Merthogy Fico a jobboldalinak nevezett reformokkal szemben mindvégig Csehország kiváló gazdasági eredményeit, a szlovákiainál alacsonyabb munkanélküliséget, az ingyenes egészségügyet és a magasabb béreket szokta emlegetni, amikor arról beszélt, az ő szociáldemokrata pártja a valós alternatívája a nyolc éve tartó jobboldali kormányzásnak. A politológusprofesszor szerint a cseh polgári demokraták kifogták a szelet Fico vitorlájából, merthogy ők meg éppen a szlovákiai reformok dicséretével nyerték meg Csehországban a választásokat.
S ez lehet a kampány hangvétel-változásának a másik kiinduló-pontja. A szlovákiai reformok ugyanis hasznosak és fontosak voltak, csak az emberekkel volt nehéz megértetni lényegüket, amelyek egyelőre elsősorban a makrogazdaságban hoztak sikereket. Az apátiába esett és a reformokba belefáradt választók láttán még a reformpárti erők is a szociális elemek felerősítéséről, a reformok „áthangolásáról” kezdtek beszélni, beleértve Mikulás Dzurinda Szlovák Demokratikus és Keresztény Unióját, nem is szólva a Kereszténydemokrata Mozgalomról, amely az idén februárban még a kormányt is elhagyta, hogy ne kelljen felelősséget vállalni az elmúlt négy év kormányzásáért. Kusy professzor szerint a cseh választások eredményének köszönhetően újra lábra állhatnak Dzurindáék, és sokkal bátrabban védhetik majd a reformokat.
A szlovák szakértők többsége egyetért Kusy professzor értékelésével, beleértve azt is, hogy a szlovákiai választások kimenetelére viszont nemigen lesz nagy hatása a csehországi voksolás eredményének. Sajnos, mondják néhányan, merthogy irigylik a csehek nagy aktivitását, a szlovák választók körében most olyan nagy az apátia, hogy sok elemző szerint a választásra jogosult polgároknak a fele sem járul majd az urnákhoz. Ez a tény viszont Ivan Gasparovic államfőt is aggasztja, mert – ahogy politológusokkal folytatott megbeszélését követően mondta – nem zárható ki, hogy Szlovákiában is hasonló patthelyzet alakul ki, mint Csehországban. Közismert tény ugyanis, hogy Szlovákiában a jobboldali szavazók fegyelmezettebbek, mint a jelenleg legnépszerűbb párt, a Smer-Szociáldemokrácia választói, a korábban kormányzó jobboldali pártok együttesen szerezhetnek olyan támogatást, mint Ficóék, akkor viszont nagyon nehéz lesz a kormányalakítás folyamata. Gasparovic köztársasági elnök ugyan nem mondta ki, de vélhetőleg az elemzők elmondták neki, hogy a parlamentbe jutó pártok közül szinte senki nem vállalhatja fel a szélsőségesnek számító kommunistákat és a Slota-féle nemzetieket, így partnernek bármelyik fél számára csak a Vladimír Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom – Néppárt marad. Vele kapcsolatban meg kérdéses, hogy a nyugati politikai körök mennyire felejtették el és bocsátották meg a háromszoros szlovák exkormányfő a kilencvenes évek közepén elkövetett „ballépéseit”, amelyekért annak idején elutasították Szlovákia NATO-csatlakozását, az EU pedig elhalasztotta a csatlakozási tárgyalások megkezdését Pozsonnyal.

Voks 2025: Pécsen tartott fórumot Vitályos Eszter és Deutsch Tamás