A médiapluralizmus és a médiaszabadság védelme, valamint a független média és újságírók támogatása az Európai Bizottság kiemelt prioritásai közé tartozik, ezért gyors és hatékony végrehajtása kulcsfontosságú e célok elérésében – jelentette ki Maria Luís Albuquerque uniós biztos a vitán Strasbourgban. A biztos hangsúlyozta: az erős és független média elengedhetetlen ahhoz, hogy az állampolgárok tájékozódhassanak és demokráciáink működőképesek maradjanak.

Fotó: AFP
Az EMFA új szakaszba lép, ugyanis a rendelet legtöbb rendelkezése 2025. augusztus 8-án lép hatályba. A biztos szerint ez fontos mérföldkő a médiaszabadság megerősítése felé. – Az új szabályozás biztosítékokat nyújt a közszolgálati média függetlenségére és a tulajdonosi szerkezet átláthatóságára. A cél, hogy az állampolgárok hiteles és sokszínű információkhoz jussanak, miközben tudják, ki áll a hírek mögött. A médiaszolgáltatók számára az EMFA méltányosabb hozzáférést biztosít az állami hirdetési forrásokhoz, kiszámíthatóbb piaci környezetet, valamint jobb megtérülést kínál a digitális térben – különösen a közönségmérési és tartalomeltávolítási szabályok révén – taglalta.
A biztos hangsúlyozta: a bizottság továbbra is kész támogatást nyújtani a tagállamoknak annak érdekében, hogy az EMFA augusztus 8-i alkalmazása zökkenőmentes legyen. Ezzel párhuzamosan a testület figyelemmel kíséri a fejleményeket, és támogatja a februárban létrehozott független európai médiaszolgáltatási testület munkáját, amely az EMFA és a tágabb uniós médiakeret egységes végrehajtásáért felel.
Dömötör Csaba fideszes EP-képviselő felszólalásában kijelentette: ha az EP-ben médiaszabadságról szól a vita, az valójában a liberális és baloldali vélemények monopóliumának védelméről szól. Mint fogalmazott,
Brüsszel csak liberális médiumokat finanszíroz, és ezek a szerződések nem nyilvánosak.
Dömötör példaként említette, hogy ha Lengyelországban jobboldali médiumok ellehetetlenítéséről van szó, azt az unió figyelmen kívül hagyja. Emellett felhívta a figyelmet, hogy jobboldali újságírókat gyakran akadályoznak abban, hogy beléphessenek az EP-be, például regisztrációjuk késleltetésével.
A képviselő súlyos problémának nevezte az uniós tényellenőrzési rendszer bővítését is, amely szerinte cenzúrarendszer kiépítését szolgálja a tényellenőrzés álcája alatt. Mint mondta, az Európai Bizottság jelenleg több mint ötven ilyen csoportot támogat pénzügyileg, és zárt ajtók mögött még bőkezűbb finanszírozást ígért számukra. „Ez nemcsak a véleményszabadságot torzítja, hanem a választói akaratot is semmibe veszi” – mondta Dömötör, hozzátéve: a civil szervezetekhez kötődő szerződésekhez hasonlóan ezeknek az együttműködéseknek is teljes körű nyilvánosságot kell kapniuk.
Borítókép: Dömötör Csaba (Fotó: MTI)