Közeleg az újabb leminősítés

Szabó Eszter
2006. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország adósbesorolásának újabb leminősítését tartják valószínűnek az elemzők, a kormánykoalíció látványos veresége ugyanis lelassíthatja a költségvetés kiigazításának ütemét. Kérdésesnek nevezték tegnap hazai és külföldi elemzőházak, hogy az önkormányzati választásokon elszenvedett kormánykoalíciós vereség után a költségvetés kiigazítása a tervezett ütemben folytatódhat.
A legtöbb értékelés szerint jelentősen megnőtt a kockázata annak, hogy a szigorító intézkedések felpuhulnak, amely következtében az államháztartási hiány mégsem csökken az előre jelzett mértékben. Elemzők tegnap valószínűnek nevezték, hogy a világ egyik legnagyobb hitelminősítő intézete, a Moody’s Investors Service követi társai példáját, és leminősíti Magyarország adósbesorolását.
Lars Christensen, a kelet-közép-európai térség egyik legnagyobb befektetőháza, a Danske Bank elemzője lapunknak úgy nyilatkozott: a Moody’s heteken belül meghozhatja döntését a magyar besorolás visszaminősítéséről, miután az államháztartás rossz helyzete egyértelmű, s a meghirdetett költségvetési programot egyre nagyobb bizonytalanság veszi körül.
A leminősítést a JP Morgan befektetőház is kilátásba helyezte a múlt hónapban, azzal indokolva az előrejelzést, hogy a választási vereség miatt az MSZP kevésbé lesz hajlandó a további költségvetési szigorítások jóváhagyására. A magyar adósosztályzatra egyébként jelenleg mindhárom nagy hitelminősítő, a Standard&Poor’s, a Fitch és a Moody’s leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben, sőt a Moody’s másfél hete külön felülvizsgálat alá vette hazánk besorolásait. Az akkori indokolás kétségesnek nevezte a költségvetési kiigazítás kimenetelét.
Eközben a Magyar Nemzeti Bank tegnap közzétett adataiban a magyar államadósság újabb növekedéséről számolt be. A most nyilvánosságra hozott jegybanki adatok értelmében az államháztartás bruttó adóssága június végén 15542,9 milliárd forintra rúgott, ami az utolsó év GDP-jének 69,7 százalékát tette ki. A második negyedévben az államháztartás finanszírozási igénye a GDP 9 százaléka volt. A hiányt elsősorban a jegybanknál tartott betétjeinek felhasználásából és hitelfelvételből fedezte a kormány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.