Peter Schoomaker tábornoknak az eljárási rend szerint augusztus 15-ig kellett volna benyújtania javaslatát a 2008-as költségvetésre vonatkozólag, de nem tette meg, tiltakozásul a szerinte elégtelen pénzügyi támogatás miatt – adta hírül hétfőn Pentagon-forrásokra hivatkozva a Los Angeles Times napilap. „Nincs értelme egy olyan költségvetés benyújtásának, amit nem tudunk végrehajtani. Ez egy megtört büdzsé” – nyilatkozta Schoomaker. Míg a globális műveletek oroszlánrészét vállaló szárazföldi haderőnem (army) vezetője közel 139 milliárd dollárra tartana igényt, a Fehér Ház és a törvényhozás beavatkozása folytán Rumsfeld 114 milliárdot hagyna jóvá. A védelmi miniszter száma is növekedést tükröz (idén a hadsereg költségvetése még 98 milliárd dollár), ám Schoomaker és támogatói szerint ha nem csökkentik az iraki szerepvállalást – azaz nem hívnak vissza csapatokat a megszállt országból –, akkor csak az ő javaslatukkal tarthatók fenn a globális műveletek.
A cikk megjegyzi, hogy bár az afganisztáni és iraki háborúk többletköltségeit 2001 óta a törvényhozás több „vészhelyzeti” csomaggal – összesen mintegy 400 milliárd dollár értékben – finanszírozta, mára a haderőnemek „normális” büdzséjét is megterhelték a háborúk. A helyzetet jól szemlélteti, hogy az 504 ezer fős hadseregből négyszázezren már megjárták az iraki és az afganisztáni hadszíntereket. Az Európában állomásozó amerikai erők főparancsnoka (aki egyben a NATO európai főparancsnoka is), tegnap lapunk kérdésére elismerte, hogy bár nagy kapacitással rendelkezik, az amerikai haderőre most óriási teher nehezedik globális kötelezettségei miatt. A Budapesten tárgyaló tengerészgyalogos James L. Jones tábornok szavaiból – anélkül, hogy állást foglalt volna a kérdésben – érezhető volt, hogy a tisztségének megfelelő állásfoglalásnak tartja Schoomaker lépését a költségvetéssel kapcsolatban.
Megfigyelők utalnak arra, hogy a megemelt védelmi kiadások jelentős részben felelősek azért, hogy az Egyesült Államok költségvetése rekordösszegű hiánnyal küzd, mely közvetve hozzájárul a nagyhatalmi riválisok – elsősorban Kína – gazdasági pozícióinak erősödéséhez.
Veszélyes popcorn bukkant fel a piacon, brutális vegyszer került a zacskóba
