Magyarországon is kimutatták a madárinfluenzát háziszárnyasokban – jelentette be tegnap Bognár Lajos, az országos főállatorvos helyettese. Elmondta: tegnap bebizonyosodott, hogy a nagy fertőzőképességű H5-ös vírustörzs már jelen van az országban. Két-három napon belül a vizsgálatok azt is megállapítják, hogy ennek az emberre is veszélyes, N1-es változatáról van-e szó. A fertőzött zónában tegnap megkezdődtek a járványügyi intézkedések, jövő hét szerda estig 300 000 szárnyast semmisítenek meg a gócpont körüli egy kilométeres körzetben.
A vírus jelenlétét a Bács-Kiskun megyei Kiskunmajsa–Bodoglár körzetében állapították meg. Egy családi gazdaság állattartó telepére márciusban került az a háromezer liba, amelyben felbukkant a kór. A telepen kedden észleltek nagyobb mértékű elhullást, ekkor 631 állat pusztult el. Ezután döntöttek úgy a hatóságok, hogy a tenyészetet teljes egészében leölik. Ez szerdán meg is történt. A fertőzés eredete még ismeretlen. A kereskedelemben lévő tojás és baromfihús biztonságos, és annak sem áll fenn a veszélye, hogy emberek is megbetegedjenek – hangsúlyozta Bognár.
Mivel magas fertőzésveszélyű vírusról van szó, a járványügyi bizottság szükségesnek látta a legszigorúbb intézkedések bevezetését. Jóllehet végleges vizsgálati eredmény még nincs, fenntartják a betegség megjelenése esetére előírt forgalmi korlátozásokat. Június 7. óta tilos olyan tevékenységet folytatni, amely a vírus terjedését lehetővé tenné – adta hírül az MTI. Az unió új szabályozását figyelembe véve két védelmi zónát jelöltek ki. A járványügyi szempontból legkockázatosabb A terület a gócponttól számított három kilométeren belül eső úgynevezett védőkörzet, amely Kiskőröstől a Tiszáig terjed. Ebben a térségben csaknem 3,5 millió vízi szárnyas él. Itt a baromfi zárt vagy madárháló alatti tartására kötelezik az állattartókat, és minden állományt nyilvántartásba vesznek. A B zóna a megfigyelési körzet, amely körülbelül 10 kilométerre terjed ki a fertőzött település körül, és Bács-Kiskun, illetve Csongrád megyét érinti. Ez a gyakorlatban fokozott közúti ellenőrzéseket jelent. A rendőrök elsősorban az érintett térséget elhagyók kereskedelmi dokumentumait vizsgálják át. Május 29. óta a védő- és a megfigyelési körzetből származó állatok húsa és az étkezési tojás csak hőkezelt készítményekben használható fel. A megjelölt területekről tilos a tenyésztojás és az élő állat elszállítása jövő hét szerdáig, behozataluk azonban engedélyezett, mivel ez nem jelent kockázatot – közölte Bognár Lajos. A körzeten belül található baromfitartó helyekre látogatási tilalmat rendeltek el.
Károk Székelyudvarhelyen. Még mindig nem bizonyított a madárinfluenza székelyudvarhelyi jelenléte – jelentette ki lapunknak Komoróczy Zsolt, a városháza szóvivője. A napokban várják a bukaresti laboratóriumi eredményeket, hogy kiderüljön, a H5-ös törzshöz tartozó vírus pusztította-e el az egyik Szent János utcai gazdaság 22 csirkéjét. A hisztéria okozta kár viszont lassan eléri az egymillió új lejt (7,5 millió forintot). Az elpusztított csirkékért kárpótlást kell fizetni a gazdáknak, a csendőrség sem ingyen dolgozik, de pénzbe kerülnek a védőfelszerelések is – mondta a szóvivő. Komoróczy az állattartókon kívül leginkább a turizmust félti, szerinte a hisztériakeltéssel ellehetetlenítik a minden nyáron fellendülő székelyföldi idegenforgalmat. (R. Sz.)

Figyelmeztet az elemző: Példa nélküli összejátszás zajlik Magyar Péter pártja és az ukrán titkosszolgálat között