A vérengzés tere, 1956

A rendszerváltozáskor, 1990-ben nagy megemlékezés volt. De utána egyre fogytunk. 1993. október 25-én például mintha meg sem történt volna az, ami 1956-ban a Kossuth téren bekövetkezett. A délelőtt folyamán két ember jelent meg, és a Rákóczi-szobornál gyertyát gyújtott. Pár perccel később egy idős asszony sétált be a térre, és letett az emléktáblára egy csokor virágot. A tizennyolc éves fia halt meg itt. Később arra jött egy óvó néni nyolc-tíz kisgyerekkel, és koszorút helyeztek el a talapzaton. Aztán évek múltán megint többen lettünk, és nem maradt el a főhajtásunk. Hogy mi lesz ma, az ötvenedik évfordulón, amikor a térre besétálni sem szabad? Kérdések válasz nélkül.

Kő András
2006. 10. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arnóth Károly hívott telefonon, hogy abban a Párkány utcai házban, ahol lakik, él egy idős asszony, aki 1956. október 25-én édesanyját vesztette el a Kossuth téren, miközben maga is súlyosan megsebesült. Ugyanott feküdt, a metróépítkezés földhalmán, ahol Arnóth és egyetemi társa, a későbbi Kossuth-díjas költő, Ágh István is megsebesült, és ezen a helyen élte át a szörnyűséget. „Ott feküdtem elrendelés szerint pontosan kimérve Isten centijével – írta Ágh István –; ha valamivel jobbra, én vagyok az a halott, ha balra, belőlem csinál húsrózsát a golyó, barátom karja lett húsrózsa amúgy, ha lejjebb hasalok, megöl a szilánk. És mászott rajtunk a félholtak őrülete… Harapták a haldoklók a füvet.”
A költő 1991-es kötetében megjelent, A Parlamentnél című verse így kezdődik: „Földön-fektem iszonyú homorúja / gyöpös a vér s az esőlé után, / kivált alakom hány leves tócsa / tükrözte gyűrötten tovább, / mióta menni újra megtanultam / tizennyolc évesen, már túl az ötvenen / halálom zónájába visszajárok, / látszat villamoshoz, kézfogásra.”
Az asszony, Béres Lívia dolgozni akart menni. De édesanyja, Vargáné Dávid Ilona nem engedte egyedül az utcára lépni. Ezért aztán együtt hagyták el az Ó utcai lakásukat, ahol a félig béna nagymama vigyázott a gyerekekre. Sodródtak a tömeggel, és eközben a Kossuth tér közepén kötöttek ki, ahol már barátkoztak az emberek a szovjet katonákkal. – Hirtelen úgy döntöttem, hogy mégis hazamegyek – emlékezett Béres Lívia –, mert nyugtalanított, hogy a két apró gyerek is velünk akart jönni. Elbúcsúztam az anyukámtól, és elindultam a tér egyik sarka irányába, amikor iszonyú lövöldözés kezdődött. Az emberek úgy rohantak, mint az állatok. A földre löktek és megtapostak. Feltápászkodtam, és a Rákóczi-szobor túlsó oldalán, a földhányás térről kinéző felén a földre vetettem magam.
Akik ide menekültek, valamennyien megsebesültek vagy meghaltak. A halál dombja volt ez, egy vérengző tank célpontja. Bosszúja? Értelmetlen kín, és ostoba küzdelem az életért, amikor szemtől szembe felesleges volt a védekezés. Az utolsó vánkos, amire az ember lehajtotta a fejét.
Az asszony hét helyen sebesült meg. Egy dumdum golyó a felső lábszárába hatolt – azt mondta az orvos, szerencséje, hogy fáradt golyó volt –; a másik a nyakába fúródott – azt mondta a professzor, ha egy hajszállal odébb éri a testét, már biztosan nem él –; egy harmadik golyó a tüdőben landolt… – Felnéztem, és arra gondoltam, most már feladom, mert úgyis meghalok, de aztán valami lelki erő feltámasztott, és bebotorkáltam a szemben lévő házba, utólag derült ki, a Kossuth tér 9. kapujába. De még lőttek utánam is, és eltalálták a kapufélfát. Lefelé segítettek néhány lépcsőn a szuterénbe, ahol már elég sokan voltak. Vaságyra fektettek, és konyakkal kínáltak.
