Nem múlik el nap mostanában, hogy ne érné politikai indíttatású támadás a Hír Televíziót, hogy ne neveznék propagandatévének vagy Fidesz-médiumnak. Ön szerint miért van ez?
– Ilyenek például abban a Népszabadságban jelennek meg, amelyben egy szocialista párt által létrehozott alapítvány a tulajdonos. Most már valóságos hadjárat van ellenünk. Az SZDSZ nyíltan bojkottálja a Hír TV-t, de a szocialisták is, csak ők nem adtak ki erről közleményt. A szocialista– szabad demokrata kormány tagjai már évek óta visszautasítják a Hír TV műsoraiban való szereplést, Gyurcsány Ferenc kormányfő egyszer sem fogadta el meghívásunkat, ugyanezt tette az MSZP elnöke és a liberális párt vezetője is. És persze a baloldali politikusok minden alkalmat megragadnak arra, hogy más médiumokban vagy nyilvános rendezvényeken propagandatévének nevezzenek bennünket. De most még nagyobb a szigor. Az önkormányzati választás élő műsorában a koalíciós pártok nem voltak hajlandók nyilatkozni, az SZDSZ sajtótájékoztatóin a riportereink hetek óta nem kérdezhetnek, a közpénzből működő MTV székházából pedig Rudi Zoltán elnök kidobatta a munkatársaimat. Ugyanakkor a főpolgármester és a kormány tagjai is a Hír TV-ből tájékozódtak az augusztus 20-i tragédia idején, és persze az MTV ostromát is a mi csatornánkon követték a politikusok. Nem véletlen, hogy az ORTT is durván ránk szállt. Az állandó politikai támadások azonban nem értek célt. A nézettségünk rohamosan nő, biztató levelek tömegét kapjuk nap nap után, az ostrom napján hárommillió néző kapcsolt a Hír TV-re. Bennünket nem lehet tönkretenni bojkottal, bármennyire is ez a szándéka a kormányerőknek, mert egyrészt, ha kidobnak az ajtón, bemegyünk az ablakon, másrészt, ha történik valami rendkívüli, akkor a nézők jelentős része már a Hír TV-re kapcsol, nem pedig az MTV-re vagy az országos kereskedelmi tévékre.
– Mi változott az elmúlt években a Hír TV műsorpolitikájában?
– Nem az indulástól dolgozom a Hír TV-ben, csak két éve. Az biztos, hogy most hírcentrikusabb tévé vagyunk, mint korábban. Ki kellett tanulnunk a szakmát, hiszen az egyetlen hírcsatorna vagyunk Magyarországon. De hogy ez sikerült, azt jól bizonyítják az elmúlt két hónap közvetítései. Lényegében az összes fontos esemény tudósításával megelőztük a többi tévét.
– Itt most ki is emelnék egy-két esetet. Kezdjük talán augusztus 20-ával. Mi történt aznap este? Hogy létezik, hogy csak önök tudtak élőben közvetíteni?
– Először is részben felmenteném a nagy tévéket, bár az észrevételeim kritikát is tartalmaznak. Egy augusztus 20-hoz hasonló esetben csak műholdas közvetítőkocsival lehet élőben sugározni a helyszínről. Ráadásul meg kell szakítani a műsort, rendkívüli híreket kell adni. Egy nagy televízió esetében ez nehézkesebben megy, sokkal bürokratikusabb a rendszer: pecsétes papírok, számtalan telefonhívás, engedély innen is, onnan is, szóval sok minden kell ahhoz, hogy az adásrendet átstrukturálják. Az MTV tulajdonképpen alkalmatlan a breaking newsra. A Hír TV-nek pedig ez a profilja. Egy jól felépített, gördülékenyen működő és nagyon rugalmas rendszert alakítottunk ki. Ha a hírszerkesztő okot lát arra, hogy rendkívüli hírekkel szakítsuk meg az adást, akkor elég egyetlen telefon, és ha indokolt, megkapja az engedélyt. A közvetítőkocsi már indulhat is, lényegében attól az egyetlen telefonhívástól számítva néhány percen belül adásba kerülhetnek a rendkívüli hírek.
