A selmeci kálvária

Kiss Gy. Csaba
2006. 06. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utazván a város felé már messziről föltűnik egy hegycsúcson Selmecbánya emblematikus jelképe: a kéttornyú barokk kálvária. Föl s alá járva (merthogy harmadik eset itt nem fordulhat elő, tertium non datur, ahogy Mikszáth írja) a görbe városban új és újabb szögből láthatjuk a fák zöldjével és a tornyok téglavörösével koronázott hegyormot. A helyi hagyomány szerint annak idején egy evangélikus polgár birtokában volt ez a terület, s ő adományozta a Scharffenberg csúcsát a jezsuitáknak, hogy fölépítsék ott a kálváriát. Jótékony és szelíd homályba vonja a múltat ez a legenda, hiszen ismeretes, hogy milyen ellentéteket szított a jezsuiták megtelepedése a XVII. század első harmadában az akkor még protestáns többségű városban. Mindenesetre 1745-ben, amikor a cseh származású Perger Ferenc páter hozzálát nagyszabású – ma így mondanánk – projektumához, az első tervrajzot az evangélikus Mikoviny Sámuellel készítteti el, tudjuk meg Szilágyi Istvánnak a közelmúltban megjelent könyvéből (A selmecbányai kálvária és ábrázolásai). Ő hívja föl az utókor figyelmét az Országos Széchényi Könyvtár kézirattárában található rajzra és a rajz készítőjére, a sokoldalú szakemberre (építészként, térképészként, a Bányászati Akadémia tanáraként is számon tartja a történeti emlékezet). A kálvária tervezésénél a jezsuiták elsősorban építészi szaktudására számítottak. A több évig tartó építkezés során módosítottak az eredeti terveken, 1751 októberében tartottak ünnepélyes hálaadást a munkálatok befejezéséért.
A szép kiállítású könyvben a bevezető tanulmány mellett korabeli térképek, metszetek, rajzok, képeslapok, festmények (Csontváry is elkészítette Selmecbánya látképét) mutatják be az ország- és világszerte méltán híres Kálváriát. A Magyar Egyháztörténeti Enciklopédiai Munkaközösség és a soproni Központi Bányászati Múzeum közös kiadványa újabb értékes hozzájárulás Selmecbánya terjedő magyarországi kultuszához. Sajnálatos, hogy Szilágyi István már nem érhette meg a kötet megjelenését, 2005 végén eltávozott az élők sorából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.