Az anyós dödölléje

k ö n y v e s h á z

Major Anita
2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy látszik, a feldkirchi állomáson működik a genius loci, a hely szelleme: James Joyce-ban Mr. Bloom, Szombathely virtuális polgárának alakja fogant meg itt várakozván, majdnem száz esztendővel később pedig Mórocz Zsolt kapott inspirációt könyve megírásához e sínek mentén.
A meglepő cím – A my Lakó-Helyeink – értelmezését mindjárt az első lapokon megtudjuk a szerzőtől: a kifejezést Baksai Takács György körmendi lelkésztől kölcsönözte, s arra próbál választ találni, vannak-e a mai kor emberének saját útjai, valódi élményei, szent helyei; a nemkülönben zavarba ejtő alcímmel pedig – Szakrális kalauz hívőknek, szkeptikusoknak, szellemi kalandkeresőknek – megbékél az olvasó, mire a szép kiállítású kiadványt becsukja.
A celldömölki születésű író megyéje szakrális pontjait, szent övezeteit keresi (fel) a Magyar Nyugat Történeti Kiskönyvtára című sorozat első kötetében – képzelete és tudása tereken és korokon át szárnyal –, hogy aztán makacsul hangoztassa esszéiben aggodalmát népe, hazája iránt. Perel a magyarság torz önképe ellen, nincs kibékülve a XXI. századdal, amely a tradíciók felhagyása miatt önmagunk elvesztésével fenyeget. Napjaink Magyarországán a nemzeti identitás szétforgácsolását tapasztalja. A mű valójában a múlt értékeinek, tartalmasságának, hitének és a posztmodern ember rémisztő ürességének dialektikája. „Az internacionalisták a spájzig jutottak, a globalisták viszont már a konyhába” – emeli fel szavát a magyar konyha védelmében. „Személyes nemzeti identitásomnak ugyanúgy részei a füzesi húsvétok, a celli búzasterc, a sági cicege, anyám felülmúlhatatlan kuglófja, anyósom dödölléje, mint a veleméri templom freskói, Berzsenyi és Weöres sorai, az első őrségi gyalogtúra, az Alpokalja fenyőillata, a vasvári sánc, a velemi aranydiadém vagy a Rába örök és mindig új folyama” – vallja.
Mórocz a Titkot keresi a titoktalanná sivárult világban. Némelyek számára érzelgős Don Quijoténak tűnhet. De: határozott értékrendű, szenvedélyes, büszke lokálpatrióta, a megidézés és felidézés képességének birtokosa – mert lelkes, a szó legnemesebb értelmében (is). „Aki nem találja meg Weöresnél, a Szent Vid csúcsán vagy az őriszentpéteri Templomszeren a szakralitás forrását, az hasztalan zarándokol akár a Himalájáig.” Ha belőlünk hiányzik valami, legföljebb potyautasok lehetünk – mondja.
A hamvasi utat követő író – igen jó ízléssel válogatva – elképesztő hadát vonultatja fel az olvasott-idézett szerzőknek: filozófusok, nyelvészek, történészek, régészek, költők s a „vasi panteon” alakjai sorakoznak. Mondhatnánk, több könyv rejtőzik a kötetben – ám ez most nem feltétlenül dicséret! –: ha Mórocz nem akarná a Nagy Bummtól a Nagy Reccsig, azaz a kezdetektől a világ végéig az univerzum egészét egy munkába foglalni, az olvasót se nyomná agyon az a tudásanyag, amelyet művében felhalmoz. Sokkal eredetibb, amikor konkrét élményeit, vasi történeteit, érdekes információit osztja meg velünk, mint amikor mások nyomán filogenezisbe fog.
(Mórocz Zsolt: A my Lakó-Helyeink. Szakrális kalauz hívőknek, szkeptikusoknak, szellemi kalandkeresőknek. Magyar Nyugat Könyvkiadó, Vasszilvágy, 2006. Ára: 1980 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.