Mi történne, ha én a Balatonon építtetnék házat engedély nélkül? – tette fel a kérdést a horvát környezetvédelmi miniszter, Marina Matulovic Dropulic a Nova TV híradójában, amikor az újságíró a viri eseményekről faggatta. A politikus elmondta: találkozott a magyar nagykövettel, és ismertette vele a helyzetet. Dropulic szerint a magyar fél megértést tanúsított. – Nem mondhatom, hogy nyomást gyakoroltak volna ránk – nyilatkozta a tárcavezető. – Jegyzéket nyújtottak át, amire mi annak rendje és módja szerint válaszoltunk. Az illegális építkezés nem tolerálható Magyarországon sem, a nagykövet és a konzul is tudja, hogy ez nálunk sem történhetett volna meg.
A környezetvédelmi minisztérium rendelete alapján a hét végén is folytatódott az illegális ingatlanok eltávolítása az adriai Vir szigeten – közölte Kata Gojevic, a tárca szóvivője. Köztük van két apartmanház, mindkettő magyar beruházás. A Vecernji List szerint eddig hat magyar ingatlant kezdtek el bontani. Előző nap a viri Disznó-szorosban öt megkezdett építkezés alapjait távolították el, valamennyi horvát tulajdonú. Egy szlovén polgár maga szervezte meg a bontást. Egy hollandiai horvát tulajdonos arról panaszkodott: nem elég, hogy elveszti az ingatlanát és ki kell fizetnie a bontási költségeket, tetejében a tartózkodási hely híján elvesznek a horvát papírjai is. Szombatig tizenhét épületet döntöttek le, a többi harmincegynéhány esetében pedig – amelyek semmiképpen sem illeszthetők bele a területrendezési tervbe – előkészületeket tettek a bontási munkálatokra. E hét végéig várhatóan befejezik a csaknem félszáz ingatlan eltávolítását.
Közben feladta tervét a horvát Nikola Maros, aki azzal fenyegetőzött, hogy magára robbantja a házat, ha megpróbálják lerombolni. Az elkeseredett ember gázvezetékkel a kezében állt a háztetőn, készen arra, hogy mindent a levegőbe röpítsen. Két napig tartotta készültségben a rendőrséget, amely egy akcióba is belekezdett, de az elszántság láttán meghátrált. A környezetvédelmi minisztérium szóvivője rádiónyilatkozatban vetette fel annak lehetőségét, hogy Maros háza megmarad. Kivizsgálják, hogy ez-e az egyetlen háza, és nem bérbeadásra építette, továbbá, hogy valóban Vir szigetén lakik-e. Mivel ez mind igaz, Maros megadhatta magát.
Magyar rendőrök az Adrián. Négy magyar rendőr teljesít szolgálatot az üdülési főszezonban Zadarban. Erről Lamperth Mónika belügyminiszter nemrég Varasdon állapodott meg Ivica Kirin horvát és Dragutin Mate szlovén belügyminiszterrel. A megállapodás előzménye az a tavaly ősszel aláírt nyilatkozat, amely egyebek közt rögzíti, hogy hazánk segíti Horvátország EU-csatlakozását. A magyar rendőrök adriai szolgálatáról Bene László országos főkapitány korábban elmondta: az idegen nyelveket is beszélő egyenruhások feladata az lesz, hogy segítsék a horvát tengerparton nyaraló honfitársainkat. (G. J. A.)

Megkérdezték Ruszin-Szendi Romuluszt, hogy valóban dicsőítette-e Ukrajnát a NATO ülésein – videó