomáliákat, és észleli a sarki jégsapkák összehúzódását vagy kiterjedését.
Az önálló döntésekre képes szoftver már jól vizsgázott 2004-ben a NASA földi megfigyelő műholdján, az EO–1-en, amely az Antarktisz Erebus nevű vulkánjának lávatava fölött járva nagy forróságot észlelt, és átprogramozta kameráját, hogy minél több képet készíthessen a hamarosan bekövetkező kitörésről. Az új program nem elhanyagolható előnye, hogy alkalmazásával az EO–1 évi 3,6 millió dollár működtetési költségét sikerült 1,6 millióra csökkenteni. A kutatók szerint akkor is nagy hasznát veszik majd az új technikának, amikor a Naprendszert kutató szondákkal néhány órára megszakad a kapcsolat. A magára maradt űreszköznek jó esélye lesz, hogy a váratlan gondokat a földi irányítók segítsége nélkül is megoldja.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt