Eörsi már várja a románokat

Ellenzi az SZDSZ, hogy Magyarország munkaerő-piaci korlátozást vezessen be a román és a bolgár állampolgárokkal szemben – jelentette ki Eörsi Mátyás. A liberális politikus populistának nevezte az átmeneti korlátozást tervező magyar kormányt, közvetve Kiss Péter munkaügyi minisztert.

Bákonyi Ádám
2006. 10. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eörsi Mátyás az Európai Liberális Demokrata Pártnak a román fővárosban szervezett kongresszusán jelezte Calin Popescu- Tariceanu miniszterelnöknek, hogy az SZDSZ nem ért egyet a román állampolgárok munkavállalási jogának korlátozásával. A liberális politikus szerint a külföldiek magyarországi jelenléte nem árt, hanem használ a magyar gazdaságnak. A korlátozással Budapest is a populizmus csapdájába esne, hiszen korábban az Európai Unió 15 tagállamát ugyanezzel vádolta.
*
Emlékezetes, hogy Budapest tiltakozott, amikor az unió korlátozni akarta a magyarok külföldi munkavállalását, az SZDSZ és az MSZP pedig 2002-ben ellenezte a kedvezménytörvényt, 23 millió román munkavállaló beözönlésével riogatva a társadalmat. A félelemkeltés – ami mint Debreczeni József könyvéből kiderült – Medgyessy Péter tanácsadójaként Gyurcsány Ferenc ötlete volt. Eörsi most úgy fogalmazott, hogy az SZDSZ korábban azért ellenezte a kedvezménytörvényt és a kettős állampolgárság automatikus kiterjesztését a határon túli magyarokra, mert az EU-tól várják a magyar nemzet újraegyesítését.
Emlékezetes, a Kiss Péter (MSZP) vezette munkaügyi tárca szerint Magyarország fokozatosan, a valós munkaerőigényhez igazodva akarja megnyitni a munkaerőpiacot a román és a bolgár munkavállalók előtt, Románia és Bulgária uniós csatlakozását követően. A miniszter közölte, a decemberben véglegesítendő tervezet szerint Magyarország legalább az első két évben élni kíván az átmeneti korlátozás lehetőségével. Ez azonban csak az egyéni munkavállalókra vonatkozik, a szolgáltatásnyújtással megvalósuló munkavállalásra nem. Javasolják, hogy ahol a gazdaságban többletmunkaerőre van igény, ott kerüljön sor a munkaerőpiacra jutás könnyítésére, ahol viszont erre nincs szükség, ott maradjon fenn a jelenlegi munkavállalási engedélyezési rendszer. A kérdés megítélése a szakszervezetek között nem egységes.
A Liga például felszólította a kormányt, álljon el az újonnan csatlakozó országok munkavállalóival szemben tervezett korlátozó intézkedésektől. Az Autonómok szerint viszont az SZDSZ igazságtalanul egyszerűsíti le a kérdést, hiszen Ausztria és Németország továbbra is fenntartja korlátozását a magyar munkavállalókkal szemben. A konföderáció egyetért az egyéni munkavállalás kétéves moratóriumával, legfeljebb a hiányszakmák és a szolgáltatások területén várná a román és a bolgár munkavállalókat. Még az olcsó foglalkoztatásban érdekelt munkaadók is óvatosságra intenek, alapos tárgyalást szorgalmaznak. Az számukra is elfogadható, hogy olyan szakmákban, területeken, ahol egyértelmű a munkaerőhiány – szigorú munkaügyi nyilvántartás mellett –, ott fogadjuk a román és bolgár munkavállalókat. Ugyanakkor a „pályaudvar-effektust” mindenképpen el akarják kerülni. Ez azt jelenti, hogy ha a többi uniós országban a korlátozások kerülnek túlsúlyba, akkor az új tagországok munkavállalói az őket fogadó tagállamokban „várakoznak” a többiek remélt nyitásáig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.