Még kevés a csipkártya

A hazánkban működő pénzintézetek egyelőre csekély érdeklődést mutatnak aziránt, hogy évről évre emelkedik a bankkártyákkal elkövetett visszaélések száma. Tény, hogy maximális védelmet nem lehet elérni, hiszen a biztonsági rendszerek finomodásával lépést tartanak a bűnelkövetők is.

2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakemberek szerint bizonyosra vehető, hogy a naponta felvehető pénzösszeg korlátozása, illetve a folyamatos megfigyelések nem nyújtanak kellő biztonságot a kártyatulajdonosoknak. Közelebb áll a megoldáshoz az a módszer, amikor csippel látják el a plasztiklapokat, ám ez Magyarországon még mindig gyerekcipőben jár. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) vonatkozó elemzése is a visszaélések számának emelkedését jelzi, illetve azt, hogy az elmúlt három évben folyamatosan növekedett a kártyatulajdonosokra terhelt veszteség aránya.
A előző évhez képest hét százalékkal, 218 millió forintra emelkedett tavaly a kártyák kibocsátóit ért kár összege. Jelentős, 86 millió forintos kiesést okoztak a lopott, 77 millió forintos kárt pedig a hamisított bankkártyákkal. Előbbi 26, utóbbi 35 százalékos emelkedést mutat. Emellett az előző évhez képest ötszázalékos növekedés tapasztalható a leírt veszteségben is, összege 208 millió forint. Ennek legnagyobb részét, 44 százalékot a kártyabirtokos ügyfelek viselték, 38 százalékát a kibocsátók, 17 százalékát az elfogadó bankok nyelték le. Bár a kártyatulajdonosokat 2002 decembere óta kormányrendelet védi, arányaiban mégis ők viselik a károk nagyobb hányadát. A jogszabály értelmében a bank csak abban az esetben terhelheti az ügyfélre a keletkezett kárt, ha bizonyítható, hogy a kár az ügyfél „szándékosan vagy súlyos gondatlansággal okozott szerződésszegése folytán következett be”. Bizonyíthatóság hiányában a bejelentést megelőzően keletkező károknál a kártyatulajdonos 45 ezer forintig terhelhető, efölött a pénzintézet viseli a költségeket. Igaz, nem kerülhető meg az ügyfél felelőssége sem, hiszen ha elhagyja a kártyáját, illetve a számláján gyanús mozgást tapasztal, azt haladéktalanul jelentenie kell a bank felé.
A kártyák elfogadói körében keletkezett kár összege 134 millió forint volt, a 73 milliós veszteség 56 százalékát a kibocsátó bankok viselték tavaly. Az MNB tájékoztatása szerint a csipre való áttérés a bankkártyákkal összefüggő visszaélések számának csökkenésével járna. Ugyanakkor a több mint hétmillió hazai forgalomban lévő bankkártya mindössze 18 százaléka csipkártya. Annak ellenére, hogy sok tízmilliósra rúg a kár és a veszteség, a bankok mégsem lépnek erőteljesen a nagyobb biztonság felé.
Hazánkban a Kereskedelmi és Hitelbank Rt. (K&H), valamint az OTP Bank Rt. tett jelentős lépéseket, megkezdték az átállást a csipes technológiára. A K&H Bank immár 2002 óta alkalmazza e megoldást, napjainkban a bank kártyáinak 90 százaléka már a Nyugat-Európában régóta elterjedt technológiával működik. Egyelőre a POS terminálok 64 százaléka alkalmas az új generációs kártyák olvasására, a teljes átállás 2007-re várható. Elveszett vagy ellopott bankkártya esetén a hitelintézet a már említett kormányrendelet szerint jár el, hamisítás esetén díjmentes a kártya letiltása. Az OTP-nél forgalomban lévő plasztikkártyák 35 százalékát látták el eddig csippel, kivéve – a jövőben is – néhány speciális kártyatípust. Az elmúlt másfél évben sor került viszszaélési kísérletekre, ám ezek száma és értéke minimális volt az OTP-nél. Arra a kérdésre, hogy az új rendszerre való átállás költségeit az OTP áthárítja-e a kártyatulajdonosokra, csak későbbi elemzések adhatnak választ – tudtuk meg.
Más bankoknál jelentősebb mértékű lemaradás tapasztalható. Hencz Éva ügyvezető igazgató Citibank Zrt.-nél úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a pénzintézet terveiben szerepel a csiptechnológiára való áttérés, ám a további részletek csak a megvalósítás után lesznek megismerhetők. Az Erste Banknál szintén napirenden van a csipkártya ügye, jelenleg is folynak a fejlesztések, konkrét időpont a bevezetésre azonban még nincs. Hasonló helyzetben van a Budapest Bank is. Cs. Tóth Marianna PR-vezető jelezte: a banknak jelenleg nincs csipkártyája, 2008-ra tervezik az átállást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.