Csehországban a hét végén tartott képviselőházi választások győztese a Polgári Demokrata Párt (ODS), amely a szavazatok 35,4 százalékát kapta, második helyre utasítva a 32,3 százalékos támogatottságot elérő Cseh Szociáldemokrata Pártot (CSSD). A harmadik helyen a kommunista párt (KSCM) végzett 12,8 százalékkal, a negyediken
a KDU–Csehszlovák Néppárt (KDU–CSL) 7,2 százalékkal és az ötödik a parlamenti újonc, a voksok 6,3 százalékát birtokló Zöldek Pártja (SZ). A jobboldal és a baloldal új parlamenti erőviszonyai a maga nemében szinte ritkaságszámba menő egyensúlyt mutatnak. A kétszáz tagú cseh képviselőházban 100 mandátumot a jobboldal (ODS+ KDU-CSL+zöldek), illetve 100-at a szocdemek és a kommunisták alkotta baloldal tudhat magáénak. Jóllehet, a jobboldal három pártja négy százalékkal több szavazatot kapott, mint együttvéve a két baloldali párt, a választási rendszer szerint ez még nem jelenti a képviselőházi többséget. A győztes ODS egyedül a CSSD-vel szövetkezve alkothatna többséget. A két nagy párt vezetői nagykoalícióról hallani sem akarnak, így a győztesnek végig kell járni az alkotmány nyújtotta kormányalakítási kísérletsorozatot.
Lubomír Zaorálek, a képviselőház jelenlegi elnöke tudatta, az első parlamenti ülésen az új képviselők megbeszélik a legközelebbi teendőket, a házelnök ezután összehívja az alsóház alakuló ülését. A képviselők ekkor teszik le az esküt, és megválasztják a testület új vezetését. Az új képviselőház hivatalos megalakulása után az eddigi, Jirí Paroubek vezette kormánynak be kell nyújtania lemondását.
*
Mirek Topolánek, az ODS elnöke, akit Václav Klaus államfő már tegnap felszólított a kormányalakítási tárgyalások megkezdésére, elsőként a két kisebb párttal, a KDU– CSL-lel, illetve a Zöldek Pártjával vette fel a kapcsolatot.
Bár a kíméletlen kampány során és a választások zárószakaszának drámai perceiben az ODS és a CSSD vezetői szinte elképzelhetetlennek tartották a pártjaik közti nagykoalíció gondolatát, Topolánek mégsem zárkózik el attól, hogy Jirí Paroubekkel, a CSSD elnökével a jobboldali kormánynak nyújtandó parlamenti tolerancia feltételeiről tárgyaljon.
A két legerősebb párt közti pragmatikus párbeszéd lehetőségét közvetlenül az eredmények kihirdetése után beárnyékolta Paroubek érzelmektől fűtött nyilatkozata, amelyben kétségbe vonta a választások eredményeit, s az egész voksolást az 1948. évi csehszlovákiai kommunista puccshoz hasonlította. Az ODS hatalomra jutását a demokráciát halálosan fenyegető veszélyként emlegette. Pártja vereségéhez szerinte egyebek mellett az ODS zsoldjában álló újságíróknak és a személyére irányuló rágalomhadjáratnak is köze van. Paroubek nyilatkozatára még szombaton, a késő esti órákban reagált Václav Klaus államfő. Mint mondta, Paroubek képtelen volt elviselni a vereséget. A választásoknak az 1948-as kommunista puccshoz hasonlítása pedig valósággal sokkolta az államfőt. Klaus kijelentette, sose engedi meg, hogy a választók szabad akaratát bárki is kétségbe vonja. De megjegyezte, ennek ellenére demokratikus pártnak tekinti a CSSD-t.
A CSSD elnöke vasárnapra már visszanyerte nyugalmát, elismerte az ODS győzelmét, és bejelentette: kezdeményezni fogja pártja ellenzékbe vonulását. Azt is jelezte, ha az ODS kormányalakítási kísérletei nem járnának sikerrel, akkor talán a szociáldemokraták is vállalhatnák a kabinetalakítás kísérletét.
Mirek Topolánek az ODS vezetésének ülése után tegnap közölte: kormányalakításról a kommunista párton kívül minden párttal tanácskozni kíván. Ám, fűzte hozzá, az ODS nem mond le programja fő pontjáról: az egységes adókulcs bevezetésének tervéről.

Ez az étrendkiegészítő lehet a titok, ha pihentető alvásra vágyunk