Hidegen hagyják és érdemben nem befolyásolják a pénzpiacok döntéseit a magyarországihoz hasonló tüntetések, demonstrációk – fogalmazott lapunknak Csaba László közgazdász. A Közép-európai Egyetem professzora szerint Nyugat-Európa számos országában, például Franciaországban és Olaszországban is szinte a mindennapi élethez tartoznak a tüntetések, megmozdulások, melyek után nem történik tőkekivonás. A hazai helyzetet figyelembe véve a nemzetközi befektetők sokkal inkább a kormányzat stabilitását és a konvergenciaprogram végrehajtását tartják szem előtt – véli Csaba László, aki szerint más kérdés, hogy ilyen mértékű társadalmi ellenállás mentén miként valósítható meg a pénzügyi válságból való kilábalás. A nemzetközi tőkepiacra gyakorolt hosszú távú hatást 6–8 hónap múlva, a jövő évi költségvetés sarokszámainak meghatározásakor lehet majd lemérni – tette hozzá a professzor.
– Nem befolyásolják közvetlenül a pénzpiacokat a tegnapi magyarországi események – mondta el lapunknak Lars Christensen, a kelet-közép-európai térség egyik legnagyobb befektetőháza, a Danske Bank elemzője. Christensen emlékeztetett ugyanakkor, hogy az összecsapások Gyurcsány Ferenc miniszterelnök „igen gyenge pozícióját” igazolják. Mint mondta, a magyar piaccal kapcsolatban jelenleg két fontos kérdéssel kell szembenézni: rendelkezik-e a kormány a reformok véghezviteléhez elengedhetetlenül szükséges hitelességgel, s képes lesz-e végigvinni a megszorításokat társadalmi támogatottság nélkül. Hozzátette: az utóbbi években Magyarország lényegesen többet költött bevételeinél, a tíz százalék feletti hiány pedig még rövid távon is tarthatatlan, ezért az államháztartás átalakítása létkérdés a magyar gazdaság számára.
– A pénzpiacok elsősorban az államháztartási deficitcsökkentéstől, a konvergenciaprogram sikerességétől, illetve a jegybanki alapkamat-emelésektől teszik függővé döntéseiket – fogalmazott Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki szerint többek között a körvonalazódó megélhetési válság áll a jelenlegi társadalmi elégedetlenségek hátterében. – Magyarországon kiélezett helyzetben van a költségvetés, ezért a nemzetközi piacok a konvergenciaprogramban vázolt hiánycsökkentésekre irányuló lépésekre figyelnek – szögezte le az elemző. – A 23-i eseményekre nincs érdemi reakciójuk a piacoknak – véli Török Zoltán, a Raiffeissen Bank elemzője is, aki arra figyelmeztetett, hogy ez a hatás nem biztos, hogy hosszú távra érvényes.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot