Több elemzés is napvilágot látott tegnap a hazai ingatlanpiac jelenlegi állapotáról és várható jövőbeli alakulásáról. Az apropót a 9. lakásvásár budapesti megnyitója adta: a helyzetértékelés alapján a 158 kiállítónak – építőipari cégeknek, hitelintézeteknek, ingatlanforgalmazóknak – legalábbis vegyesek az érzelmeik.
A korábbi évek dinamikájától eltérően 2006. első fél évében Budapesten is csökkent mind a kiadott építési, mind a használatbavételi engedélyek száma. Ezzel párhuzamosan 75 százalék köré esett vissza a beruházói építés aránya a korábbi 84 százalékról, amivel egyidejűleg nőtt a megépített lakások alapterülete – áll az Otthon Centrum tájékoztatójában. Az ingatlanszakértő cég adatbázisa szerint az idén 11 ezer lakás épül majd a fővárosban valamely beruházó révén, ami tíz százalékkal kevesebb a tavalyi eredménynél. A már elkészült, de még eladatlan lakások száma az év eleji 1600-as állományról mostanra 1500 körülire csökkent, vagyis a vásárlók csak nagyon lassan képesek felszívni az üresen álló lakások állományát. A jövőt tekintve az Otthon Centrum nem számít komolyabb visszaesésre. A cég elemzői szerint az árfolyamnyereség-adó és a kamatadó elvileg az ingatlanpiac felé mozdíthatja el a befektetőket, a gazdasági megszorítások ugyanakkor ezzel ellentétesen hatnak. Az új lakások eladásában egyre jobban erősödik a marketing szerepe, illetve fontos szerepet játszanak az innovatív értékesítési módszerek. Az Otthon Centrum arra számít, hogy a külföldi beruházók aktivitása növekszik, várható a magyar cégek további külföldi felvásárlása, illetve a piac további koncentrációja.
A kiállítás kapcsán a cégek azt is megvizsgálták, milyen szempontok alapján döntenek a vásárlók. Úgy tűnik, hogy a garzonlakások iránti kereslet visszaesett, s a vevők inkább keresik a nagyobb alapterületű ingatlanokat. Az Elephant Holding Zrt. ingatlanfejlesztő felméréséből az derül ki, hogy a megkérdezettek 40 százaléka új lakást szeretne, de nem zárja ki a használt ingatlan vásárlásának lehetőségét sem. További 28 százalékuk mondta azt, hogy kizárólag új ingatlanban gondolkozik, míg 23 százalékuk inkább a használtpiacon keresgél, s csupán tájékozódás céljából néz szét az új építésű lakások között is.
A Prestige Fejlesztési Csoport véleménye szerint a lakásvásár témáit alapvetően befolyásolja a jelenlegi gazdaságpolitika, s amíg az elmúlt években az ár és az elhelyezkedés mellett döntő volt, hogy milyen hitelkonstrukcióban szerezhető meg egy-egy ingatlan, most már egyéb szempontok is felmerülnek a vásárlókban. Például az, milyen rezsiköltségekkel kell majd számolni a beköltözés után. A gáz és a villany árának emelkedése miatt a vásárlók jobban megnézik az új épületek energiafogyasztását is.
Két rosszullét után jött a még nagyobb dráma a wimbledoni elődöntőben
