Elmaradunk a régiótól

Mindent el lehet mondani, csak azt nem, hogy a régió vállalatait összehasonlító növekedési és nyereségességi tanulmány szerint jól szerepeltek a magyar tőzsdei cégek. A Roland Berger Strategy Consultants budapesti irodája által készített körkép alapján az állapítható meg, hogy a magyar cégek az utóbbi években nem tudták felülmúlni a régióbeli versenytársakat.

Munkatársunktól
2006. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Növekedési és nyereségességi területen van még mit tanulnunk a környező országoktól. A magyar tőzsdén jegyzett 34 vállalat gazdasági adatait vizsgálta meg a Roland Berger Strategy Consultants (RBSC), s arra a megállapításra jutott, hogy ugyan a magyar vállalatok igen kiemelkedő helyen állnak a hazai gazdasági életben, ám a kelet-közép-európai régió hasonló tőzsdei cégeihez képest igencsak lemaradtak.
A tanácsadó cég tanulmányában a kelet-közép-európai növekedésekre koncentrált, és összesen hét ország (Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia és a „benchmark-ként” szolgáló Ausztria) 433 tőzsdén jegyzett vállalatát hasonlította össze. A kelet-közép-európai térség rendszerváltozás óta tartó gazdasági fejlődése négy periódusra bontható. A kiinduló időszak a reformok és a nyitás előtti állapotot mutatja, ide tartozik jelenleg például Ukrajna. A második fejlődési ciklust gyors növekedés, nyugati nyitás, reformok és globalizálódás jellemzi: ebben a periódusban tart jelenleg Horvátország vagy Románia gazdasága. A harmadik fejlődési lépcsőben az egyes gazdaságok az erőteljes növekedés utáni restrukturációs és konszolidációs időszakhoz érnek: ebben a ciklusban található jelenleg Szlovákia, Csehország, Lengyelország és a folyamatban legmesszebbre jutó Magyarország is. A negyedik periódus már a fejlett nyugati normáknak megfelelő gazdaságot jelenti, a régióban egyelőre még csak Szlovénia érte el ezt a szintet. A tanulmány egyik legmeglepőbb megállapítása, hogy a vezető, tőzsdén jegyzett cégek szintjén nincs közvetlen összefüggés a vállalati sikeresség és az adott gazdaság kiemelt makromutatói között. A vizsgált országokban közös, hogy tőzsdeindexeik az előző hat évben messze túlteljesítették az iparvállalatok „etalonjának” felfogható Dow Jones ipari tőzsdemutató produkcióját. Nem mutatható ki összefüggés a bruttó hazai termék (GDP) és a vállalatok növekedése között – állapítja meg a tanulmány. Elég csak a magyar példát idézni: a tőzsdén jegyzett cégek évről évre (2002 kivételével, amikor a plusz csak 6,4 százalék volt) 15-17 százalékos bevételnövekedést produkáltak, miközben a GDP négy-öt százalékkal bővült. Hasonlóképpen nem bizonyítható semmilyen összefüggés az infláció és a vállalati bevételek alakulása között sem – áll az RBSC tanulmányának összefoglalójában.
Miközben a fejlődés korábbi, extenzív szakaszában tartó román cégek mutatták fel a legnagyobb éves növekedést, nagyon jól teljesítettek a magyar vállalatok is. Bevételeik a vizsgált periódusban éves szinten átlagosan 10,5 százalékkal emelkedtek, miközben a foglalkoztatottak száma éves átlagban csak másfél százalékkal bővült. Ugyanakkor azt is észre kell venni, hogy a magyar vállalatok 44 százaléka nem tudott növekedni, s nagy részük ezzel párhuzamosan alkalmazottai létszámát is csökkentette. A cégek 29 százaléka tudott létszámot leépítve is növekedni, míg 27 százalékuk egyszerre növelte a foglalkoztatást és a bevételeket – ám itt fontos megjegyezni, hogy a két felfelé ívelő mutató között nincs összefüggés.
Az ágazati elemzés rámutat arra, hogy a térség legdinamikusabban fejlődő szektora az autóipar, amelynek bevételei a vizsgált periódusban éves átlagban 19,4 százalékkal növekedtek. Az ebben a szegmensben tevékenykedő magyar tőzsdei cégek viszont nem teljesítettek jól, éves forgalmuk átlagosan 2,7 százalékkal esett vissza. Ezenkívül még három szektor növekedési üteme alakult átlagon felül: sorrendben az energiaszektor (+12,3 százalék), a szállítás/logisztika/turizmus (+10,5 százalék) és a fogyasztási javak/kiskereskedelem (+9,9 százalék). A magyar tőzsdei vállalatok igazán csak az energiaszektorban nyújtottak kiemelkedőt. Az ágazat az egész térségben átlagon felül (+12,3 százalék) növelte bevételeit évente, ám Magyarország 19,1 százalékkal még ennél is jobbat produkált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.