Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bejelentése szerint most vitatják meg azokat a reformokat, amelyek majd a megszorításokra épülnek. Alig több mint egy hónapja azonban már volt egy informális kormányülés Őszödön, ahol ugyanezekről a reformokról értekeztek. Emlékezetes, hogy Gyurcsány a kampányban azt állította, a kormányalakítás után már „másnap” beterjesztik a parlamentnek a nagy átalakításokhoz szükséges törvényjavaslatokat. Gál J. Zoltánnak, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárának korábbi közlése szerint a mostani kormányülésen azokról a reformokról lesz szó, amelyek a jóléti rendszerek költségtakarékosabb működését szolgálják majd. Valószínűleg szóba kerül az oktatási, az egészségügyi, a közlekedési, valamint a nyugdíjreform előkészítésének menetrendje. Amint arról tegnapi számunkban beszámoltunk: a legfontosabb témák között szerepel majd az utólagos tandíj ügye. Úgy tudjuk: a kormány azért támogatja az utólagos képzési hozzájárulást az azonnali tandíj helyett, mert a későbbiekben azt egy minden diplomásra vonatkozó új adóvá szeretnék átalakítani.
Közben puhul az elemzők szerint jelenleg sem hiteles Gyurcsány-csomag. Információink szerint az MSZP-frakcióban már megindult a csendes elégedetlenkedés, pedig a megszorítások hatásait még nem érzi a lakosság. Ha azonban a kormány eltér a korábban bejelentettektől, és mégsem 25, hanem 20 százalék lesz az eva, vagy a 15 százalékos áfakulcs nem 20, hanem 17 százalék lesz, miközben a felső kulcs is emelkedik (22 százalékra), akkor még nehezebben lehet elfogadtatni azt az érvet, hogy megalapozott, szakmai döntéseket hoz a kabinet. Ráadásul az MSZP-ben úgy vélik: még egy csomagra Gyurcsány már nem fogja megkapni a politikai támogatást.
Azt is nehezményezik, hogy Kóka János SZDSZ-es gazdasági miniszter „lépten-nyomon” kritizálja a szocialista frakcióban nagy támogatottsággal bíró Veres János pénzügyminisztert. A Népszabadság szerint vészforgatókönyv is készül arra az esetre, ha az ellenzék nem támogatja a kabinet kétharmados többséget igénylő törvénymódosításait a „reform” jegyében. Ez pedig könnyen elképzelhető, ha Gyurcsányék az alapjogokhoz kívánnak hozzányúlni (ellátások, szolgáltatásokhoz való hozzáférés szűkítése) „költségcsökkentő” célzattal. A nyilvánosságot csak ma tájékoztatják arról, hogy végül is mire jutott a kormány a balatoni üdülőben zajló tanácskozáson.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot