Skandináv típusú viszony a Balkánon?

A montenegrói ellenzék nem ismeri el a függetlenségi referendum eredményeit – értesítette levélben Predrag Bulatovics, a közös állam fenntartásáért harcoló tömb vezetője Javier Solanát, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét.

Sebestyén Imre
2006. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bulatovics döntését azzal indokolta, hogy a referendumbizottság sorra veti el a népszavazás szabályosságára vonatkozó, bizonyítékokkal alátámasztott kifogásokat, alaptalanoknak minősítve őket. Belgrád közben visszautasította Milo Djukanovics Crna Gora-i miniszterelnök vádjait, hogy a montenegrói ellenzék szerbiai utasítások alapján cselekszik. A szerb kormánynak nincs köze a népszavazási eredmények elutasításához.
Borisz Tadics szerb elnök – aki szombaton váratlanul Podgoricába látogatott, és tárgyalt az ottani vezetőkkel – kijelentette, hogy Szerbia – beleértve mindenkit, minden intézményt, a kormányt is – elfogadja azt az eredményt, amelyet a referendumbizottság hivatalosan közzétesz. „Ez már nem a milosevicsi Szerbia. Lehetnek más nézeteink, de a demokratikus elvekhez tartjuk magunkat”, hangoztatta a szerb elnök, aki e nyilatkozata előtt találkozott a referendum eredményét elutasító Pregrag Bulatoviccsal is.
Filip Vujanovics montenegrói és Borisz Tadics szerb államfő megbeszélésein elhangzott, hogy a két ország a lehető legjobb kapcsolatokra törekszik a közös érdekek alapján. Tadics eközben a skandináv országokat említette példaként, amelyek közös diplomáciai-konzuláris képviseleteket működtetnek. Ha a skandináv országok együttműködhetnek, Szerbia és Montenegró miért ne tehetné, tette fel a kérdést. Az ugyancsak szoros baráti viszonyt szorgalmazó Filip Vujanovics a védelmi együttműködés serkentéséről is szólt.
Mint Vukasin Maras, az államközösség védelmi miniszterének montenegrói helyettese közölte, Crna Gora kicsi, hivatásos és jól fizetett hadsereggel fog rendelkezni. A szerb és a montenegrói két baráti hadsereg lesz, amelyek csatlakoznak majd a regionális, európai és euroatlanti integrációkhoz. Podgoricának már megvan a hadseregre vonatkozó terve. A fegyveres erők teljes mértékben távol tartották magukat a referendum folyamatától, hangoztatta.
A függetlenség útjára lépő Crna Gora első külföldi vendége Moszkvából érkezett. Ez senkit sem lep meg, aki ismeri a sokat emlegetett, hagyományos orosz– montenegrói barátságot. Vlagyimir Tyitov orosz külügyminiszter-helyettes tolmácsolta az orosz vezetés gratulációit a sikeresen lebonyolított népszavazáshoz, s egyúttal kifejezte Moszkva készségét a sokoldalú együttműködés fejlesztésére. A legfontosabb azonban Podgorica számára a moszkvai elismerés. Ma Milo Djukanovics Brüsszelben tanácskozik Javier Solanával a referendum utáni helyzetről.
Vujanovics szerint a héten hirdetik ki Crna Gora függetlenségét, s kezdik meg a tárgyalásokat a két köztársaság szétválásáról. Szerinte a jelenlegi problémák már csak technikai jellegűek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.