A közterhek csődbe taszítják a cégeket

A növekvő adók és járulékok csődbe taszítják a kisvállalkozásokat – hívta fel a figyelmet Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke, aki hangoztatta: a tapasztalatok szerint mind többen adják vissza vállalkozói igazolványukat, a megszorítások pedig a vidéken működő vállalkozásokat érintik igazán érzékenyen.

Kiss Roland
2006. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) tagsága körében folyamatosan gyűjti az adatokat arról, hogy milyen hatást gyakorolnak a megszorítások a mikro- és kisvállalkozókra. Bár a pontos kimutatások még váratnak magukra, a szervezet az okmányirodáktól úgy értesült, hogy több helyen naponta négy-öt vállalkozó adja vissza az engedélyét, miközben csupán heti egy-két újat váltanak ki. Szűcs György lapunknak leszögezte: a kisvállalkozások túlnyomó része képtelen lesz megfizetni a növekvő közterheket, és igen érzékenyen érinti őket a gazdasági növekedés, valamint a kereslet várható visszaesése is. Az Iposz arra számít, hogy a vállalkozások nehéz helyzete miatt a közeljövőben munkahelyek szűnnek meg, sokan pedig a feketegazdaságban igyekeznek majd boldogulni.
Különösen aggasztó, hogy az adó- és járulékemelések a vidéken és az elmaradott térségekben működő kisvállalkozások életét nehezítik meg a leginkább. Szűcs György reméli, az Új Magyarország fejlesztési terv lehetőséget ad majd a vállalkozások egy részének arra, hogy kilábaljanak a válságból. Az Iposz elnöke ugyanakkor megemlítette, hogy az idén a kis- és középvállalkozások alig részesültek pályázati pénzekben.
Szűcs véleményét kutatások is megerősítik: nemrég a Creditreform és a Coface Hungary elemzése is azt mutatta, hogy csődhullám fenyegeti a vállalkozásokat. Utóbbi cég felmérése szerint az év első három negyedévében meredeken emelkedett a fizetésképtelenségi eljárások száma, ezen belül is a harmadik negyedévben igencsak meglódult a felszámolások és a végelszámolások száma. Az Iposz elnöke arra is figyelmeztetett, hogy a mikro- és kisvállalkozásokat a körbetartozások is gúzsba kötik. Korábban a szervezet már közzétette azon számítását, mely szerint a mikrovállalkozások közel háromnegyede érintett csőd- vagy körbetartozásban. A nem fizetések az év végén, az adófizetés és más követelések esedékessé válásával különösen nehéz terhet jelentenek a vállalkozások számára. Reménykedésre ad okot, hogy az Országgyűlés tegnap kezdte meg a közbeszerzésekről szóló törvény módosítását célzó javaslat részletes vitáját. Az új jogszabálytól a körbetartozások mérséklését várják, az ugyanis bővítené az alvállalkozók lehetőségeit nem fizetés esetén, többek között inkasszójog bevezetésével, valamint nyolcnapos határidő és – bizonyos értékhatár felett – okmányos meghitelezés segítségével javítaná a fizetési fegyelmet a fővállalkozók körében.
Az Iposz egyébként azt szorgalmazza, hogy minél több vállalkozás lépjen be a gazdasági érdekképviseletekbe, így nagyobb sikerrel lehetne befolyásolni a törvényalkotást, hogy teljesíthető törvények szülessenek. Szűcs György, az Iposz elnöke végezetül hozzátette: a várakozások hónapjait élik a magyarországi vállalkozások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.