ENSZ-döntés Koreáról

Munkatársunktól
2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elvben megállapodott az ENSZ Biztonsági Tanácsa az Észak-Koreáról szóló határozatról – jelentette be John Bolton, az Egyesült Államok világszervezethez akkreditált nagykövete, akit az MTI idézett. Előzőleg Kína és Dél-Korea bejelentette, minden olyan lépést támogat, amely a Koreai-félsziget atomfegyver-mentességét biztosítja, de a térség stabilitását nem veszélyezteti. Kína és Dél-Korea óvott az olyan drasztikus határozatok életbe léptetésétől, amelyet az Egyesült Államok nyújtott be az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé. Ebben Washington átfogó gazdasági szankciókat javasolt: többek között az Észak-Koreából induló és az oda tartó hajók feltartóztatását és a rakományok átvizsgálását. Peking és Szöul ugyanakkor úgy véli, hogy ezt Észak-Korea minden bizonnyal hadüzenetként értékelné. Az amerikai tervezet egyébként kizárja a fegyveres harc lehetőségét. Washington finomított határozati javaslatán, amelyről ma szavaznak New Yorkban. Oroszország Alekszandr Alekszejev külügyminisztert Phenjanba küldte, hogy tárgyalásos úton enyhítse a feszültséget.
Dél-Korea védelmi minisztere, Jun Kvang Ung nem tartja valószínűnek, hogy északi szomszédjuk már most képes lenne rakétára szerelni atomfegyverét. Az amerikaiak egyenesen kudarcról beszélnek. Hírszerző szervezetek szerint a viszonylag kis erejű detonációt az magyarázza, hogy nem sikerült a plutóniumbomba tervezett felrobbantása. Az sem zárható ki, hogy Észak-Korea kizárólag hagyományos robbanószert alkalmazott, és félre akarja vezetni a világot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.