Erdély települései

k ö n y v e s h á z

Fehér Béla
2006. 06. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első hivatalos magyar helységnévtár 1873-ban jelent meg, s tartalmazta valamennyi magyarországi település, illetve lakott hely naprakész adatait. E vállalkozásnak voltak előzményei, hála a hangyaszorgalmú úttörőknek, Lipszky Jánosnak, Vályi Andrásnak, Fejér Györgynek, Borovszky Samunak, Csánki Dezsőnek és persze Pesty Frigyesnek, aki például 1864-ben több tízezer kérdőívet küldött szét az országban, s a válaszok tekintélyes paksamétája ma az Országos Széchényi Könyvtár kézirattárának talán legtöbbet forgatott gyűjteménye. Fényes Elek nagyobb szerencsével járt, legfontosabb munkája, a Magyarország geographiai szótára négy kötetbe gyűjtve nyomtatásban is megjelent, s több tudományág máig nélkülözhetetlen forrásműve. A XIX. század polihisztorainak köszönhetően a hazai történelmi földrajz olyan alapokat kapott, amelyekre nyugodtan építkezhetett az utókor.
Szabó M. Attila szilágysomlyói helytörténész 2003-ban Csíkszeredában jelentette meg az Erdély, Bánság és Partium történeti és közigazgatási helységnévtára című munkáját. A több mint ezerháromszáz oldalas mű most a kézikönyv- és adattárritkaságokra szakosodott Arcanum jóvoltából CD-ROM-on is hozzáférhető. E lexikon gerincét 5818 település névanyaga alkotja. A szócikkek tartalmazzák a helységek mostani, román nevét, közigazgatási hovatartozását, magyar nevét, azok névváltozatait, a forrásokban 1785 óta szereplő falvak és városok nevének első említésétől kezdve az összes névalakot, sőt a települések határában egykor volt, de elpusztult vagy beolvadt falvakat, tanyákat és telepeket is; ahol ilyen van, közli a település szász, ukrán, szerb, szlovák, bolgár, jiddis, török elnevezését is. A címszavakat a települések jogállásának történeti taglalása teszi teljessé – a középkori vármegyei beosztástól az 1968-ban újraalakított megyékig.
Nem mellékes, hogy a CD-ROM keresőprogramja alaposan megkönnyíti a hatalmas anyag használatát.
(Szabó M. Attila: Erdély, Bánság és Partium történeti és közigazgatási helységnévtára. Arcanum Kiadó, Budapest, 2006. Ára: 6000 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.