Puhulhat a csomag?

A reformokról tárgyalt tegnap és ma Balatonőszödön a kormány. Azokról a törvénytervezetekről, amelyeket Gyurcsány Ferenc ígérete szerint már a kormányalakítás másnapján be kellett volna nyújtani a parlamentnek. Az ülésen várhatóan szóba kerül az utólagos tandíj és a vizitdíj is. Nincs kizárva, hogy puhulni fog a Gyurcsány-csomag.

Czirják Imre
2006. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bejelentése szerint most vitatják meg azokat a reformokat, amelyek majd a megszorításokra épülnek. Alig több mint egy hónapja azonban már volt egy informális kormányülés Őszödön, ahol ugyanezekről a reformokról értekeztek. Emlékezetes, hogy Gyurcsány a kampányban azt állította, a kormányalakítás után már „másnap” beterjesztik a parlamentnek a nagy átalakításokhoz szükséges törvényjavaslatokat. Gál J. Zoltánnak, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárának korábbi közlése szerint a mostani kormányülésen azokról a reformokról lesz szó, amelyek a jóléti rendszerek költségtakarékosabb működését szolgálják majd. Valószínűleg szóba kerül az oktatási, az egészségügyi, a közlekedési, valamint a nyugdíjreform előkészítésének menetrendje. Amint arról tegnapi számunkban beszámoltunk: a legfontosabb témák között szerepel majd az utólagos tandíj ügye. Úgy tudjuk: a kormány azért támogatja az utólagos képzési hozzájárulást az azonnali tandíj helyett, mert a későbbiekben azt egy minden diplomásra vonatkozó új adóvá szeretnék átalakítani.
Közben puhul az elemzők szerint jelenleg sem hiteles Gyurcsány-csomag. Információink szerint az MSZP-frakcióban már megindult a csendes elégedetlenkedés, pedig a megszorítások hatásait még nem érzi a lakosság. Ha azonban a kormány eltér a korábban bejelentettektől, és mégsem 25, hanem 20 százalék lesz az eva, vagy a 15 százalékos áfakulcs nem 20, hanem 17 százalék lesz, miközben a felső kulcs is emelkedik (22 százalékra), akkor még nehezebben lehet elfogadtatni azt az érvet, hogy megalapozott, szakmai döntéseket hoz a kabinet. Ráadásul az MSZP-ben úgy vélik: még egy csomagra Gyurcsány már nem fogja megkapni a politikai támogatást.
Azt is nehezményezik, hogy Kóka János SZDSZ-es gazdasági miniszter „lépten-nyomon” kritizálja a szocialista frakcióban nagy támogatottsággal bíró Veres János pénzügyminisztert. A Népszabadság szerint vészforgatókönyv is készül arra az esetre, ha az ellenzék nem támogatja a kabinet kétharmados többséget igénylő törvénymódosításait a „reform” jegyében. Ez pedig könnyen elképzelhető, ha Gyurcsányék az alapjogokhoz kívánnak hozzányúlni (ellátások, szolgáltatásokhoz való hozzáférés szűkítése) „költségcsökkentő” célzattal. A nyilvánosságot csak ma tájékoztatják arról, hogy végül is mire jutott a kormány a balatoni üdülőben zajló tanácskozáson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.