Már terjednek Ukrajnában azok a tüdőbajt okozó baktériumok, amelyek ellenállnak a gyógyszereknek, ez pedig Magyarország számára is egyre nagyobb gondot okoz. Somoskövi Ákos, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának docense az Info Rádióban elmondta: az utóbbi negyven évben nem fejlesztettek ki új gyógyszereket a tbc kezelésére, közben pedig egyre több olyan baktériumtörzs fejlődött ki, amely ellenáll a mai medicináknak.
Olyan törzsek is megjelentek, amelyek a korábbiakhoz képest sokkal nagyobb arányban okoznak halált. Ezek főleg a volt szovjet tagköztársaságban pusztítanak, de az innen származó bevándorlók miatt a tbc már Németországban, Franciaországban és Hollandiában is egyre nagyobb gondot jelent.
A veszélyre Magyarországnak is fel kell készülnie, hiszen a hazai diagnosztikai eszközök elavultak, így a baktériumtörzsek gyors azonosítása problémát jelenthet. A megbetegedések száma az ország keleti megyéjében már emelkedett az előző időszakban – figyelmeztetett a szakember, aki hozzátette: ennek a kórnak a terjedését sokkal nagyobb veszélynek tartja, mint a madárinfluenzát.
Miként arról beszámoltunk, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői október 10-én figyelmeztettek arra, hogy a tuberkulózist okozó baktérium új törzsei ellenállnak a gyógyszereknek, ezért akár súlyos járványt is gerjeszthetnek az Európai Unióban. A Nemzetközi Vöröskereszt munkatársai a kontinensen kialakult tuberkulózishelyzetet a második világháború utáni legsúlyosabbnak minősítették, egyben felszólították az EU vezetőit: tegyenek többet azért, hogy leküzdjék a betegséget.
Évente 450 ezer tbc-s esetet regisztrálnak kontinensünkön és Közép-Ázsiában, amelyek közül 70 ezerért a gümőkórként is ismert betegség új kórokozó-változatai felelősek. A figyelmeztetés nyilvánosság elé tárásával egy időben a WHO és a Vöröskereszt közös kampányt kezdett, a járvány elleni harc érdekében. A gümőkór miatt évente világszerte 1,7 millió ember veszti életét.
A cseppfertőzéssel terjedő betegséget a Mycobacterium tuberculosis okozza. Leginkább a tüdőre veszélyes, de megtámadhatja a központi idegrendszert, a nyirok- és a keringési rendszert, az ivarszerveket, a húgyutakat, a csontokat és az ízületeket is. A fertőzöttek csaknem kilencven százaléka tünetmentes, látens tbc-fertőzöttséggel él.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros