Fiktív hulladékos adatok a tárcánál

A tíz éve felállított Országos Környezeti Információs Rendszer használhatatlan. A Hulladék Munkaszövetség (Humusz) szerint a hulladékos rendszer állapota is katasztrofális, mert elavult vagy becsült adatokat tartalmaz, a naprakész információkhoz pedig nem lehet hozzáférni. A civilek nem értik, miért csak éves késésekkel „aktualizálják” a nyilvántartást, és miért késik immár kilenc hónapot az Országos hulladékgazdálkodási terv kötelező felülvizsgálata.

Bohus Anita
2006. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Humusz annak járt utána, lehet-e korrekt képet kapni Magyarország hulladékgazdálkodási helyzetéről, sikerül-e az uniós elvárásokat betartani. Az eredmény lehangoló volt. Nem azért, mert nincsen javulás a környezeti mutatókban, hanem mert alig van hozzáférhető friss adat annak ellenére, hogy több jogszabály egyértelműen előírja az aktuális statisztikák nyilvánosságát – magyarázta Kalas György, a szervezet munkatársa. Még az 1995-ös hulladékgazdálkodási törvény rendelkezik az Országos Környezeti Információs Rendszer kiépítéséről; a közérdekű adatok nyilvánosságáról egy korábbi, 1992-ben hozott, azok közléséről pedig egy tavalyi törvény rendelkezik.
Mulasztásos törvénysértés?
Szilágyi László, a Humusz vezetője elmondta: az Országos hulladékgazdálkodási tervet (OHT) még 2002-ben készítette el a környezetvédelmi tárca. Ez tartalmazza a keletkezett, a begyűjtött és hasznosított hulladék akkori mennyiségét és azokat a célokat, irányszámokat, amiket a csomagolási hulladék hasznosítására, vagy éppen a lakossági hulladék szervesanyag-tartalmának csökkentésére írtak elő. Az országos célok alapján, területekre lebontva készültek el annak idején a regionális és a települési (önkormányzati) hulladékgazdálkodási tervek a 2003 és 2008 közötti időszakra. A törvény szerint kétévente felül kell vizsgálni a teljesítést, és attól függően korrigálni, esetleg újabb, szigorúbb célokat megfogalmazni. Az OHT első ilyen felülvizsgálatát tavaly év végéig kellett volna elvégezni, azóta kilenc hónap telt el. Éppen ennyi időt ad a törvény arra, hogy az új országos terv alapján frissítsék a regionálisat. A minisztérium mulasztása miatt már a régiók is kicsúsztak a határidőből, és innentől ketyeg a települések kilenc hónapja.
Az OHT felülvizsgálatánál a 2004-es adatok a mérvadóak, amiket a rákövetkező év szeptemberéig fel kellett dolgozni. A legfrissebb elérhető hulladékos adatok mégis 2003-ból valók. A cégek a náluk keletkezett hulladékról, a hulladékkezelők pedig az általuk begyűjtött és kezelt mennyiségről éves jelentést küldenek a környezetvédelmi felügyelőségeknek, akik ezt feldolgozás után elvileg nyilvánosságra hozzák. A Humusz azt tapasztalta: a tíz felügyelőség honlapja közül hét semmiféle környezet állapotára vonatkozó adatot nem mutat. A szolnoki hatóság, a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség ugyan készített egy 2006-os jelentést, de a lakossági hulladékoknál ő is feladta. „A régi lerakóknál a beszállított települési hulladékok mérésére lehetőség sincs, a közszolgáltatók igen fegyelmezetlen adatszolgáltatása miatt pontos adatunk nincs.” – írta. A budapesti felügyelőség honlapja is csak annyit árul el, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium irányításával és a Vituki koordinálásával folyik a felülvizsgálat. Az is titok, ki végzi a tényleges munkát – fogalmazott Kalas. A Humusz szakmai szervezetként vállalná a társadalmi egyeztetést, felkérés egyelőre nem érkezett.
Fals a statisztika
Uniós követelmény, hogy a lerakott hulladék szervesanyag-tartalmát csökkenteni kell. Kalas szerint helytelen gyakorlat az, hogy a papírt is beszámítják a szerves anyagok közé, a papír jelentős részének újrahasznosítása miatt ugyanis a statisztika torzul, a valósnál jobb állapotot mutat. Szilágyi elfogadhatatlannak tartja, hogy évek óta 800 ezer tonna csomagolási hulladékról beszél a tárca, miközben megszűnt a betétdíj, egyre több az eldobható csomagolás, és növekedett a fogyasztás is. Idén mondtak először 836 ezer tonnát, ám becsléseik alapján ez meghaladja az egymillió tonnát.
Tavaly év végéig a csomagolási hulladék felét hasznosítani kellett. Persányi Miklós szakminiszter hétfőn, az újrahasznosítási hét megnyitóján úgy nyilatkozott: „Megnyugtató a helyzet, hiszen tavaly a csomagolási hulladékok 47,1 százaléka anyagában, 3,4 százaléka pedig energetikai úton, vagyis égetéssel hasznosult újra.” Erre vonatkozólag azonban csak a hasznosítást végző koordináló szervezetek (a szaktárca alatt működő kht.-k, többek között az Öko-Pannon és az Ökopack Kht.) adatait ismerjük, a felügyelőségek által összesítettet nem. Nem tudjuk azt sem, milyen arányban hasznosul a szemetük a termékdíjfizetőknek és azoknak a nagyobb vállalatoknak, amelyek maguk vállalják a kezelést. Szépítik a mezőgazdasági hulladékok adatait is: 2002-ben az OHT-ben az áll, hogy 100 százaléka újrahasznosul, ami, valljuk be, elképzelhetetlen. Sőt, ha összesítjük a hét régió tervében szereplő számokat, az köszönő viszonyban sincs az országosban megadottal – tette hozzá Szilágyi.
Csak idő kérdése?
A Hulladékgazdálkodási Információs Rendszer első évében, 2005-ben rosszul vizsgázott. A tárca lapunknak eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: „A KSH tapasztalata szerint egy hasonló rendszer optimális működésének kialakulásához 3 év szükséges.” Eszerint jövőre már működni is fog.
„A minisztériumhoz érkező adatkéréseket folyamatosan teljesítjük, és előkészítés alatt van az internetes adathozzáférés is. Jelenleg a tesztelés során felmerült programhibák javítása folyik, illetve az OHT felülvizsgálatához szükséges adatok leválogatása és értékelése” – reagált a minisztérium környezetgazdálkodási osztálya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.