Tegnap nyugodt ütemben erősödött a Budapesti Értéktőzsde indikátora, a befektetők óvatosan kezdtek, ami a BUX erősödéséhez vezetett. A magyar tőkepiaci mutató 20 064,29 pontig drágult napközben, majd zárásra némileg korrigált, és 19 717,03 ponton állt meg. Kereskedők elmondták, hogy a 29 milliárd forintot meghaladó forgalom és a részvények, valamint a BUX tartós növekedése azt jelezte, hogy ha csak rövid időre is, de viszszatért a lendület a pesti börzére.
A vezető részvények az OTP kivételével drágultak, a pénzintézet papírjai vélhetőleg annak köszönhették 0,9 százalékos beesésüket, hogy az UBS 9150 forintról 7500 forintra csökkentette célárát. A befektetési bank közleménye szerint továbbra is vételre ajánlottak az OTP részvényei, de a kormányzati intézkedési csomag hatására a pénzintézet bevételi dinamikája lecsökkenhet.
Miközben az OTP kurzusa lefelé kanyarodott, addig a Magyar Telekom 6,9 százalékkal drágult. Komolyabb, 4,7 százalékos erősödést produkált a Richter, és 3,9 százalékkal drágult a Mol is. A felfutásokat – csakúgy, mint az OTP esetében a gyengülést – a befektetési tanácsadók minősítéseivel is lehetett magyarázni, csak ezekben az esetekben drágulást eredményeztek az intézkedések. A távközlési papírokat a Citigroup vizsgálta meg, és arra jutott, hogy 1050 forintos célár a legreálisabb szint, amire a Magyar Telekom részvényei el tudnak jutni. A portfolio.hu által közzétett Citigroup-jelentésből kitűnik, hogy az idei osztalékfizetés késlekedése miatt a következő tizenkét hónapban a befektetők a jelenlegi részvényárfolyam húsz százalékát kapják kézhez osztalékként, ez pedig nagyon attraktív beszállási szintet jelenthet. A magyar távközlési cég részvényei a fejlett piaci szektortársakhoz képest harmincszázalékos diszkonttal forognak, miközben az adóemelések negatív hatását már bőven beárazta a piac. Hasonlóan átminősítést kapott a Richter is, a gyógyszergyártó részvényeiről a Raiffeisen adott ki elemzést, abból kitűnt, hogy a bank nem lát növekedési potenciált a Richter-papírok esetében, így 38 500 forintra csökkentette a célárat. A vezető részvények többségével együtt mozgott a Phylaxia, a Rába és a Synergon is.
Az Egis emelkedése – látván a Richterre adott minősítést – megtorpant, és előző árán zárt.
A bankközi devizapiacon igen hektikusan mozgott a forint az euróval szemben. Az uniós valuta árfolyama 276,30–279,60 között ingázott. A kereskedők szerint a piac nem tud határozott forintjavulást felmutatni. Történik ez azért, mert a befektetők pesszimisták, a JP Morgan szerint az amerikai invesztorok kételkednek a kormány programjának véghezvitelében. A befektetési bank elemzői szerint a tegnapi napközbeni megtorpanás, majd a tengerentúli piacok nyitását követő újabb forintgyengülés azt jelenti, hogy a forint valóban a spekulatív nyomás hatása alatt áll, és tovább gyengülhet. A jelenlegi külföldi befektetői forinteladási hullám a hazaiakra is ráragadhat, ez viszont egy olyan erőteljes hullámot gerjeszthet, amelynek hatására a forint átlépheti majd a 280-as határt is.
Más befektetési alapkezelők szerint míg a forint rövid távon gyengülhet, addig a részvénypiac növekedés előtt áll. A globális értékpapírpiacokon nemrégiben bekövetkezett árfolyamcsökkenésből még nem kell tartós visszaesési fázis kezdetére következtetni, sőt a fejlemény alkalmat kínál vonzó rövid és középtávú befektetésekhez.
Rob van Kuijk, a holland Finles alapkezelő ügyvezetője elmondta, hogy április és május folyamán profitlefölözési céllal fejlődő piacokra épített alapokból szállt ki, és még nem tartja elérkezettnek az időt a pozíciók újbóli felvételéhez. A portfóliójában jelenleg tartott 170 százaléknyi készpénz szerinte akár még egy hónapot is várhat az újbóli felhasználásig. A Finles több mint 250 millió eurót forgat befektetéseiben.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros