Szembeszálltak Rumsfelddel

Példátlan esetre került sor az amerikai védelmi szférában az elmúlt hónapban: a szárazföldi erők vezérkari főnöke nem nyújtotta be költségvetési tervezetét, mivel úgy véli, hogy a rendelkezésre álló pénzből nem finanszírozhatók a haderőnem szerteágazó feladatai. A tábornok állítólag azért vállalta az ellenszegülést Donald Rumsfeld védelmi miniszterrel, mert osztja azok véleményét, akik szerint a túlfeszítettségért elsősorban az elnyúló iraki bevetés okolható.

2006. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peter Schoomaker tábornoknak az eljárási rend szerint augusztus 15-ig kellett volna benyújtania javaslatát a 2008-as költségvetésre vonatkozólag, de nem tette meg, tiltakozásul a szerinte elégtelen pénzügyi támogatás miatt – adta hírül hétfőn Pentagon-forrásokra hivatkozva a Los Angeles Times napilap. „Nincs értelme egy olyan költségvetés benyújtásának, amit nem tudunk végrehajtani. Ez egy megtört büdzsé” – nyilatkozta Schoomaker. Míg a globális műveletek oroszlánrészét vállaló szárazföldi haderőnem (army) vezetője közel 139 milliárd dollárra tartana igényt, a Fehér Ház és a törvényhozás beavatkozása folytán Rumsfeld 114 milliárdot hagyna jóvá. A védelmi miniszter száma is növekedést tükröz (idén a hadsereg költségvetése még 98 milliárd dollár), ám Schoomaker és támogatói szerint ha nem csökkentik az iraki szerepvállalást – azaz nem hívnak vissza csapatokat a megszállt országból –, akkor csak az ő javaslatukkal tarthatók fenn a globális műveletek.
A cikk megjegyzi, hogy bár az afganisztáni és iraki háborúk többletköltségeit 2001 óta a törvényhozás több „vészhelyzeti” csomaggal – összesen mintegy 400 milliárd dollár értékben – finanszírozta, mára a haderőnemek „normális” büdzséjét is megterhelték a háborúk. A helyzetet jól szemlélteti, hogy az 504 ezer fős hadseregből négyszázezren már megjárták az iraki és az afganisztáni hadszíntereket. Az Európában állomásozó amerikai erők főparancsnoka (aki egyben a NATO európai főparancsnoka is), tegnap lapunk kérdésére elismerte, hogy bár nagy kapacitással rendelkezik, az amerikai haderőre most óriási teher nehezedik globális kötelezettségei miatt. A Budapesten tárgyaló tengerészgyalogos James L. Jones tábornok szavaiból – anélkül, hogy állást foglalt volna a kérdésben – érezhető volt, hogy a tisztségének megfelelő állásfoglalásnak tartja Schoomaker lépését a költségvetéssel kapcsolatban.
Megfigyelők utalnak arra, hogy a megemelt védelmi kiadások jelentős részben felelősek azért, hogy az Egyesült Államok költségvetése rekordösszegű hiánnyal küzd, mely közvetve hozzájárul a nagyhatalmi riválisok – elsősorban Kína – gazdasági pozícióinak erősödéséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.