Hazugságexport

2006. 09. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök már megint lebukott. A német kancellárral folytatott megbeszélése után, szokása szerint megint mondott egy nagyot. Nem volt elég számára, hogy jelenlegi helyzetében egyáltalán fogadták Berlinben, a tárgyalások után a hazai újságíróknak még megpróbálta elsütni, hogy Angela Merkel bátornak nevezte a nyilvánosságra került balatonőszödi beszédet. Ezt a jelen körülmények között eleve bajos elképzelni, s a kancellária sajtója udvarias formában cáfolta is az állítást. A helyzet fölöttébb kínos, hiszen a nemzetközi diplomáciában szokatlan, hogy egy minden tekintetben partner országgal folytatott megbeszélés után az egyik fél cáfolja azt, amit a másik a tárgyalásokról kommunikál. Kellemetlen ez a meghívónak és a meghívottnak egyaránt. Különösen most, amikor már magának a találkozónak a létrejötte is sokakban kérdéseket vet fel. Talán nem véletlen, hogy a megbeszélések után Angela Merkel ezúttal kerülte az ilyenkor szokásos közös sajtótájékoztatót. Mindezek tudatában szemtelenül udvariatlan, ahogy a kormányfő beszámolt a tárgyalásokról. Sérti vele meghívóját, s az újabb fülön csípett hazugság ismét rossz fényt vet Magyarországra.
Gyurcsány Ferenc már nem először tesz ilyet. Nem is titkolja, hogy a külpolitika csak a belpolitika fényében fontos számára. Ebből indult ki akkor is, amikor vatikáni megbeszéléseiről beszámolva a katolikus egyházat lejárató szavakat adott vendéglátóinak a szájába. Később kiderült az igazság, ám ez egy pillanatig sem zavarta Gyurcsányt. Mint ahogy a hazai sajtó többségének lelkes asszisztálásával próbálta valahogy kimagyarázni a washingtoni tódítást, amellyel azt a látszatot keltette, hogy az amerikai elnök rossz véleménnyel lenne a hazai jobboldalról. George W. Bush Budapesten is megjárta Gyurcsány Ferenccel, megbeszélésük után ugyanis a miniszterelnök kész tényként ismertette a Táncsics-börtön átadását. Bush mosolyogva rázta a fejét, keményebb volt viszont az Európai Bizottság, amikor valótlan adatok miatt visszadobta a magyar konvergenciaprogramot.
Az érintettek általában igyekeznek udvariasan reagálni e furcsaságokra is, ám nem kétséges, hogy mit gondolnak. Elég ehhez Zbigniew Brzezinskit idézni, aki szerint „ha egy miniszterelnök hazudik az országának és az Európai Uniónak, akkor kárt okoz a demokráciának és ebből le kell vonnia a helyes következtetést”. Itthon és külföldön egyaránt nagyon figyelnek a kormányfő szavaira, Gyurcsányt azonban ez sem teszi óvatosabbá. Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése óta percenként nyilatkozik, ad interjút, és mindegyikben van valami, ami kínos a maga, a pártja és sajnos az ország szempontjából.
Nem lehet kétséges, hogy ezzel a hazudozós tempóval előbb- utóbb külföldön is túlfeszíti majd a húrt. Nem tudja ugyanis még azt sem igazán megbecsülni, hogy a nemzetközi diplomácia a maga nehézségi erejénél fogva egyelőre úgy tesz, mintha az egyébként hitelét vesztett Gyurcsány Ferenc lenne Magyarország stabilitásának kizárólagos letéteményese. Amíg lehet, az uniós tagállamok kerülnek mindent, ami a beavatkozás látszatát keltené, s bár négyszemközt már sokan reménykednek a mindenki számára mind terhesebb Gyurcsány távozásában, hivatalos szinten gazdasági kérdésként kezelik a problémákat. Bizonyos felsőbb érdekek ideig-óráig még háttérbe szoríthatják azt a tényt, hogy az Európai Unió értékközösség is, a demokrácia sérülése, a játékszabályok sorozatos felrúgása azonban a többség szemében előbb-utóbb túlságosan kínossá válik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.