A szociáldemokrácia új stratégiája a baloldali néppárt – jelentette be Szekeres Imre a baloldali tömörülés platform szombati zárt ülése előtt rendezett sajtóbeszélgetésen. Az MSZP elnökhelyettese azt mondta: a baloldali néppárt célcsoportjának nem csupán a szegényeknek kell lenniük, hanem a közös problémával küzdőknek, például az egyedülálló szülőknek, vagy azoknak, akiket a nyugdíjrendszer átalakítása érint, vagy a romáknak, vagy a szolgáltató szektor kétkezi munkásainak.
Az MSZP legnagyobb és legjelentősebb platformja egyébként „megrendeléssel” fordul a szocialisták október 21-i kongresszusához, hogy dolgozzák ki a párt új működésmódját, irányítási struktúráját, hogy módosítsák az alapszabályt, és újítsák meg társadalmi kapcsolatrendszerüket. Részletekről egyelőre nem nyilatkoztak a beszélgetésen megjelentek, akiktől kérdezni sem lehetett. Kiss Péter, a baloldali tömörülés elnöke, szociális és munkaügyi miniszter egy kihívást lát az MSZP előtt, hogy a párt tud-e egy higgadt, nyugodt munka társadalmi kereteihez saját működésével hozzájárulni.
*
A politikus elárulta azt is, hogy mit jelent a néppárti működés szóösszetétel. – A párt két kampány közötti időszakban is a társadalmi kapcsolataira támaszkodik, kampányidőszakban pedig ezt a kapcsolatrendszert is „csatasorba állítja” – magyarázta Kiss Péter.
Lendvai Ildikó frakcióvezető is érzékel a párt előtt álló kihívásokat, ezek közül egyet meg is nevezett, mégpedig azt, hogy a térségben egyetlen baloldali erőnek sem sikerült egyszerre elérni a gazdasági és a politikai stabilitást. – Ennek a térségnek szomorú törvénye, hogy a gazdasági jófiúkat igen könnyen követik a politikai rosszfiúk, a populista kormányok – hangsúlyozta a képviselő, aki szerint idehaza „megjelent a radikális kártya”, amire válaszolniuk kell. Az MSZP országos választmányának elnöke, Simon Gábor arról beszélt, hogy a szocialista párt változása nem öncélú, az a működés hatékonysága, a politikai sikeresség és a társadalmi támogatottság érdekében történik.
Szintén az MSZP Köztársaság téri székházában történt, hogy az etikai bizottság kizárta Sipos Józsefet a pártból, amiért segített a Magyar Rádió munkatársának egy zárt ülésre bejutni. Az újságíró által felvett háromórás tanácskozásból két beszédet közöltek: Lamperth Mónika önkormányzati miniszter szocialisták pozícióba juttatására vonatkozó mondata botrányt, Szekeres Imre SZDSZ-t érintő megjegyzése koalíciós pengeváltást eredményezett. Sipos egyébként úgy véli, azért született ilyen szigorú döntés (ami ellen valószínűleg fellebbezni fog, az ügyben majd a párt februári tisztújító kongresszusa mondja ki a végső szót), mert korábban kritizálta a megszorító Gyurcsány-csomagot.
– Továbbra is az MSZP-ben szeretnék küzdeni a megszorító intézkedések plebejus és demokratikus korrekciójáért – nyilatkozta lapunknak a politikus, aki szerint a rendszerváltás győzteseinek, a gazdagoknak, a multinacionális cégeknek és a bankoknak az extraprofitjukból jobban hozzá kellene járulniuk az ország pénzügyi bevételeihez, míg a szegényeknek több támogatást kellene adni.
Sipos József kizárása kapcsán az MSZP társadalompolitikai tagozata közleményében kifejtette: a döntés mértéke és egy személyre való leszűkítése óhatatlanul 1988 áprilisára emlékeztet, amikor az MSZMP hasonló testülete négy ismert személyiséget zárt ki a pártból. Kifejtik, „kormányzati irányváltást várunk, ha kell személyi konzekvenciákkal. (…) Mi azt gondoljuk, hogy egyetlen ember és többnyire ismeretlen segítői nem vihetik tartósan sikerre azt az értékrendet, amely elsősorban csak a munkájából és tehetségéből élő, sokszor kiszolgáltatott emberek szolgálatára hívatott.”

Orbán Viktor kemény szavakkal illette a volt vezérkari főnököt