Igazolták az ősrobbanás elméletét

A világegyetem, a galaxisok, a csillagok és a naprendszerek kialakulásához vezető folyamatok kutatásában elért eredményeiért két amerikai tudós: John C. Mather és George F. Smoot kapja az idén a fizikai Nobel-díjat – jelentette be tegnap Stockholmban a Svéd Királyi Akadémia.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikai asztrofizikusoké lesz idei fizikai Nobel-díj: John C. Mather és George F. Smoot az ősrobbanás elméletét alátámasztó, valamint a galaxisok, a csillagok és a naprendszerek keletkezésében szerepet játszó folyamatok jobb megértését szolgáló kutatási eredményeikkel érdemelték ki a rangos elismerést – adta hírül az AP. A hatvanéves Mather az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA, az egy évvel idősebb Smoot a kaliforniai Berkeleyben működő nemzeti kutatólaboratórium munkatársa. A két tudós a Nobel-díj elnyeréséhez vezető munkásságában elsősorban az 1989-ben felbocsátott amerikai műhold, a Cosmic Background Explorer (COBE) által a Földre továbbított adatokra támaszkodott. A COBE volt az első eszköz, amely pontosan fel tudta mérni, hogy közvetlenül a 15 milliárd évvel ezelőtti ősrobbanás után az univerzum anyaga homogén volt. A kutatások bebizonyították, hogy csak 380 ezer évvel később keletkezett a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás, ami a legfőbb bizonyítéka lett annak, hogy az atomszerkezet ebben az időben alakult ki.
(Később a Hubble űrteleszkóp távoli galaxisokról készített felvételeket, amelyek fénye évmilliárdokkal korábban indult útjára. Ezzel az időutazásra emlékeztető módszerrel a galaxisok fejlődésének állomásai is nyomon követhetők.)
Az univerzum keletkezésének kutatásában Mather és Smoot legnagyobb érdeme az, hogy kifejlesztették és az űrbe juttatták a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás mérését lehetővé tevő készüléket – mondta az MTI-nek Csizmadia Szilárd, az MTA csillagászati kutatóintézetének munkatársa. Felfedezésük bizonyítja, hogy az ősrobbanás után a világegyetemben nem mindenütt volt azonos a hőmérséklet, anyaga tehát már nem volt homogén. A megosztott Nobel-díjat december 10-én adják át Stockholmban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.