Fegyverek Kínának?

Ismét napirendre került a Kína ellen 1989-ben bevezetett európai fegyverszállítási embargó feloldása. A globális biztonságpolitikát átíró ázsiai hatalommal szemben az ipar nagy nyomást gyakorol az Európai Unióra, hogy nyissa meg a számára óriási lehetőséget jelentő piacot.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország támogatta Kínával közös tegnapi nyilatkozatában a hatalmas ázsiai országra tizenhét éve kivetett európai uniós fegyverembargó feloldását. Az EU és Kína közötti partnerség fejlődésére figyelemmel a két fél elérkezettnek látja az időt „a jelenlegi viszonyok között már nem releváns” fegyverembargó feloldására – áll a szerdán négynapos látogatásra Pekingbe érkezett Jacques Chirac francia elnök és vendéglátója, Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfő jegyezte közös nyilatkozatban.
Az embargót a pekingi Tienanmen téren 1989-ben a demokráciát követelő diákok ellen elkövetett mészárlás után rótták ki Kínára. A francia és a kínai elnök súlyos aggodalmának adott hangot az október eleji észak-koreai kísérleti atomrobbantás kiváltotta válság miatt, amelynek diplomáciai megoldását szorgalmazták, sürgetve Phenjant, hogy térjen vissza a témában évekkel ezelőtt megkezdett, de megfeneklett hatoldalú tárgyalásokhoz. Kína és Franciaország egyúttal felszólították Iránt, hogy tegyen eleget a Teheránt az urándúsítás felfüggesztésére kötelező, 1696-os számú ENSZ biztonsági tanácsi határozatban foglaltaknak.
A közös nyilatkozat szerint Kína kötelezettséget vállalt, hogy „megvéd minden emberi jogot és minden alapvető szabadságjogot”. Hu Csin-tao és Chirac leszögezték: „Kína és Franciaország hangsúlyozza annak fontosságát, hogy segítsék és megvédjék az emberi jogok érvényesülését az ENSZ-alapokmány elveinek megfelelően, tiszteletben tartva e jogok egyetemességét.” A szöveg kimondja, hogy az emberi jogok védelme minden állam kötelessége, azok sajátosságainak figyelembevétele mellett is.
Az Egyesült Államok a francia állásponttal szemben ellenzi a fegyverembargó feloldását. Érvelésük szerint a kínaiak az utóbbi években gazdasági eredményeikre támaszkodva jelentős volumenű korszerűsítési programot valósítottak meg haderejükben, amelyet előbb vagy utóbb világhatalmi törekvéseik szolgálatába állítanak. Bár a kínai fejlesztések forrása túlnyomórészt Oroszország, kerülő úton (például Izraelből) már sok katonai, illetve kettős hasznosítású technológia jutott el a kommunista országba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.