Miután Danks Emese kormányszóvivő közölte, hogy a miniszterelnök a lemondást elfogadta, Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője így értékelte az eseményt: Gyurcsány Ferenc leszámol bűntársaival. A Pénzügyminisztérium államtitkára azt követően ajánlotta fel a lemondását, hogy a kormányfő figyelmeztette őt a nyilatkozattételi fegyelemre. Danks Emese közleménye szerint a miniszterelnök elfogadhatatlannak tartja, hogy kormányzati tisztviselők nyilatkozatai olyan szándékokat tulajdonítsanak a kormánynak, amelyekről nem született döntés.
Ahogyan arról tegnap beszámoltunk, Katona Tamás a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének csütörtöki rendezvényén azt nyilatkozta, hogy a kormány az átlagosnál értékesebb, jelenleg 9,5 millió forintnál többet érő lakóingatlanokra kívánja bevezetni az ingatlanadót 2008-tól. Néhány órával később a Pénzügyminisztérium már cáfolta az államtitkár kijelentését, mondván, jelenleg még nem született döntés arról, hol húzzák meg az ingatlanadó alsó értékhatárát.
*
Az államtitkárnak nem ez volt az első nyilatkozata, amelyet később cáfolni kényszerült a kabinet. Hasonló eset történt június végén az Országos Érdekegyeztető Tanácsban, ahol Katona Tamás elfogadhatónak nevezte azt a javaslatot, hogy az áfaemelést a 15 és a 20 százalékos kulcs között osszák meg. Akkor úgy fogalmazott, a kormány elfogadja, hogy a 15 százalékos áfakulcs 17, a 20 százalékos pedig 23 százalékra emelkedjen. Később azonban kiderült: a bejelentésre Katonának nem volt felhatalmazása.
A balatonőszödi beszéd kiszivárgása után a pénzügyi tárca államtitkárának személye egyre nagyobb terhet jelentett Gyurcsány Ferencnek, hiszen Veres János mellett a legtovább Katona hangoztatta, hogy tartható az idei költségvetés. Az államtitkár még a parlamenti választások után, május közepén is azt a tájékoztatást adta, hogy a költségvetésben előirányzott bevételek és a kiadások teljesültek, s nincs szükség idén megszorításokra. Katona májusban annak ellenére nem tartotta szükségesnek, hogy módosítsák az éves államháztartási hiányra vonatkozó előirányzatot, hogy akkor már a legtöbb gazdaságkutató a költségvetés tragikus állapotáról és az elszabadult költekezésről adott tájékoztatást. A pénzügyi tárca végül júliusban ismerte el a büdzsében tátongó, mintegy 1150 milliárd forintra rúgó lyukat.
Az államtitkár nemcsak a Gyurcsány-, de a Horn- és a Medgyessy-kabinet működése alatt is bizalmi posztokat töltött be. 1996 és 1998 között a Központi Statisztikai Hivatal elnöke volt, 2003-tól pedig a Miniszterelnöki Hivatal gazdasági és társadalompolitikai titkárságát vezette. 2004-ben Medgyessy Péter miniszterelnök kabinetfőnöki posztját hagyta ott a pénzügyi tárca államtitkári kinevezéséért.
A Fidesz szerint Katona Tamás lemondása azt jelzi, hogy Gyurcsány Ferenc valószínűleg úgy döntött, leszámol bűntársaival. Navracsics Tibor, Fidesz-frakcióvezető úgy látja: az államtitkár nem önszántából távozott, hanem lemondatták. A miniszterelnök a balatonőszödi beszéd óta menekül – fejtette ki –; először a rendszerváltás óta eltelt 16 évre, majd a politikai élet valamennyi szereplőjére próbálta meg szétteríteni a felelősséget saját hazugságaiért, amikor azonban csődöt mondott, úgy döntött, hogy leszámol a bűntársakkal. Azért, hogy magát mentse, mindenki mást levált. – A forradalom elkezdte felfalni saját gyermekeit – idézte Navracsics, aki szerint Gyurcsány pánikban van, ezért váltja le azokat az embereket is, akik még az „indokoltnál is hűségesebben igazolták az ő nyílt és szervezett politikai hazugságát”. A „színes beszédű” Katona Tamás – ahogy a frakcióvezető nevezte – volt az egyik „fő aktora” a nyílt és szervezett politikai hazugságoknak, és ő volt az, aki ebben a legtovább tartotta magát, hiszen még két nappal a kormányfő balatonőszödi beszédének kiszivárogtatása után is egyértelműen cáfolta egy sajtónyilatkozatában, hogy Gyurcsány a Pénzügyminisztérium trükközését is taglalta volna az elhíresült szónoklatban. Navracsics jelezte: tiszteletben tartja a parlamenti többség logikáját, ugyanakkor arra kéri a az MSZP-t és az SZDSZ-t, gondolják át még egyszer, biztosan Gyurcsány Ferencet akarják-e hatalomban tartani, vagy saját hitelességüket növelve új miniszterelnököt neveznek ki, illetve a Fidesz által javasolt módon szakértői kormányról kezdenek tárgyalásokat.
Az MSZP sajnálattal, de tudomásul veszi Katona Tamás lemondását, a párt azonban szakmai munkájára továbbra is számít – közölte Nyakó István szóvivő.

Ukrán befolyás alatt állhat a Tisza Párt − itt vannak a bizonyítékok