A németek mostohagyereke

Ma Németország az újraegyesítésre emlékezik. A nemzeti ünnep a lakosság kétharmada szerint nem ok az ünneplésre. A felmérés eredménye nem meglepő. Helmut Kohlnak, az „egyesítés kancellárjának” jóslata a „virágzó vidékről” csalfa álomnak bizonyult.

Stefan Lázár
2006. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhat esztendővel a történelmi fordulat után a gazdasági különbség továbbra is két részre osztja Németországot. A Berlinben kormányzó kereszténydemokrata–szociáldemokrata nagykoalíció egy helyben topogása tovább fokozza a pesszimista hangulatot. Október 3. – a német egyesítés napja – mintha kezdettől fogva magában rejtette volna a bizonytalanság érzését. A Berlint megosztó válaszfal – a hidegháborús időszak legtöbbet látogatott monumentuma – ugyanis november 9-én omlott le. E nap elrettentő emléke – a nemzetiszocialisták hírhedt pogromjának kirobbantása – kizárta, hogy erre az időpontra essen az egyesítés ünnepe. A kompromisszumos megoldást az NDK területén létrejött új tartományok csatlakozása jelentette a szövetségi államhoz 1990. október 3-án. Gerhard Schröder volt kancellár azonban az ünnepnap áthelyezését javasolta október első vasárnapjára. A szociáldemokrata kancellár ötlete megbukott a lakosság és az államelnök tiltakozása után.
Maradt viszont az ünnep borús hangulata, elsősorban azoknak az adatoknak a tudatában, melyek szerint az újraegyesítés óta 250 milliárd eurót fordítottak a felzárkóztatásra anélkül, hogy sikerült volna még csak megközelítően is áthidalni a keleti és nyugati tartományok közötti különbséget. A Merkel-kabinet által elfogadott jelentés szerint további tizenöt-húsz esztendőre lesz szükség ahhoz, hogy maradéktalanul kiegyenlítődjenek az erőviszonyok.
A keleti tartományok jövőjével foglalkozó kormánybiztos – Wolfgang Tiefensee közlekedésügyi miniszter, előzőleg Lipcse főpolgármestere – csak ilyen távlatokban lát lehetőséget arra, hogy ez az országrész maga tudjon gondoskodni a gazdasági élet fellendítéséről. Ennek rátája ugyanis az elmúlt öt esztendőben mindössze egyszázalékos emelkedést mutatott ki. A lakosságnak majd’ tizenkilenc százaléka munkanélküli, minden családnak legalább egy tagja az állam szociális támogatására szorul. „A munkanélküliek száma kétszer annyi, mint a hajdani NSZK-tartományokban, ez a teher egymillió-hatszázezer személyt érint, akik szeretnének dolgozni, de erre nem kapnak lehetőséget” – hangoztatta az SPD-politikus, és egyben utalt arra a jelenségre, hogy a fiatal generáció számtalan tagja feladja a szülőhazájához fűzött reményt és elvándorol innen, a nyugati tartományokban keresve a jövőjét. Kiábrándultságukat az az ígéret sem képes csökkenteni, hogy a szövetségi állam további 156 milliárd eurót helyezett kilátásba a Kelet felépítésére.
Az előbb említett összegekben még nem szerepelnek a nyugdíjakra, a munkaerőpiac fejlesztésére fordított juttatások. Szakértők meglátása szerint – ezeket is figyelembe véve – 1,4 billió euró csörgedezett át a gyakorlatban ugyan felszámolt, de elméletileg továbbra is fennálló határon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.