Jelenleg is szabályszerűen demonstrál a gyülekezési törvény alapján több szervezet a Kossuth téren – erősítette meg tegnap kérdésünkre Tafferner Éva százados, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) sajtóosztályának helyettes vezetője. Danks Emese kormányszóvivő ugyancsak tegnap nyilatkozott arról, hogy a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) az október 23-tól november 4-ig terjedő időre területfoglalási engedélyt kért és kapott a tér tulajdonosától, a fővárosi önkormányzattól. A MeH tegnap egyeztetést kezdett a tüntetők képviselőivel. Megegyezés hiányában a tárgyalást ma délelőtt folytatják. A tüntetők főszervezője, Takács András lapunknak azt mondta: a MeH azt kérte, hogy a demonstrálók hagyják el a füves részt, távozzanak a térről. Ők azonban csak a szilenciumot, a hangosítók elnémítását vállalnák. A megbeszélésen részt vett a rendőrség képviselője is. Arra a kérdésünkre, milyen minőségben voltak ott, a helyettes szóvivő azt mondta: szeretnék elősegíteni a megállapodás létrejöttét.
A rendőrségnek ugyanakkor semmilyen jogi felhatalmazása nincs az ügyben. A helyzet ugyanis az alkotmányjogász szerint az, hogy a demonstrálók időhatár nélkül ott lehetnek a téren. Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvivője azt mondta: az önkormányzatnak mint a tér tulajdonosának a területfoglalási engedélye nem húzhatja ki a talajt a tüntetők lába alól. Vagyis: a kétharmados többséggel elfogadott gyülekezési törvényt nem írhatja felül a jogszabályi hierarchia legalsó fokán elhelyezkedő önkormányzati rendelet. Schiffer emlékeztetett rá, már 2004-ben is ezt a verziót alkalmazták: az Andrássy úton az Új Generáció a főváros területfoglalási engedélyére hivatkozva akadályozta meg különféle szervezetek tüntetését. Ez a gyülekezési jog megsértése.
A TASZ ügyvivője szerint a kormány tudhatta, hogy közeleg az ünnep. Sejthette, az őszödi beszédtől függetlenül sem mennek majd simán a dolgok. – Ha komolyan vette a forradalom ötvenedik évfordulójának méltó megünneplését, le kellett volna ülnie és megegyeznie az ellenzéki pártokkal – mondta a szakértő. A gyülekezési törvényt ugyanis módosítani kell, hogy a mindenkori kormány lehetőséget kapjon a közterületeken az állami, nemzeti ünnepek zavartalan megrendezésére. Szükséges volna elhúzódó tüntetések esetén a közegészségügyi, környezetvédelmi kívánalmak érvényre juttatása, ennek törvénybe foglalása is. Schiffer szerint most csak kérhetik a téren demonstrálókat, de nem kötelezhetik semmire. Az október 23-i állami ünnep megrendezéséről a kormány 2005. június 6-i határozata részletes szabályokat tartalmaz. Ez a jogszabály rendelkezett az augusztus 20-i tűzijáték előkészítésének menetéről is.

Mutatjuk, hogyan került Gyurcsány és a Momentum a totális süllyesztőbe