– Technikája minden nagy televíziónak van, és a rendszert is le tudják egyszerűsíteni, hogy gyorsabbak legyenek.
– De van még valami a Hír TV-ben, ez pedig az emberi tényező. A kollégáink nagyon lelkesek, szívből tévéznek, és ez sokszor sokkal többet ér, mint a hosszú évek-évtizedek szakmai rutinja vagy a nagy tévék mögött álló óriási tőke. Nálunk nem kérdezi meg senki, hogy az éjszaka közepén „miért pont nekem kell bejönni”. Sőt, augusztus 20-án és az MTV ostromakor is sok kollégám felhívott, hogy ő ugyan nincs beosztva, semmi dolga nem volna a tévében, de ha kell, jön, mert látja, hogy helyzet van. Nem baj, hogy zömmel huszonéves fiatalok kezében van a mikrofon vagy a kamera. A legnagyobb erőnk ebben rejlik.
– Már-már politikai tényezővé lépett elő a Hír TV, amikor egyedüliként közvetítette végig a Szabadság téren történteket. Legalábbis odáig jutott a csatorna, hogy minden korábbinál erősebb politikai támadásokat kap. Biztos benne, hogy nem hibáztak?
– Politikai tényező biztosan nem vagyunk. Egy hírtévének az a feladata, hogy ilyen események idején a tűzvonalban legyen, és élőben sugározzon. Sokat elmond a hazai tévékről, hogy senki nem csinálta utánunk, viszont mindegyik csatorna meg tudta magyarázni, miért nem közvetített. Mindenesetre nem lehet véletlen, hogy a világ legnagyobb hírügynökségein keresztül 180 országban tájékozódtak a mi felvételeink alapján. A CNN és a BBC pedig a Hír TV munkatársát kérte fel tudósítónak azon az éjszakán.
– Császár Attila munkáját érik a legkeményebb kritikák: az ORTT szerint törvénysértő volt forradalomként beállítani a Szabadság téren zajló eseményeket.
– Nem így állítottuk be, egyébként Nick Thorpe, a BBC kelet-európai tudósítója épp a múlt héten nyilatkozta a Figyelőnek, hogy Magyarországon elkésett forradalom zajlik.
– A Magyar Televízió vezetői egyenesen azt mondják, hogy a Hír TV riportere uszított. Ráadásul a BBC sokat idézett etikai kódexe is azt mondja, hogy a médiának vissza kell vonulnia, ha a közvetítés az események gerjesztését vonhatja maga után.
– A rendőrség is a Hír TV-t nézte akkor éjjel, nem vizsgálták, hogy a közvetítés bűncselekményt valósított volna meg, tehát erről nincs mit beszélni. Az MTV vezetői sokadik szakmai kudarcukat kívánják leplezni a Hír TV-t támadó nyilatkozataikkal.
– Az a sokat sejtetőnek szánt kifogás is megfogalmazódott, hogy az önök stábja mindig korábban van a helyszínen, mint ahogyan az események történnek.
– Azt sosem tudjuk, mi fog történni, de mivel az események közelében vagyunk, vannak információink. Az MTV ugyanakkor értesült róla, hogy a tüntetők átvonulnak a Szabadság térre, mint a Hír TV stábja. A köztévé operatőre is felvette, amikor a demonstrálók bejelentették a székház kapujában, hogy tízezer emberrel térnek viszsza. Mi ebből azt a következtetést vontuk le, hogy a közvetítőkocsit át kell küldeni a Szabadság térre. Az MTV nem így gondolta, ezért lemaradtak. Lehet bennünket hibáztatni, csak nincs miért.

Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára válnak, mi lesz a milliárdos vagyon sorsa?