Hatástalan volt a magyar kormány tiltakozása az unió kukoricaintervenciós szabályokat szigorító döntése ellen, vagyis már az idén betakarított kukoricára is vonatkoznak az új intervenciós feltételek. Mivel a teljes közösségi kukoricafelvásárlás 80 százaléka tőlünk származik, Szabó Csaba szerint az új feltételekkel főként hazánk felajánlásait kívánják visszaszorítani. Szerinte a kormány ez ügyben súlyos diplomáciai kudarcot vallott, aminek a levét a magyar gazdák isszák meg. Az új előírások nyomán a termelők jóval kevesebb terményt adhatnak át a központi raktáraknak, ami komoly hátrányba hozhatja őket, hiszen a tavaszi vetéskor még joggal számolhattak a 101,3 eurós tonnánkénti intervenciós árral. Noha a kormány azzal védekezik, hogy a szabadpiacon jelenleg ennél drágábban is eladható a termény, látni kell, hogy éppen a szigorítások okozhatnak áresést, hiszen a gazdák, félve attól, hogy terményük nem felel meg az új előírásoknak, pánikszerű eladásokba kezdhetnek – jelezte a szakértő. A mostani magas árakat főként az etanolgyártással kapcsolatos várakozások gerjesztik, mely lufi rövid időn belül akár kipukkadhat. Szabó Csaba tapasztalata szerint értelmezhetetlen a hektolitersúly feltételként való bevezetése, mert a piac a nagy szemű kukoricát kedveli, s minél nagyobb a szem, annál kisebb a hektolitersúly. A többi szigorítást is helyteleníti, mondván, azokkal a következő években kiszoríthatják az intervenciós körből a hazai termést, s a gazdák tönkremehetnek.
Az idén 8,3 millió tonnás kukoricatermésre lehet számítani, amiből várhatóan 1,5 millió tonnányit ajánlanak fel intervencióra. Az agrártárca adatai szerint a hazai raktárakban 5,47 millió tonna intervenciós gabona van, ebből 4,7 millió tonna a kukorica. Ám hiába lehet most az intervenciósnál magasabb árat kapni a kukoricáért, mert kevés a vasúti kocsi, s így legfeljebb 400 ezer tonna kukoricát tudunk tavaszig külföldön értékesíteni.
Sólyom: Elfogadhatatlan. Sólyom László tegnap parlamenti dolgozószobájában fogadta José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét. A köztársasági elnök jelezte, hogy hazánk a kukoricaintervenció ügyében az Európai Bírósághoz fordult, s személyesen is elfogadhatatlannak tartja a szabályok „menet közbeni” változtatását.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok