Az ifjúság útja

Muray Gábor
2006. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megyek haza az Ifjúság útján, és a néhai lázadókra gondolok. Azokra a lázadókra, akik hajlamosak megtagadni ifjúságuk legszebb nyarait. Fullasztó a meleg, a beton felett a lég remeg, s a kánikulában feldereng Garamhegyi Ábel egykori, délibábos képe: a szegedi pulpituson áll Ábel, s ágál, a Bokros-csomag idején bevezetni kívánt tandíj ellen lázít, jogosan, hiszen tanársegédként tudja, a hallgatóknak olykor még párizsira is alig futja. Aztán egy évtized elszelel, az ifjú Ábelből államtitkár lesz, aki nevét adja a tandíj bevezetéséhez.
Megyek az Ifjúság útján, s azokra gondolok, akik sohasem szerettek lázadni. Az embertelen hőségben eszembe jut az Egyetemisták és Főiskolások Turisztikai Találkozója. Az EFOTT-ot a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a Kommunista Ifjúsági Szövetségtől (KISZ) örökölte, ennek fényében az idei rendezvény legnagyobb bája az volt, amikor a hallgatók kifütyülték a HÖOK elnökével tanácskozó egykori KISZ-vezért. A néhai titkárt, aki a lázadás helyett már akkor is a hajlongást választotta, és a propaganda végtelenül cinkes eszközeivel molesztálta hallgatótársait. Azóta két évtized is eltelt, s az ifjú KISZ-es ma deres hajú miniszterelnök, aki a versenyre épülő politikában és oktatásban hisz, aminek viszont elengedhetetlen kelléke a tandíj, akarom mondani, a fejlesztési részhozzájárulás.
Gyurcsány Ferenccel szemben Ekler Gergely HÖOK-elnök még pontosan tudja, mennyi az annyi: mennyi a párizsi, a zsömle, a buszbérlet, az albérlet s mennyi a tandíj. Hja, persze, tudomásul kell venni, hogy ingyen nem jár semmi. Különben is, a magyar társadalom hajlamos értéktelennek tekinteni azt, amiért nem kell fizetni – így kommentálta Tatai Tóth András, a szocialisták oktatási munkacsoportjának vezetője a tandíj bevezetését. Szerinte a Fidesz óriási bűnt akkor követett el, amikor 1998-as kormányra kerülésekor eltörölte a Bokros-csomag idején bevezetett tandíjat, és a logikát követve óriási bűnt követett el a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára, Garamhegyi Ábel is, aki 1995-ben a tandíj ellen lázított. Talán eltévedt a rengetegben…
A parlament a hét elején elfogadta a közoktatási és felsőoktatási törvényhez benyújtott – a kormány által reformnak nevezett – megszorítócsomagot. Eddig is előkelő helyen voltunk, az új tandíjrendszerrel a tanulmányi költségeket tekintve viszont Magyarország lesz a diákoknak az egyik legdrágább hely Európában. Az ingyenes képzésben részt vevő diákok aránya a jelenlegi ötven százalékról a legjobb esetben is tizenötre zuhan, ráadásul a kiváló tanulók sem az állami támogatásnak köszönhetően tanulhatnak majd ingyen, hanem a többi, magasabb tandíjat fizető hallgató jóvoltából. A Fidelitas szerint a kormány hadban áll az ifjakkal, a fiatal szocialisták viszont sunyin vigyorognak a vezérre, mint pék kutyája a meleg kiflire. Hogy is mondta Ekler Gergely HÖOK-elnök? Valahogy úgy, hogy a tandíjügyben fordítva ülnek a lovon.
Megyek az Ifjúság útján, a Stefánia út felett zivatarfelhők, talán vihar készül, és én arra gondolok, milyen jót tenne végre az elkényelmesedett, mai huszonéveseknek a lázadás. Érdekeiket ugyanis (le vannak sajnálva) rajtuk kívül senki más nem tudja megvédeni. A Fidesz a törvénycsomag elfogadása miatt az Alkotmánybírósághoz fordul, a diákok pedig – csak remélni lehet – szervezik a tiltakozó megmozdulásokat.
Akár ’95-ben. Ugye, Ábel?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.