Nem kért elnézést, csak korábbi hazugságait próbálta magyarázni Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap azon a találkozón, amelyen szocialista és liberális politikusokkal találkozott. A sajtó munkatársai nem kérdezhettek a kormányfőtől, sőt próbálták őket hermetikusan elszigetelni Gyurcsánytól, mert mindenki ugyanarra lett volna kíváncsi: miért hazudott Gyurcsány Ferenc az Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszéléséről pénteken. Lapunk ennek ellenére fel tudta tenni ezt a kérdést, ám választ nem kapott.
A miniszterelnök csak hosszan filozofált egy vitáról, amely „igazságról és féligazságokról” szól. Elnézést nem kért, de kirohanásaival tovább gerjesztette azt a morális válságot, amelybe Sólyom László köztársasági elnök szerint ő sodorta az országot. Gyurcsány először kijelentette, örül annak, hogy az elmúlt napok a demokratikus véleménynyilvánításról szólnak, majd a Kossuth téri tüntetésekkel kapcsolatban rátért arra: nem lehet és nem szabad együttműködni azokkal, akik ma vitatják és tagadják a harmadik Magyar Köztársaság demokratikus berendezkedésének alapját. – Európában egy jobb- vagy balközép pártnak soha nem jutna eszébe, hogy saját radikálisaival egy követ fújjon. Ez nem csupán a magyar jobboldal, de az egész magyar demokrácia tragédiája – jelentette ki a kormányfő. Ezzel azt kifogásolta, hogy Schmitt Pál, a Fidesz alelnöke szombaton felszólalt a téren. A hétköznaponként húszezresre duzzadó tiltakozó tömegből azt a következtetést vonta le, hogy Budapesten 100 emberből 99 otthon maradt.
A politikus a Vasárnap Reggel című újságnak kifejtette (Sólyom László álláspontjával szemben), hogy balatonőszödi beszéde nem kockáztatja a demokráciába vetett bizalmat, sőt az „maga az elismerés és a szembesítés”.
Kuncze Gábor összeesküvés-elmélettel jelentkezett a hét végén. Az SZDSZ elnöke szerint a múlt heti zavargásokat valakik már hónapokkal ezelőtt előkészítették, azoknak kiváltó oka nem a Gyurcsány-beszéd volt. – Valakinek a féktelen hatalomvágya ide juttatta Magyarországot – így hangoztak a politikus baljós és talányos szavai. Kuncze a Liberálisok Házában megosztotta a közvéleménnyel azon véleményét is, hogy a titokzatos tervben eredetileg nem volt benne az MTV elleni támadás, ami azért történt meg, mert „nem tudták visszagyömöszölni a szellemet a palackba”.
A CNN amerikai televíziónak adott interjújában Orbán Viktor a miniszterelnök politikusi pályafutásának végéről, sorsának megpecsételődéséről beszélt, ami azért következett be, mert „túlhaladtak rajta az események”. – Nem lehet része a megoldásnak, mert ő maga a probléma – nyilatkozta. A Fidesz elnöke Gyurcsány Ferenc azon kijelentésére, amely szerint valamenynyi politikai erő hazudott, kifejtette: a magyar politikában kétféle hagyomány létezik, a kommunista párt hagyománya a hazugság, amelyet a baloldal tovább vitt, a másik pedig az ellenzéké, az egykori illegális „másképp gondolkodóké”, akik sohasem hazudtak. – Én sem hazudtam soha az embereknek – hangsúlyozta Orbán Viktor. A politikus a budapesti tüntetésekkel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy az erőszakos cselekmények fokozatosan megszűnnek, és a megmozdulások „alkotmányos keretek” között zajlanak a továbbiakban. A volt kormányfő az InfoRádiónak pedig azt mondta, „a Fideszen belül dolgoznak a jogászok, amelyek előkészítik a szükséges jogi dokumentumokat”, hogy jogi lépéseket tegyenek Gyurcsány Ferenccel szemben. Orbán Viktor szerint az üzleti élet, a befektetők napokon belül be fogják látni, hogy Magyarország stabilitásának legnagyobb akadálya a mostani miniszterelnök.
– Mérséklő hatást kell kifejteni – jelentette ki Orbán Viktor a kialakult helyzet kapcsán tegnap a TV2 Napló című műsorában. „Én (…) felelősen és mérséklő hatást kifejtve szeretnék csak közreműködni ennek a helyzetnek a megoldásában” – tette hozzá. Úgy látta, a miniszterelnök kampánykörútjának folytatása felelőtlenség, Gyurcsány Ferenc nyilvános fellépése ma provokáció, és egy személyben őt terheli a felelősség a kialakult helyzetért.
Áder János, az Országgyűlés fideszes alelnöke sajtótájékoztatón így fogalmazott: „Felszólítom Gyurcsány Ferencet, ha azon töri a fejét, hogy utcára küldi provokátorait, ha netán azt gondolja, hogy néhány ember élete sem drága ár azért, hogy ő hatalomban maradjon, és hogyha esetleg az is megfordult a fejében, hogy saját maga ellen megrendezne egy merényletet, ezt ne tegye.” A politikus értékelése szerint a kormányfő most szorult helyzetben van, a nyugalom nem jó neki, nyilvánvaló, hogy politikailag nem hasznos számára, ha a következő nyolc napban arról szól a közbeszéd, miért nem csinált a kormány négy évig semmit. Áder úgy véli, hogy Debreczeni József Gyurcsányról írt könyvéből egy gátlástalan manipulátor, egy beteges hazudozó portréja bontakozik ki. Ennek alátámasztására felolvasott két idézetet a könyvből; Gyurcsány egy helyütt arról vall, hogy részese volt a 23 millió román munkavállalóval való szocialista riogatás kieszelésének, illetve nyíltan vállalja, hogy ők csinálták a „köteles akciót” Kövér László ellen. Mint Gyurcsány fogalmaz a könyvben: „ami elhangzik, az képileg erőteljes, sőt durva, de nem agresszív és nem fenyegető. Kövér nem akar akasztani. De amit mond, az egy kis rossz szándékkal ellene fordítható.” Áder János hangsúlyozta: ha Gyurcsány akarná, megakadályozhatná az erőszakos utcai cselekményeket, ha akarná, lemondhatná vidéki kampánykörútját, és befejezhetné a hazudozást, azonban – amint azt a könyvből idézett két példa is bizonyítja – nyilván nem ilyen megoldásokban gondolkozik.
– Eddig csak a parlamentarizmus kereteit feszegette a Fidesz, ma azonban már a józan ész határait – reagált Áder szavaira Nyakó István, az MSZP szóvivője.
Karácsony sikeresen teljesítette a globalisták elvárásait
