Továbbra is a legmagasabb fokú riadókészültség van érvényben az indonéziai Jáva szigetét kitöréssel fenyegető Merapi vulkán térségében. A tűzhányó forró kúpja részben beomlott, s a déli felén szélesedő hasadékon a lávaömlésnél is veszélyesebb gázfelhők boríthatják el a környéket és a 250 ezer ott élő embert – adta hírül a Reuters. A Merapi másfél hónapja mind vészjóslóbb, s pénteken az eddigi legnagyobb gázkitörésnek lehettek szemtanúi a lejtőin élő farmerek. Szombaton is több tucat gázfelhő robbant ki a hegy belsejéből, tegnap pedig a lávafolyam is megindult, és már csaknem százötven tűzpatak több mint négy kilométer hosszan kanyarog lefelé.
A Merapi általában sok turistát vonz, öt kilátópontját azonban már hetekkel ezelőtt lezárták. Az itt élők azonban nem nagyon tartanak sem a lávától, sem a mérges gázoktól, noha az utóbbiak tizenkét évvel ezelőtt hatvan, 1930-ban pedig 1300 ember halálát okozták. Van, aki azért nem tágít a hegy lábától, mert azt hiszi, imáival kiengesztelheti a haragvó vulkán szellemét. Sokan úgy vélik, a veszélyt a vulkanológusoknál megbízhatóbban jelzik majd a számukra a csúcs körül megjelenő sajátos fényvillanások, és az, ha már menekülő állatokat látnak. A 18 ezer kitelepített egy része is rendre visszatér otthonához, hogy amíg lehet, vigyázzon értékeire, és ellássa a jószágokat. Az AFP tudósítója szuvenirárust is látott a csúcs közelében, aki mindössze azért panaszkodott, mert visszaesett az üzleti forgalma. Mások attól tartanak, hogy jó időre fel kell hagyniuk a közeli folyó medrét kitöltő finom vulkáni homok kitermelésével, ami sokaknak egyetlen kenyérkereseti forrás.
A forró hamu már a földrengés sújtotta Yogyakarta közelében lévő erdős területeket is ellepte és tűzzel fenyegeti, az ott élők ezért menekülnek.

Voks 2025: Pécsen tartott fórumot Vitályos Eszter és Deutsch Tamás