Túlértékelt kabuli „sikerek”

Önvédelemből nyitottak tüzet az amerikai katonák Kabulban – állítják az Afganisztánban állomásozó erők magas rangú tisztjei, a tavaly megválasztott parlament mégis azt szeretné, ha az afgán jogrend szerint járnának el a vétkesekkel szemben. A tegnapi nap viszonylagos csöndben telt el azután, hogy az amerikaiak által okozott halálos közlekedési balesetet követően súlyos zavargások törtek ki a fővárosban.

György Zsombor
2006. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A déli országrészben dúló harci cselekmények ellenére Afganisztánt mindeddig valóságos sikertörténetként emlegették angolszász körökben. Legalábbis Irakhoz képest. A tálib uralmat sikerült megdönteni, harcos híveit a megszállók felkergették a hegyekbe, a külföldiek elleni támadások ritkák maradtak, megindult az építkezés, s békében sikerült levezényelni a választásokat. A hétfőn kirobbant zavargások azonban a nem is olyan mélyen megbúvó feszültség mértékét jelzik, főként, hogy az amerikaiakat az eddig nyugodtnak tartott Kabulban érte a támadás. Az újabb összeomlás előszele ez, vagy csupán néhány felbőszült ember akciója zajlott? – merül fel a kérdés.
Mint arról beszámoltunk, az amerikai katonák az afgán fővároshoz közeli Bagramba vezető úton terepjárójukkal – saját állításuk szerint fékhiba miatt – belerohantak egy gépkocsioszlopba, három helyi lakos halálát okozva ezzel. A helyszínen összegyűlt kisebb tömegből többen kövekkel kezdték dobálni az amerikaiakat, akik erre válaszul tüzet nyitottak, többeket megölve. A városban ezután zavargások törtek ki, melyben húszan életüket vesztették. 2001 októbere, vagyis az amerikaiak által indított háború óta nem volt példa ilyen mértékű erőszakra a városban.
A kabuliak és a külföldiek viszonyát talán könnyebb megérteni konkrét példán keresztül. Személyes tapasztalat, hogy ha az Európából vagy Amerikából érkezett látogató katonák által felvezetett, sötétített üveges gépkocsival száguld át a fővároson, gyakran találkozik szúrós tekintetekkel, ellenséges megnyilvánulásokkal, ám ha taxiban vagy gyalogszerrel közlekedik – éppúgy, mint a helyiek –, akkor barátságosan viszonyulnak hozzá. Ez azonban csak a felszín, hiszen a lakosság örül ugyan a viszonylagos békének, ám éppen ez az, amiért annak idején a Nyugat fő ellenségét, a tálibokat is elfogadta.
Az amerikaiak, legalábbis kifelé történő kommunikációjukban, hajlamosak lebecsülni a hatalomból elűzött rezsim maradványainak az erejét, ráadásul számos fontos tényezővel nem számolnak. Nem foglalkoznak például a pastuk, a tádzsikok, az üzbégek vagy éppen a síita hazarák közti különbségekkel, vagy éppen a máktermelés jövőjének realitásaival. Az Egyesült Államok elkötelezett a kábítószer elleni harcban, ám nem tud alternatívát kínálni azok számára, akik a drogpiacról tartják fenn magukat.
Az afgánok alapvetően nyugodt természetű, legendásan vendégszerető emberek, ám ez nem jelenti azt, hogy az amerikaiak hozta rendszert elfogadnák. Amit a megszállók eddig elértek, hamar a semmibe veszhet, hiszen javában működnek most csöndes, de bármikor mozdulni kész erők a háttérben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.