Már Ukrajnában terjed a tüdőbaj kórokozója

Ukrajnában már pusztítanak azok a tüdőbajt okozó baktériumok, amelyek ellenállnak a gyógyszereknek, ez pedig Magyarország számára is egyre nagyobb gondot okoz. A Nemzetközi Vöröskereszt munkatársai az Európában kialakult tuberkulózishelyzetet hetekkel ezelőtt a második világháború utáni legsúlyosabbnak minősítették, egyben felszólították az EU vezetőit: tegyenek többet, hogy leküzdjék a kórt.

MN-összeállítás
2006. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már terjednek Ukrajnában azok a tüdőbajt okozó baktériumok, amelyek ellenállnak a gyógyszereknek, ez pedig Magyarország számára is egyre nagyobb gondot okoz. Somoskövi Ákos, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának docense az Info Rádióban elmondta: az utóbbi negyven évben nem fejlesztettek ki új gyógyszereket a tbc kezelésére, közben pedig egyre több olyan baktériumtörzs fejlődött ki, amely ellenáll a mai medicináknak.
Olyan törzsek is megjelentek, amelyek a korábbiakhoz képest sokkal nagyobb arányban okoznak halált. Ezek főleg a volt szovjet tagköztársaságban pusztítanak, de az innen származó bevándorlók miatt a tbc már Németországban, Franciaországban és Hollandiában is egyre nagyobb gondot jelent.
A veszélyre Magyarországnak is fel kell készülnie, hiszen a hazai diagnosztikai eszközök elavultak, így a baktériumtörzsek gyors azonosítása problémát jelenthet. A megbetegedések száma az ország keleti megyéjében már emelkedett az előző időszakban – figyelmeztetett a szakember, aki hozzátette: ennek a kórnak a terjedését sokkal nagyobb veszélynek tartja, mint a madárinfluenzát.
Miként arról beszámoltunk, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői október 10-én figyelmeztettek arra, hogy a tuberkulózist okozó baktérium új törzsei ellenállnak a gyógyszereknek, ezért akár súlyos járványt is gerjeszthetnek az Európai Unióban. A Nemzetközi Vöröskereszt munkatársai a kontinensen kialakult tuberkulózishelyzetet a második világháború utáni legsúlyosabbnak minősítették, egyben felszólították az EU vezetőit: tegyenek többet azért, hogy leküzdjék a betegséget.
Évente 450 ezer tbc-s esetet regisztrálnak kontinensünkön és Közép-Ázsiában, amelyek közül 70 ezerért a gümőkórként is ismert betegség új kórokozó-változatai felelősek. A figyelmeztetés nyilvánosság elé tárásával egy időben a WHO és a Vöröskereszt közös kampányt kezdett, a járvány elleni harc érdekében. A gümőkór miatt évente világszerte 1,7 millió ember veszti életét.
A cseppfertőzéssel terjedő betegséget a Mycobacterium tuberculosis okozza. Leginkább a tüdőre veszélyes, de megtámadhatja a központi idegrendszert, a nyirok- és a keringési rendszert, az ivarszerveket, a húgyutakat, a csontokat és az ízületeket is. A fertőzöttek csaknem kilencven százaléka tünetmentes, látens tbc-fertőzöttséggel él.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.