(Futballszpíker-paródia)

Sándor György
2006. 06. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anélkül, hogy összemosnám a kettőt, dilemmában vagyok: most – az évfordulótól még messze – emlékezzek meg 56-ról, vagy majd októberben írjak a futball-világbajnokságról? (Az előbbire már most lazán utalok… bár a „laza” ez esetben szerencsétlen, nem ide való szó.) A vb-nél meg kapóra jött – anélkül, hogy vele kapcsolatban bármire is utalnék –, hogy egyszerűen tarsolyomban van egy – még nem publikált – futballról szóló magánszámom (amiben – mint előbb már utaltam volt – nemcsak a mostani vb-ről, de egyetlen más konkrét futball-eseményről sincs egy árva, de annál több huncut szó, ami szó).
SZÍNES KÉPTELENSÉGEK A PÁLYÁN
A szűk játékoskijáróhoz viszonyítva most igazán nagyobb teret kaptak a fiúk.
Színültig megtelt a dísztribün erre az alkalomra, helyet foglalnak az éppen Magyarországon tartózkodó külföldi vendégek is.
Különben a magyar csapat fekete-feketében van, az ellenfél talpa: rózsaszínű.
Felhangzanak a himnuszok, innen a közvetítőfülkéből nem hallani pontosan, melyik? (!)
A két csapatkapitány szalad most egymás felé, b a r á t i ölelés (önöknek is ezt kell látni!), a bíró pénzt dob fel, mindhárman lehajolnak, a pénz e l t ű n i k.
Jó tehát a kezdet, még nincs elrontva semmi (?)
(CSAK – ÉS TÉNYLEGESEN IS – ZÁRÓJELBEN ÍROM IDE)
– Hogyha eddig elolvassa valaki (is) még egyszer ezt, akkor úgy is nézze, értelmezze, hogy ezt idáig a futball ürügyén, 1966-ban, a forradalom illetve a leveretés 10. évfordulójára írtam.
(Sajnos a továbbiakban már csak l’art pour l’art magáról a játékról csacsogtam.)
(SATNYA PUHÁN ADJA A LABDÁT MIMÓZÁNAK)
– Mimózánál a labda leereszt.
A közönségnek szemmel láthatóan tetszik a mérkőzés: négyszögű labdát gurítanak be.
Csak nem reklamálni, játszani, gyerekek! Az ellenfél ott van a mi térfelünkön, távoli lövés, Borbíró elvágódik, leviszik a pályáról, a pálya szélén ápolják. (A füvet.)
Negyedóra telt el, és az eredményjelző tábla még mindig eldöntetlen.
Csak most ne magas labdákkal kísérletezzünk, mert szél ellen nem lehet! (Itt alighanem kísérleteztem a további „áthallásosság” becsempészésével, de aztán – nem is az öncenzúra – inkább a szóviccelődések végül más pályára térítettek… vissza a természethez… a zöld (fehér) gyöpre.)
Tehát azzal folytatom, hogy: nulla-nulla.
Megélénkül a játék: feketekávét hoznak be.
Amikor a stadion felett elrepülő kismadár… kis madár…? (leírhatatlanul hosszú játék a színpadon, majd:) inkább fütyültél volna!
Az első félidő végét jelzi (k).
(TELJESEN BESÖTÉTEDTEK A PÁLYÁK)
– Minden fekete fénnyel van megvilágítva.
A játékosokat gyúrják az öltözőben, Búzabarnából nudli lesz. De máris jönnek ki a játékosok, estélyi ruhában, a második félidőre.
Ünnepélyes a hangulat, az egész pályán végiggurították a gyepszőnyeget.
A két csapat így áll fel: (derék játék:) fáradtak.
Két kapus, tíz hát véd. A sorfalban. A labda lyukat talál a hálóban: gól! Összecsókolóznak a mieink: az ellen féltékeny lesz. (Itt már semmi utalás, pusztán a játék jözben is azért megeshet ez.)
A bíró nem adja meg a gólt, les. (Illetve bandzsit.)
Szem-ü r e g e t a bírónak. (Ez végre írásban jön ki jobban.) A közönség örömmámorban úszik, a két taccsjelző jelzi a partot. A lelátót eltakarják a nézők, nem lát le. A játékosoknak kezd megjönni a hangjuk, egyre lelkesebben biztatják a közönséget. Bajusz III. nadrágját letépik: két bajusz marad. Kiállítják. Mint aktszobor megmerevedik. A közönségnek tetszik a kiállítás. Egy múzeumőr tiltakozik a szoros emberfogás ellen.
Tartalékjátékos áll fel a kispadról, a kispad fölborul.
De a négyszögű labda már kezd kikerekedni. Durr-bele lőőő: fakapu! Lepattan róla. Visszateszi. Nem áll meg rajta. Rálövi. A kapus nem engedi be. (Akadékoskodik.) Megtalálják a kiskaput: bent vannak. A játék a labda nélkül folytatódik. Amikor a játékvezető, igen, most már jól látni, nézi az óráját. Nem találja. (Halovány utalás ugyebár a felszabadított „császikra”.)
Lehajol. És megvan a foriiint! – ami az elején elveszett. Mintha kisebb volna.
(ÉN IS KINN VOLTAM EZEN A MÉRKŐZÉSEN)
– És amikor mindenki szidta bírót: „Pfujj, az anyád, piszkos csibész!”, én is beüvöltöttem:
A mindenségit. (Szöveg ellen, teljesen blazírt, tűrtöztetett, visszafogott, angyalarccal és hangsúllyal:)
Hú, de fel-i-de-ge-sítettem magam.
(Öncenzúra.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.