Bocsánatot is kért meg nem is Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap a kormányülés bevezetőjében. A tanácskozásnak erre a részére beengedték a sajtó képviselőit. Gyurcsány sajnálatosnak nevezte, hogy a kormányzati munka mellett a kommunikáció nem volt megfelelő. Kifejtette: neki is megvan abban a személyes felelőssége, hogy 2001 óta a politika nem a realitásokra, hanem a reményekre épített, ám elnézést nem kért. A kormányfő szerint a jövőben is meghallgatják mindenkinek a véleményét, ám azt nem ígéri, hogy bárki letérítheti őket a megkezdett útról.
A Fidesz ugyanakkor tegnap bocsánatkérésre szólította fel Gyurcsány Ferencet, mert a kormányfő csak most hozta nyilvánosságra az elhíresült balatonőszödi tanácskozáson elhangzott első beszédét, vagyis négy hónapig titkolta, milyen megszorítások várnak a lakosságra. Az ügy előzményeiről Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője elmondta: a Fidesz tegnap reggel hirdette meg sajtótájékoztatóját „Miért titkolják a teljes hangfelvételt?” címmel. Eredetileg arra akarták kérni a Gyurcsány Ferencet, hogy négy hónap után hozza végre nyilvánosságra a szocialista tanácskozás azon részletét is, amelyben a kormányfő a harmadik Gyurcsány-csomag elemeit ismerteti. A tájékoztató kezdete előtt tíz perccel azonban egyszer csak megjelent a kormányfő internetes naplójában az említett beszéd. Navracsics megfogalmazása szerint nem éppen úriemberhez méltó ez az eljárás.
Emlékezetes, szeptember 17-én vasárnap robbant a hangfelvételbotrány; ekkor szivárgott ki a sajtóba a miniszterelnöknek az MSZP május 26-i zárt frakcióülésén elhangzott, trágár kifejezésekkel tűzdelt felszólalása, amelyben egyebek mellett kijelenti: „Nincsen sok választás. Azért nincsen, mert elkúrtuk. Nem kicsit, nagyon. Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, mint amit mi csináltunk. Meg lehet magyarázni. Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz. Annyival vagyunk túl az ország lehetőségein, hogy mi azt nem tudtuk korábban elképzelni, hogy ezt a Magyar Szocialista Párt és a liberálisok közös kormányzása valaha is megteszi. És közben egyébként nem csináltunk semmit négy évig.”
A Fidesz frakcióvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a most megismert felszólalás arra világít rá, hogy „május 26-a óta a kormánypártok édes titka, hogy mi vár a lakosságra”. Navracsics megismételte a Fidesz álláspontját: Gyurcsány nemkívánatos személy a magyar politikában. A Fidesz nevében arra kérte a miniszterelnököt: még a kampánycsend beállta előtt kérjen bocsánatot a magyar adófizető polgároktól, amiért négy hónapig titkolták előttük a megszorításokat, az MSZP-szavazóktól, akiknek hazudtak a kampányban, és kövesse meg az ellenzéket is, miután a Fidesznek, a KDNP-nek és az MDF-nek úgy kellett vitázni a parlamentben a kormánypártokkal, hogy semmit sem tudtak a terveikről. Navracsics kijelentette: a nyilvánosságra került megszorítási tervek sokkal brutálisabbak, mint az eddigiek, így a harmadik Gyurcsány-csomag tovább rontja a magyar lakosság helyzetét.
Mindeközben tegnap újabb részletek kerültek nyilvánosságra az MSZP-frakció kétnapos, balatonőszödi tanácskozásáról. Az Info Rádió ezúttal nem Gyurcsány, hanem Filló Pál szocialista képviselő hozzászólását tette közzé, amelyben Filló patkányokhoz hasonlítja az embereket. A képviselő arról beszélt, hogy a megszorítások falán lyukat is kell hagyni az embereknek. „Mert amikor a patkányt a sarokba szorítják, az is inkább elmenekül, ha tud. Akkor támad csak, hogy ha nincs más kiút számára. Én nem akarom a lakosságot ilyen ronda hasonlatba öszszehozni, de csináljunk már egy kis lyukat azon a falon, ahol azért ki tudnak slisszolni” – fejtegette Filló. A jegyzőkönyv tanulsága szerint Gyurcsánynak semmi kifogása nem volt a hasonlat ellen, mert mindössze annyit válaszolt: „csinálunk”.
A Védegylet felszólítása lemondásra. Nyílt levélben szólítja fel lemondásra Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt a Védegylet. Ez a szervezet jelölte a végül megválasztott Sólyom Lászlót köztársasági elnökké. „Mérlegelve az Ön májusi, balatonőszödi beszédének egészét, a hozzá fűzött értelmezéseket, köztük az Önét, valamint a demokráciánk morális minőségét illető tágabb kontextust, amire Ön is hivatkozott, arra a következtetésre jutottunk, hogy fel kell szólítanunk Önt a távozásra” – áll a levélben. A Védegylet szerint Gyurcsány Ferenc nem viselkedett demokrataként, magatartása a demokrácia értelmét, erkölcsi igazolhatóságát tette kétségessé.
László András értékelte a brüsszeli szavazást
