Amerikaiaké az orvosi Nobel-díj

Andrew Z. Fire és Craig C. Mello amerikai tudósok között osztják meg az idén az orvosi Nobel-díjat – jelentette be tegnap Stockholmban a Karolinska Intézet illetékes bizottsága. A tízmillió svéd koronát a genetikai információk átadását szabályozó, az élővilágban egyetemes érvényű törvény felfedezésével érdemelték ki a kutatók.

MN-összeállítás
2006. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A genetikai információáramlás szabályozási mechanizmusának felfedezéséért Andrew Z. Fire és Craig C. Mello amerikai tudósoknak megosztva ítélték oda az idei orvosi Nobel-díjat, tízmillió svéd koronát (295 millió forint) – adta hírül az AP. Az úgynevezett RNS-interferencia ma már széles körben alkalmazott módszere a génfunkciók feltárásának, amelynek célja, hogy hatásos kezelést dolgozhassanak ki a vírusfertőzések, a szívbetegségek, a rák és más kórok ellen. Fire és Mello 1998-ban publikálták a nagy ívű fejlődésnek utat nyitó tanulmányukat. Ebben kifejtik, hogy a fehérjegyártó sejtekhez a különböző aminosavak beépítésének szükséges sorrendjéről információkat szállító ribonukleinsavmolekulák (mRNS) hogyan választhatók le a specifikus génekről. Az általuk felfedezett, a proteintermelést szabályozó mechanizmus univerzális törvény, amely ugyanúgy működik a növényekben, az állatokban és az emberekben.
Szabó Gábor, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének osztályvezetője a távirati irodának elmondta: a felfedezés gyakorlati jelentősége az, hogy az RNS-interferencia révén olyan készítményeket lehet előállítani, amelyekkel fel lehet függeszteni a nem kívánt fehérjék, vagy a sejtanyagcsere kóros termékeinek képződését, így elsősorban a rák gyógyításában nyit nagy távlatokat.
Craig C. Mello molekuláris biológus, a Howard Hughes Orvostudományi Egyetem negyvenöt éves kutatója a Reutersnek azt nyilatkozta: számított rá, hogy egyszer Nobel-díjas lesz, de azt hitte, még túl fiatal ehhez a megtiszteltetéshez.
A 47 éves Andrew Z. Fire, a kaliforniai Stanford Egyetem professzora matematikusból lett genetikussá, pályafutása során sejtbiológiai kutatásokat folytathatott a Nobel-díjas Philip Sharp laboratóriumában, és a molekuláris biológia atyjának tartott, ugyancsak Nobel-díjas Sydney Brenner irányításával is dolgozott Cambridge-ben.
A stockholmi díjátadó ünnepséget december 10-én, Alfred Nobel halálának száztizedik évfordulóján tartják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.