Acélos küzdelem

Új fejezetet nyithat a világ acéliparában az Arcelor európai óriás felvásárlása. Európában az első, míg a világon a második legnagyobb acélgyártó társaságot még január végén akarta felvásárolni az indiai Mittal Steel, a világ acéliparának éllovasa. Azóta eltelt négy hónap, és a huzavona még mindig tart.

Munkatársunktól
2006. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban a kiszemelt vállalkozás részvényeseinek hozzáállásától függ, hogy mennyi időt vesz igénybe egy cég felvásárlása. Számukra pedig leginkább az számít, hogy a tőzsdei árakhoz képest mekkora felárat tartalmaz a tőzsdei ajánlat. Az idei év egyik legnagyobb felvásárlási hercehurcája az acéliparban zajlik a luxemburgi Arcelor és az indiai Mittal Steel között. Januári ajánlatában a Mittal még 19 milliárd eurót kínált az Arcelor részvényeseinek. Az Arcelor menedzsmentje viszont megkongatta a vészharangokat, emellett kikérte az esetleges fúzióról a luxemburgi parlament és az Európai Unió versenyügyi hatóságának véleményét. Ezzel a cég vezetésének azt is sikerült elérnie, hogy az Arcelor részvényesei elutasítsák a Mittal ajánlatát.
Az Arcelor kezdeményezése nyomán a luxemburgi parlament új felvásárlási törvényt alkotott, amibe – meglepetésre – nem vette bele azt a kitételt, hogy egy felvásárlási ajánlatot megismételni, vagy újabbat benyújtani egyazon ügyletre tizenkét hónapon belül nem lehet. A luxemburgiak ezzel homokba dugták a fejüket, az Arcelor menedzsmentje pedig már csak a részvényesek higgadt viselkedésében és az uniós hatóságban bízhat. A cégvezetés ugyanakkor maga sem adja be könnyen a derekát. Azért, hogy a Mittal vitorlájából kifogják a szelet, összeolvadásokkal, magas árú részvények kibocsátásával próbálkoznak. Az első ügyletet május végén jelentette be az Arcelor. Nem kis megütközést keltett a piacon, amikor kiderült: a luxemburgi cég elfogadná az orosz Severstal összeolvadási ajánlatát, pedig az legalább annyira veszélyes, mint a Mittalé. A Severstal fő részvényese, Alekszej Mordasov a kibővülő Arcelor-csoportban közel egyharmados érdekeltségre tesz szert. A legnagyobb orosz kohászati vállalattal közös fúzió után a világ legnagyobb acélipari csoportja jön létre.
A Mittalt nem lepte meg az ügyes húzás, egyből átértékelte korábbi elképzeléseit. A minap az indiai acélipari cég egyik vezetője közölte, hogy kisebbségi részesedéssel is megelégednének az egyesült Arcelor–Severstal acélipari konszernben. Roeland Baan – a Financial Times Deutschlandnak nyilatkozva – úgy ítélte meg, hogy végső soron a 40 százalékig terjedő részesedés is megfelelő lehet számukra. Az ügy még korántsem lefutott: az Arcelor–Severstal ügyletet még a versenyügyi hatóságoknak jóvá kell hagyniuk.

Abramovics ismét beszállt. Oroszország leggazdagabb embere, Roman Abramovics, közel 3 milliárd dollárért megvásárolja a vezető acéltermelő vállalat, az Evraz 40 százalékos részvénycsomagját – jelentette a Vedomosztyi üzleti napilap a minap, majd a bejelentést ágazati források, sőt – nevük elhallgatását kérő, és további részleteket el nem áruló – Evraz-illetékesek is megerősítették. A hír nem sokkal azt követően jelent meg, hogy bejelentették: a luxemburgi Arcelor és az orosz Severstal a világ legnagyobb acéltermelő vállalatát hozza létre. Elemzők szerint az üzlet felgyorsíthatja a nagyvállalatok „egymásra találását”. Abramovics egyébként nem újonc a fémiparban, korábban már bizonyította, hogy képes egyesülések levezénylésére: alumíniumipari cégeket „gyűjtött” össze a RusAl társaságba, majd 2004-ben eladta azt partnerének, Oleg Deripaskának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.