Félszázezer ember tüntetett

Szombaton – vélhetőleg az elmaradt kampányzáró Fidesz-gyűlés miatt is – többen tüntettek a Kossuth téren, mint eddig bármikor. A becslések szerint a harminc-ötvenezres békés tömeg előtt felszólalt mások mellett Schmitt Pál, Tőkés László, Pozsgay Imre és Szűrös Mátyás is. A demonstráció kevesebb résztvevővel, de tegnap is folytatódott. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd arról tájékoztatta a külföldi újságírókat, hogy az előzetes letartóztatásban lévő tüntetők tulajdonképpen politikai foglyok, és hogy az utóbbi napokban több békés tiltakozót magukból kivetkőzött rendőrök vertek meg.

Dékány Lóránt
2006. 09. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már csak a környező utcákban talált helyet az érdeklődők egy része szombaton kora este. Sokan arról számoltak be, hogy a rendőrök felszabadultabbak voltak, sőt szombaton a demonstrálók ellátói 24 rendőrnek adtak vacsorát a kivezényelt osztag parancsnokának beleegyezésével.
A demonstráción Schmitt Pál a békés tüntetés mellett szólalt fel. A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke beszédében kitért az önkormányzati választásokra, melyek most szerinte népszavazást is jelentenek: a magyarok a voksoláson a demokrácia, az igazság, a nyugalom és a béke mellett tehetnek hitet. Tőkés László királyhágó-melléki református püspök az Erdélyi Magyar Tanács állásfoglalását közölve szólította fel a miniszterelnököt a távozásra, „mert aki kurvának nevezi édes hazánkat, az nem maradhat hatalomban”. – Ki a vétkes: az, aki autókat gyújt fel, vagy az, aki egy egész országot, egy egész nemzetet tesz tönkre? – tette fel a kérdést, mire a tömeg egyértelmű hangadással az utóbbit ítélte el jobban.
Szűrös Mátyás együttérzéséről biztosította a hallgatóságot. A politikus – aki 1989-ben kikiáltotta a Magyar Köztársaságot – szerint azért nyerhetett a jelenlegi kormány májusban választásokat, mert Magyarországon sok a szegény ember, aki kilátástalan helyzete miatt könnyen bedől az ígéreteknek, és ezt használta ki a ma hatalmon lévő politikai erő. Felszólalásában Széchenyitől is idézett: „Minden nemzetnek olyan kormánya van, amilyet megérdemel!” Ha Gyurcsány megmarad a helyén, az nemzet hibája lesz – tette hozzá Szűrös. – A magyar nép többsége lélekben itt van a téren – mondta Pozsgay Imre. Rávilágított arra az ellentmondásra, miszerint a kormány egyfolytában Európához akar közeledni, viszont a magyar nép önbecsülését próbálja eltiporni.
Szombat délután beszélt még annak a Budaházy Györgynek a húga is, akit a rendőrség a zavargásokban elkövetett cselekmények miatt köröz. Budaházy húga ártatlannak vallotta testvérét. Véleménye szerint a bátyja nyakába csak egy bűnbaktáblát akarnak akasztani. Később maga Budaházy arra kérte a rendőröket, hogy ne őt, hanem Gyurcsány Ferencet tartóztassák le, majd eltűnt a tömegben.
Hargitay András olimpiai bajnok úszó arról beszélt, Európa hazánkon röhög, mert a vezetőink hazudtak. Papp Lajos szívsebész szónoklatában arra mutatott rá: ölni már öltek kéjjel, de hazudni még senki sem hazudott kéjjel ebben az országban. Ezután Bayer Zsolt újságíró szólt az időközben tovább gyarapodó tömeghez. Mint mondta, két dologban hisz: egyrészt a köztársaságban és a demokráciában, másrészt abban, hogy Gyurcsánynak mennie kell. Kiemelte: a kormányfő örökre kiírta magát a demokráciából és a köztársaságból.
Később Sinkovics Vitai András a TV2 azon hazugságát idézte fel, miszerint a Kossuth téren Orbán-ellenes tüntetés lenne. Erre a tömeg válaszul hosszasan éltette Orbán Viktort. Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom vezetője azt hangsúlyozta, forradalom van, és hogy a népharagért, amely a köztévé székházának ostromához és bevételéhez vezetett, egyedül Gyurcsány Ferenc a felelős.
Kerényi Imre színházi rendező azt húzta alá, hogy a megtévesztésen alapuló szerződés semmis, és az így szerzett kormányzati hatalom politikailag illegitim. Takács András, a tüntetést szervező Magyar Nemzeti Bizottság 2006 vezetője kiemelte: a kampánycsend idején is demonstrálni fognak.
Tegnap is zökkenőmentesen folytatódott a tüntetés a Kossuth téren, sokezres tömeg követelte a kormány lemondását.
Estére a szervezők a Kárpátia zenekart is meghívták a térre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.