A koldusok bankáráé a Nobel-békedíj

Muhammad Junusz bangladesi közgazdász és az általa alapított és vezetett, mikrohitelezéséről híres, a szegénység elleni harc jegyében kisembereknek kölcsönző Grameen Bank kapta az idén a Nobel-békedíjat – jelentette be Oslóban Ole Danbolt Mjös, a Nobel-békedíj bizottság elnöke.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Junusz, illetve bankja a vidéki szegények legszegényebbjeinek is nyújt hitelt dél-ázsiai hazájában, a világ egyik legszegényebb és „legzsúfoltabb” országában, ahol 147 millióan laknak 144 ezer négyzetkilométeren, tehát Magyarországnál csak mintegy másfélszer nagyobb területen – írja az MTI. Az 1976-ban alapított Grameen Bank bevett gyakorlata szerint a nincstelen hiteligénylők ötös csoportokban vehetnek fel hitelt, és kölcsönösen segíteniük kell egymást a törlesztésben. A pénzintézet nem követel meg az igénylőktől semmilyen más fedezetet, biztosítékot. 2004 óta a bank koldusoknak ad hitelbe mobiltelefonokat, hogy ne csak kéregessenek, hanem szolgáltatást is ajánlhassanak a reménybeli alamizsnálkodónak: megkérdezik az illetőtől, nem kell-e telefonálnia. A bank így lényegében utcai telefonokat állított hadrendbe, méghozzá személyzettel.
A döntés meglepte az elemzőket, hiszen a békedíjat szinte minden esetben olyan személynek vagy intézménynek ítélik oda, aki vagy amely nemzetközi békefolyamatokban vett részt. Jelenleg Martti Ahtisaari, az indonéziai Aceh tartomány lázadóival való sikeres tárgyalásaiért számított a legesélyesebb jelöltnek a díjra, Junusz nevét nem emlegették az esélyesek között. Valószínűleg a norvég Nobel-társaság (a Nobel-békedíjat nem a svéd társszervezet, hanem az oslói csoport ítéli oda) úgy döntött, a béke ügyét a mindennapokban elősegítő emberek is vannak olyan fontosak, mint a hivatalos tárgyalások résztvevői, ezért kaphatta egy közgazdász a nagy elismerést. A jövőben így elképzelhető, hogy kisemberek, és nem politikusok fognak részesülni a tízmillió svéd koronát érő díjban.
Az öttagú bizottság egyébként egy 191 névből álló listából választotta ki a jelöltet, amelyre a világ vezető személyiségei (politikusok, tudósok, művészek, egyházi emberek, korábbi díjazottak) jelölhetnek. A jelölés maga is nagy jelentőséggel bír, s bár a Nobel-társaság a listát titokban tartja, a jelölő személyek sokszor elmondják az újságoknak választottjukat. A volt svéd miniszterelnök-helyettes, Per Ahlmark például az idén két személyt ajánlott a társaság figyelmébe: John Boltont és Kenneth R. Timmermannt. A két férfit azért tartotta érdemesnek a díjra, mert szerinte vezető szerepet játszottak az iráni nukleáris kutatások felfedezésében.

Reményt adhat a mikrohitel. Méltatták Muhammad Junusz bangladesi közgazdász és az általa alapított, mikrohitelezéséről híres Grameen Bank elismerését a lapunknak nyilatkozó szakértők. Bogár László közgazdászprofesszor emlékeztetett: a világ minden táján számos más pénzintézet is átvette a Junusz által meghonosított mikrohitel-konstrukciót, amely a nyomorúság helyett a tisztességes szegénység lehetőségét adja az embereknek. Mint mondta, a bangladesi közgazdász kezdeményezése minimális tudástőkét és ugyancsak minimális pénzösszeget ad a szegényeknek, ezáltal azonban az alapvető életfeltételeket tudja megteremteni a hiteligénylők számára, akiknek a tradicionális körülményeik elvesztése nyomán semmilyen más kapaszkodója nem maradt. Hozzátette: Közép-Kelet-Európában szintén megjelent az úgynevezett roncstársadalom, amelytől a modernizáció elvette a tradicionális egyensúlyt, és nem adott helyette mást, így ezeknek a leszakadt rétegeknek nincs más fogódzója a visszailleszkedésre.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Cséfalvay Zoltán közgazdászprofesszor, aki szerint a Nobel-békedíj bizottság azt az erőfeszítést értékelte, hogy Junusz kezdeményezése nem egyszerű fedezet nélküli hitelezés, hanem egy társadalmi csoport felzárkóztatásának kísérlete, amely során a szegények a minimális pénzösszeg mellett tanácsadást és folyamatos ellenőrzést is kapnak, és megtanítják őket a pénzzel történő gazdálkodás alapvető szabályaira. (Sz. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.