Jelen pillanatban megállíthatatlannak tűnik az olaj, s az olajon keresztül az üzemanyagok árzuhanása. Az északi-tengeri referenciakeverék, a Brent típusú kőolaj ma reggel már hathavi mélypontját érte el Londonban, novemberi szállításra hordónként hatvan dollár alatt kötöttek olajügyleteket. Az árzuhanás augusztus kilencedike óta tart, akkor csaknem nyolcvan- dolláros magasságból fordult viszsza az árgörbe – meglehetősen meredeken.
Az üzemanyagok némi késéssel reagáltak a kőolaj áresésére, de ez csak az árcsökkenés intenzitásában nyilvánult meg. A késlekedés oka az volt, hogy a nyaralási szezon felfelé hajtotta a keresletet, de miután a szabadságukról hazatértek az emberek, ugyanúgy beindult a mélyrepülés: immár idehaza is ötödik hete folyamatosan és komoly lépcsőkben csökken a benzin és a gázolaj ára. Miután szerda éjfélkor a hazai kutaknál négy-négy forinttal megy le a benzin és a gázolaj ára, számításaink szerint egy liter 95-ös benzint átlagosan 265 forint körül árulnak majd, s ennél egy-két forinttal lesz csak olcsóbb a gázolaj.
Az árcsökkenést most is piaci folyamatokkal magyarázzák a szakértők. Az okok felsorolásában előkelő helyen szerepel, hogy a késztermékkészletek magasak, és hogy enyhültek a közel-keleti politikai félelmek. Emellett megnyugtatóan hatott a piacra az a bejelentés is, amely szerint a British Petrol sérült alaszkai kitermelőberendezései a vártnál jóval hamarabb ismét üzembe állhatnak. Ezeknél is meghatározóbb lehet ugyanakkor, hogy a jelek szerint sikerült lehűteni a kínai gazdaságot, Kína olajfogyasztásának növekvő üteme legalábbis lelassult az utóbbi időben. Ez szintén tompítja az ellátási félelmeket.
A fogyasztók számára biztató jelek ellenére az elemzők legalább kétféle árelőrejelzést adnak a közeljövőre. Az egyik forgatókönyv szerint a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) az egyre alacsonyabb ár ellenére sem változtat kitermelési kvótáján, s ekkor a fekete arany ára leeshet akár ötven dollárra is. Mások arra számítanak, hogy a hatvandolláros szint környékén már annyira megnő az olaj iránit kereslet, hogy az önmagában is áremelkedéshez vezet, másrészt az OPEC is dönthet úgy, hogy csökkenti kitermelését. Ebben az esetben nem elképzelhetetlen a 70 dolláros árszint visszatérése sem. A Portfolio.hu internetes szaklap tegnapi cikkében egy Bloomberg-elemzéssel szemlélteti, milyen megosztottak a szakemberek a kérdésben. A hírügynökség által megkérdezett negyvenhárom elemző és alapkezelő közül huszonnégyen vélték úgy, hogy további árcsökkenés várható az olajpiacon, míg tizenketten emelkedésre, heten pedig stagnálásra számítanak.
A hazai üzemanyagárak alakulásában a fentieken túl komoly szerepe van a forint árfolyamának is. Ha a magyar valuta valamiért veszít értékéből a dollárral szemben, akár változatlan világpiaci helyzet mellett is emelkedő üzemanyagárakkal szembesülhetünk a közeljövőben.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított