A piacot csak a deficit érdekli?

Nincsenek közvetlen hatással a pénzpiacokra az október 23-i események – vélik közgazdászok és banki elemzők, akik szerint a nemzetközi tőke sokkal inkább a deficitcsökkentésre figyel a költségvetés jelenlegi kiélezett helyzetében.

2006. 10. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hidegen hagyják és érdemben nem befolyásolják a pénzpiacok döntéseit a magyarországihoz hasonló tüntetések, demonstrációk – fogalmazott lapunknak Csaba László közgazdász. A Közép-európai Egyetem professzora szerint Nyugat-Európa számos országában, például Franciaországban és Olaszországban is szinte a mindennapi élethez tartoznak a tüntetések, megmozdulások, melyek után nem történik tőkekivonás. A hazai helyzetet figyelembe véve a nemzetközi befektetők sokkal inkább a kormányzat stabilitását és a konvergenciaprogram végrehajtását tartják szem előtt – véli Csaba László, aki szerint más kérdés, hogy ilyen mértékű társadalmi ellenállás mentén miként valósítható meg a pénzügyi válságból való kilábalás. A nemzetközi tőkepiacra gyakorolt hosszú távú hatást 6–8 hónap múlva, a jövő évi költségvetés sarokszámainak meghatározásakor lehet majd lemérni – tette hozzá a professzor.
– Nem befolyásolják közvetlenül a pénzpiacokat a tegnapi magyarországi események – mondta el lapunknak Lars Christensen, a kelet-közép-európai térség egyik legnagyobb befektetőháza, a Danske Bank elemzője. Christensen emlékeztetett ugyanakkor, hogy az összecsapások Gyurcsány Ferenc miniszterelnök „igen gyenge pozícióját” igazolják. Mint mondta, a magyar piaccal kapcsolatban jelenleg két fontos kérdéssel kell szembenézni: rendelkezik-e a kormány a reformok véghezviteléhez elengedhetetlenül szükséges hitelességgel, s képes lesz-e végigvinni a megszorításokat társadalmi támogatottság nélkül. Hozzátette: az utóbbi években Magyarország lényegesen többet költött bevételeinél, a tíz százalék feletti hiány pedig még rövid távon is tarthatatlan, ezért az államháztartás átalakítása létkérdés a magyar gazdaság számára.
– A pénzpiacok elsősorban az államháztartási deficitcsökkentéstől, a konvergenciaprogram sikerességétől, illetve a jegybanki alapkamat-emelésektől teszik függővé döntéseiket – fogalmazott Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki szerint többek között a körvonalazódó megélhetési válság áll a jelenlegi társadalmi elégedetlenségek hátterében. – Magyarországon kiélezett helyzetben van a költségvetés, ezért a nemzetközi piacok a konvergenciaprogramban vázolt hiánycsökkentésekre irányuló lépésekre figyelnek – szögezte le az elemző. – A 23-i eseményekre nincs érdemi reakciójuk a piacoknak – véli Török Zoltán, a Raiffeissen Bank elemzője is, aki arra figyelmeztetett, hogy ez a hatás nem biztos, hogy hosszú távra érvényes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.