Ideiglenes kormány felállítását, alkotmányozó nemzetgyűlés
összehívását és a tárgyalások azonnali megkezdését követeli a Kossuth téri demonstrálók egy csoportja. A Bethlen Farkas, Hargitay András, Kelemen András, Makovecz Imre, Melocco Miklós, Molnár V. József és Papp Lajos által aláírt (Pozsgay Imre és Szűrös Mátyás neve felett az s. k. szignó szerepel, Tőkés László azért nem írta alá a petíciót, mert nem magyar állampolgár) dokumentum 48 órán belül választ kér követeléseikre, mert azok „elodázása vagy elutasítása a tüntetések eszkalációjához vezethet”.
A követelést a házbizottság döntése nyomán végül a parlament civil irodájának vezetője vette át tegnap délelőtt. A nép nevében követeljük címet viselő dokumentumot ezt követően az aláírók képviselői átadták a Köztársasági Elnöki Hivatal egy munkatársának is a Sándor-palotánál.
A parlamentnél a dokumentumot Bethlen Farkas (szintén aláíró), Őrfi József, Körbl Balázs és Molnár Attila adta át. Hangsúlyozták: magánemberként járnak el. Jelezték azt is: szeretnék, ha nemcsak Szili Katalin házelnök, hanem Lezsák Sándor alelnök is kapna egy példányt a petícióból. Szili Katalin nem sokkal korábban, a házbizottság ülése után azt mondta, gondoskodnak arról, hogy az ilyen kérelmek eljussanak valamennyi képviselőhöz a frakciók útján. Az Országgyűlés elnöke a házbizottság ülése után nyilatkozva azt mondta: a petíció alkotmányossági aggályokat vet fel. Molnár Attila erre válaszolva hangsúlyozta: ezt nem az ő feladatuk megítélni, de most „minden további lépés attól függ”, milyen választ kapnak a parlamenttől. Szili egyfajta „petíciódömpingről” is beszélt, utalva arra, hogy a tüntetők egy másik csoportja (Takács Andrásék) a köztársasági elnökhöz fordultak. Takács újságíróknak nyilatkozva a Parlament előtt elmondta: ők az Országgyűlésnek semmilyen petíciót nem adtak át, mert nem tekintik legitimnek. Csak a köztársasági elnöknek faxolták el saját petíciójukat, amelyre azt a választ kapták: „az elnök úr a helyzet alakulását folyamatosan figyelemmel kíséri”, írásban kifejtett álláspontjukat „tanulmányozni fogja”. Takácsék korábban közleményt adtak ki, amelyben „a Kossuth téri tüntetés szervezőiként, mint a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 ügyvivői, a Forradalmi Nemzeti Bizottmány álláspontját is ismerve” kijelentik, hogy a Papp Lajos és barátai által indított jószolgálati kezdeményezést úgy tekintik, mint egy közvetítői próbálkozást a tüntetők és a parlament között. „E jószolgálati tevékenységet tudomásul vettük, de olyan felhatalmazást nem adtunk a küldöttségnek, hogy a nevünkben tárgyaljanak” – írják.
A vidék is kitart. – A hazug miniszterelnök és kabinetjének tagjai nem maradhatnak hatalmon – hangoztatták tegnap mintegy 1500 tüntető előtt a kormányváltást sürgető szónokok Miskolcon. – A rendszerváltás után tizenhat évvel ismét a Kádár-korszak legsötétebb időszaka jut a miskolci demonstrálók eszébe, amikor a szocialisták megpróbálják beazonosítani őket. Juhász Ferenc kezdeményezésére az MSZP aktivistái félelmet keltenek a békés tüntetők körében, ugyanakkor a baloldalhoz hű erők tettükkel csúnyán lejáratják magukat – hangoztatta Szilágyi Sándor, a borsodi megyeszékhely egyik ismert gazdasági jogásza. Többen arra hívták fel a figyelmet, hogy nem szeretnék, ha az Európai Unióban egy szovjet típusú visszarendeződés helyszínévé válna Magyarország.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