Ágh István versének második szakasza: „Gondolja-e most valaki, milyen / történelmet, kaszálást parkosított / a csitri-szép cigány, s a mátós / utcaseprő mit söpör? Platán-avart, / de nékem földbe vájó fogsort / és tenyeret, s az újra ültetett / dísztérre csinosított sírvirágok / felejtetnének, sose feledek!”
Folyt az asszonyból a vér, a ruhája szitához hasonlított. Egy orvostanhallgató fiú próbált rajta segíteni. „Tüdőlövése van – mondta –, ezt nem lehet bekötözni.” Egy emlék ötven év távlatából: a férfiak jobban jajgattak, mint a nők. A feje felett kezdtek el tanácskozni. „Hagyd már, ez meghalt” – mondta az egyik. Összerándult. „Ugye, mondtam, te hülye, hogy él” – szól a másik. Az orvostanhallgató fiú pedig így mesélte később Nyugaton, merthogy elhagyta az országot: „Azt mondtam magamban, ezt a csajt nem hagyom itt, mert olyan szép, mint egy Chopin-keringő.” Huszonnyolc éves volt az asszony ötvenhatban, s odahaza várta két gyerek.
– Teherautóra raktak, amely már tele volt sérültekkel, és a Tétényi úti kórházban kötöttünk ki. Egy napon azzal jöttek a nővérek, hogy jól takarózzunk be, mert el akarják vinni a sebesülteket. De Mészáros professzor kijelentette: „Itt nincs se forradalmár, se ellenforradalmár, se orosz, se magyar, csak beteg van.” November 4-én hajnalban mindenkit levittek a pincébe. Később tudtuk csak meg, hogy ekkor tört be ismét az orosz. Ötvenhétben a szívemet kellett megműteni. A szívem mellől vették ki a lövedéket. Azóta is fáj a hátam, s azóta is fáj az élet.
„Neki a túlélők fájdalma jutott – írta Pilinszky János a Stációkban –, az a fajta fájdalom, amitől az emberi képzelet talán leginkább fél, riadva hátrál; meg se mer közelíteni.” Csak jóval később, ötvenhét elején találták meg az édesanyját. Pedig keresték szüntelenül. Keresték kórházakban, temetőkben, mígnem Rákoskeresztúron akadtak rá. A fejfájára volt ráírva: Varga Benőné. Egy gyári belépő maradt utána, egy jegygyűrű és egy zsebkendő.
– Anyukát valamivel odébb, a domb tér felőli oldalán érhette a gyilkos golyó. Az orvostanhallgató fiú azt mondta: láttam egy nénit, aki nagyon jajgatott. „Jaj, a lábam, jaj, a lábam!” – kiabálta. De miközben engem cipeltek, neki már nem tudtak segíteni. Mire visszamentek, már halott volt. Azt is mondta a fiú, hogy a néni szürke, halcsíkos, átmeneti kabátban volt, barna cipő, ha jól emlékszem… Azóta nem voltam arra, nem bírok elmenni, amíg élek…
Egyszer azt mondta munkahelyén, a Mélyfúró Berendezések Gyárában az igazgatónak, hogy szeretne az asztalosműhelyben fejfát csináltatni az édesanyjának. Az igazgató azzal vágott vissza: „Ellenforradalmárnak nem csinálunk fejfát!”
Ki ne tudna egy történetet a halálról? 1956. október 25-e külső képe a hervadásé, a halálé és a menekülésé. Egyedül az ember függeszti szemét a mindenség lankadatlanul működő csillagaira, a távoli és nagy egészre s azon is túlra…
Ágh István írta a harmadik szakaszban: „Mert egész hétköznapi életemmel, / ahogy cipőfűzőm kötöm a vérengzés / terén, cigarettára gyújtok, / eldobom az érvénytelen jegyet, / ő működik, ki akkor erre voltam / véletlenül és mégis sors szerint, / fiatal arcom láthatom ma is / oda-vissza a 2-es villamosban.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.