Jogtalan áremelés utazási irodáknál

Drágábban pihenhetik ki magukat az idén azok, akik külföldi nyaralást terveznek. A forint árfolyamesése miatt idén egy-egy út akkor is 10–20 százalékkal többe kerül a tavalyinál, ha az árak valójában nem emelkedtek. Pedig az utazási irodák java része még nem is módosított a tavasszal megállapított díjakon. A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség tegnap jogtalan áremelésekről számolt be.

Kiss Roland
2006. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogtalanul vesznek ki pénzt az emberek zsebéből azok az utazási irodák, amelyek a szerződés megkötése után, de kevesebb mint húsz nappal az utazás előtt árat emelnek – áll a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FvF) tegnapi közleményében. A szervezet szerint az utóbbi időben megszaporodtak az ilyen, jogszabályba ütköző áremelések, és ez a főszezon közeledtével különösen aggályos. Az utazási irodák sokszor kerozindíj bevezetésével indokolták az árak megemelését, ez azonban a jogszabályok alapján nem lehetséges – fűzte hozzá a felügyelőség. Az utazási és utazást közvetítő szerződésről szóló 214/1996-os kormányrendelet szerint ugyanis a szerződésben szereplő díjakat kizárólag a közlekedési költségek nemzetközi egyezményen alapuló díjszabási vagy hatósági árának változása, adók és illetékek módosulása, valamint az „érintett” deviza forintárfolyamának időközi változása okán szabad megemelni. Az utazást megelőző 20 napon belül pedig ilyen okokból sem. A FvF hangsúlyozta: a kerozin árára e tényezők egyike sem hat, ezért a fogyasztók nem kötelesek belenyugodni a drágulásba. Mivel az utazást az ügyfél nem a saját érdekkörében keletkezett okból mondja le, kötbér fizetéséről – a már idézett rendelet 11. paragrafusa szerint – szó sem lehet, sőt a hoppon maradt nyaraló akár kártérítésre is számíthat. Hasonlót tervez a felügyelőség is: ha az irodák nem vetnek véget a jogtalan áremeléseknek, akkor az FvF közérdekű keresetet indít, s akár a díjak visszamenőleges megtérítésére is kötelezheti az irodákat. Tény, hogy e területen a magyar szabályozás jóval szigorúbb, mint a vonatkozó uniós joganyag. A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége már tavaly felvetette a rendelet módosítását, ez azonban még várat magára.
– A nyaralók megnyerése érdekében az utazási irodák kénytelenek a lehető legalacsonyabban tartani a díjakat, így nem képesek kigazdálkodni a légitársaságok komolyabb áremeléseit – adott hangot az utazásszervezők véleményének Molnár Judit, az OTP Travel ügyvezető igazgatója. Hozzátette: éppen az éles versenyre vezethető vissza, hogy a valuták drágulását a jelentős irodák még nem érvényesítették áraikban. Erre ugyanis – mint az az idézett rendeletből kiderül – joguk van, és a forint további gyengülése esetén élnek is ezzel. Többségük a 280 forintos euróárfolyam átlépésekor módosít a katalógusban szereplő tételeken.

A gyengülő forint hatásai. A tavalyinál 10–15 százalékkal ér kevesebbet a magyar nyaralók pénze az idén: az MNB adatai szerint a forint–euró arány a tavalyihoz képest 12 százalékkal romlott. Vagyis egy-egy nyaralás áremelések nélkül is ennyivel többe kerül például Olasz- vagy Görögországban. A sláger idén is Horvátország lesz, de a forint az ottani fizetőeszközhöz képest is 13 százalékkal kevesebbet ér, mint tavaly: egyes váltók akár 40 forintot is elkérnek egy kunáért. Nem ad okot büszkeségre az sem, hogy a magyar pénz a szlovák koronával és a lengyel zlotyval szemben is elveszítette értéke egy tizedét, igaz, a Törökországot választók örömére szolgálhat, hogy a líra a forintnál is gyorsabban gyengült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.